enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
30,9159
EURO
33,4563
ALTIN
2.019,13
BIST
9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
12°C
İstanbul
12°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Parçalı Bulutlu
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C

Bakan Koca duyurdu: Üç aşıyı Türkiye’de üreteceğiz

Sıhhat Bakanı Koca, “Çocukluk çağı bağışıklama programındaki kuduz, Hepatit A ve suçiçeği üzere üç aşıyı teknoloji transferi ile Türkiye’de üreteceğiz. 2028’de tüm aşılar yüzde 100 Türkiye’de üretiliyor olacak.” dedi.

Bakan Koca duyurdu: Üç aşıyı Türkiye’de üreteceğiz
17.12.2023 01:15
24
A+
A-

Koca, TBMM Genel Konseyinde Bakanlığının 2024 yılı bütçesine ait konuşmasına, hayatını kaybeden Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Sağlık hizmetlerinin tüm siyasi kanıların üstünde olduğuna dikkati çeken Koca, hastalar ortasında ayrım gözetilemeyeceğini, bu hizmetlerin birleştirici olduğunu, 86 milyona yönelik birleştiriciliğe ziyan verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yapılan tenkitleri dikkatle dinlediklerini lisana getiren Koca, yapan ve âlâ niyetli her eleştiriyi vatandaşların memnuniyetini artırmak için bir imkan olarak gördüklerini söyledi.

“YILLAR UZUNLUĞU SÜRECEK BİR YAS İÇİNDEYİZ”

Koca, Türkiye’de 2023 yılında sel, yangın ve sarsıntı üzere büyük felaketler yaşandığına işaret ederek, “6 Şubat sabahı ülkemiz hiç görülmemiş bir felaketle karşı karşıyaydı. Hala acılarımız taze. Yıllar uzunluğu sürecek bir yas içindeyiz. Bu büyüklük ve yaygınlıktaki zelzeleler, olabilecek en büyük yıkımların saniyeler içine sıkıştığı olaylardır. Maddi hasar telafi edilebilir, hayatta kalanların ruhlarındaki hasar on yıllar boyunca sürer.” diye konuştu.

“50 BİNİ AŞKIN YARALIYI SARSINTI BÖLGESİNDEN HASTANELERE SEVK ETTİK”

Depremde eşi görülmemiş bir dayanışma sergilendiğini lisana getiren Koca, “Devletimiz bütün imkanlarıyla yaraları sarmaya çalıştı. Bu uğraş devam ediyor. Milletimiz, devletinin yanında dağ üzere durdu. Bu süreçte eksiklerimiz, noksanlarımız olmadı mı, ister istemez oldu. Daha yeterlisi yapılamaz mıydı, daha uygununu de yapabilirdik. Ancak şu unutulmamalı. Felaketlerin eli ayağı bağlayıcı tarafları vardır. İmkanlarınız size yetmeyebileceği üzere o şok içinde mevcut imkanları en rasyonel biçimde kullanamayabilirsiniz. Sıhhat Bakanı olarak elimden gelen ne varsa, kaybedilen canların, yıkılmış kentlerin acısını içime gömerek, gece gündüz demeden yapmaya çalıştım. Elbette, her muhtaçlığa yetişemediğim, her sorumluluğa yetemediğim vakitler da oldu. Bunlar için sizlerin huzurunda vatandaşlarımızdan helallik isterim.” tabirlerini kullandı.

Bakan Koca, 50 bini aşkın yaralıyı zelzele bölgesinden hava, kara ve deniz yoluyla inançlı alanlardaki hastanelere sevk ettiklerini, bu operasyonun dünyada ikinci örneği olmayan bir acil sıhhat müdahalesi operasyonu olduğunu kaydetti.

Felaketler üzerinden siyaset yapmanın yanlışsız olmadığının altını çizen Koca, Defne Devlet Hastanesinin imali başlarken “60 günde hastane yapılamaz, bu bir göz boyamadır” şeklinde propaganda yapıldığını anımsattı.

Defne Devlet Hastanesinin 57. günde hasta kabulüne başladığına işaret eden Koca, “İddia ve itham sahipleri hastaneyi ziyaret ettiler mi, kelamlarından utandılar mı, hakkımızı teslim ettiler mi? Milletimiz hayır dualarıyla hakkımızı teslim etti. Hizmet, onun sahibine ulaştı.” şeklinde konuştu.

“NİTELİKLİ YATAK KAPASİTEMİZ 13 KAT ARTTI”

Şehir hastanelerine yönelik tenkitleri yanıtlayan Koca, kamu-özel işbirliği ile yapılan kent hastanelerinin yüklenici şirketlerinin gelirleri için bir düzenleme yaptıklarını, tüm kent hastaneleri için muahede müddetleri boyunca ödenecek en yüksek fiyatın sonunu belirlediklerini aktardı.

Koca, “Yapılan düzenleme ve değişikliklerle, kent hastaneleri için mukavelelerde yapılan mahsuplaşmalar ile 25 yıl olan mukavele müddetlerini ortalama 17-18 yıla indirdik. Vatandaşlarımıza en yüksek kalitede hizmet verirken onların vergileri ile bize emanet edilen kaynağı da en verimli formda kullanmaya çaba ettik.” dedi.

Sağlıkta ıslahat gerçekleştirdiklerini söz eden Koca, “beyaz reform” ismini verdikleri değişim ile tabiplerin kamuya geçişini sağladıklarını belirtti.

AK Parti hükümetlerinin sıhhat alanında yaptığı hizmetleri anlatan Koca, şöyle konuştu:

“Sağlıkta Şiddet Maddesi’ni çıkararak sıhhat çalışanlarına yasal en güçlü müdafaayı getirdik. Yükseköğretim mezunu tüm sıhhat çalışanlarının 3600 ek göstergeden faydalanmasını sağladık. Doktorlarımızın emekliliklerine dair özlük haklarında kıymetli iyileştirmeler yapıldı. İntörn tabiplerle diş hekimliği fakültesi son sınıf öğrencilerine yapılan ödemeler minimum fiyat seviyesine çıkarıldı. Zelzele bölgesinde 6 devlet hastanemizi hizmete açmış durumdayız. Beyaz Kod uygulamasının yanında Gri Kod uygulamasını da pilot olarak başlattık. Çalışmalarımız sonucunda Beyaz Kod sayısı 1 milyonda 23’ten 1 milyonda 12’ye indi. Bebek ve anne vefatlarını değerli ölçüde azalttık. Aile hekimliklerinde yapılan muayene sayısını yüzde 31, tüm muayenelerin sayısını yüzde 20 artırdık.

Evlilik öncesi SMA Taşıyıcı Tarama Programı kapsamında 1 milyon 100 binden fazla çifti taradık. Yenidoğan SMA Tarama Programında 1 milyon 400 binden fazla bebeğimizi taradık. Erken teşhis, tedavi başarımızın yüzde 90’ın üzerine çıkmasını sağladı. Aile Diş Hekimliği uygulamasını 3 vilayetimizde pilot olarak başlattık. 42 Aile Diş Hekimliği ünitesinde 10 bini aşkın çocuğumuza ve ailelerine ulaştık. Bakanlığımıza bağlı hastanelerimizde toplam yatak kapasitesi 171 bin 932’ye yükseldi. Nitelikli yatak kapasitemiz 13 kat arttı. Kullanılan her 100 kutu ilacın 91’i, paha bazında ise yüzde 58’si artık ülkemizde üretiliyor.”“2028’DE TÜM AŞILAR YÜZDE 100 TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR OLACAK”

Hıfzıssıhha Aşı ve Biyoteknolojik Eser Üretim Merkezinin inşaatının tamamlandığını, pilot üretimlere 2025 yılında başlayacaklarını lisana getiren Koca, gayelerinin gereksinim olan aşıların tamamının Türkiye’de üretmek olduğunu anlattı.

Koca, “Çocukluk çağı bağışıklama programındaki kuduz, Hepatit A ve suçiçeği üzere üç aşıyı teknoloji transferi ile Türkiye’de üreteceğiz. Bağışıklama programındaki öteki tüm aşılar Hıfzıssıhha’da üretilecek. 2028’de tüm aşılar yüzde 100 Türkiye’de üretiliyor olacak.” dedi.

Bakan Koca, az hastalıklar için Hücre ve Gen Terapisi Hastanesini kuracaklarını, böylelikle en aktüel tedaviyi geliştirerek uygulayacaklarını, kent hastanelerinin akademik yapılanması için Sıhhat Akademisi kurma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“KAMU ÜZERİNDE KENT HASTANELERİNİN YÜKÜ ARTIK KELAM KONUSU DEĞİL”

Şehir hastanelerinin bütçe içindeki hissesine ait yapılan tenkitleri anımsatan Koca, şöyle devam etti:

“Artık bundan sonraki süreçte kent hastanelerinin sarfiyatları toplam bütçe içerisinde bütçeyi yutmayacak, giderek bir azalım içinde olacak. Sayılar bize bunu gösteriyor. Maddeyle kent hastaneleriyle ilgili kamuyu korumak üzere tavan uygulaması getirdik. Kent hastanelerinin bundan bu türlü en üst tavanı var. En üst tavanda ödenebilecek toplam sayı 27,5 milyar avroyu asla geçemeyecek; bunun altında olabilir, üstünde olamaz. Toplam 25 yıllık müddette verilebilecek nominal bedelden bahsediyorum. Ünite metrekare maliyeti ne, 27,5 milyar avroyu temel alarak söylüyorum, 2 bin 421 avro nominal paha. Pekala bu nominal kıymeti bugüne getirdiğimizde 1465 avroyla bir kent hastanesini aygıtlarıyla, altyapısıyla, etraf düzenlemesiyle birlikte mal etmiş oluyoruz. 1465 avroyla bir kent hastanesini en ileri teknolojiyle donatarak, etraf düzenlemesi ve altyapısı dahil olmak üzere kim yaparsa biz almaya hazırız. Kamu üzerinde kent hastanelerinin yükü artık kelam konusu değil. Ayrıyeten 25 yıllık süreci mukaveledeki gereklilikleri yerine getirip getirmeme durumlarını göz önüne alarak kıstık. Yani 25 yıl değil, bütün kent hastaneleri ortalama 17 yahut 18 yıl sonra devletin olacak.”“KAMUDAKİ YATAK KAPASİTEMİZ SON 5 YILDA YAKLAŞIK 3 KAT ARTTI”

Özel hastanelere ait tenkitlere de yanıt veren Koca, bu mevzudaki tezlerin gerçeği yansıtmadığını, 2018’den bu yana özel hastanelerin hissesinin düştüğünü aktardı.

Bakan Koca, “2018 yılından evvelki 5 yılda toplam yatak kapasitesine baktığımızda kamuda yaklaşık 12 bin artış var. Özel dal ise 2018’den evvelki 5 yılda tıpkı biçimde 12 bin artmış. Yani birebir oranda artış olmuş. 2018 yılından sonraki 5 yıla baktığımızda kamu hastanelerinde 32 bin 281 artmış. Yani yaklaşık 3 kat. Özel bölüm ise 3 bin 747 artmış. Yani kamuya nazaran 9’da 1 oranında lakin artabilmiş.” tabirlerini kullandı.

Doktorların yurt dışına gittiğine ait tenkitleri de yanıtlayan Koca, her geçen yıl yurt dışına giden hekim sayısının azaldığını vurguladı. Bu yıl yurt dışına gitmek için 1321 tabibin düzgün hal evrakı aldığını belirten Koca, emniyet kayıtlarına nazaran bunlardan 401’inin yurt dışına gittiğini tabir etti. Koca, son 37 günde bunlardan 80’e yakınının Türkiye’ye döndüğünü söyledi.

“HİÇ KİMSE KATLİAM BİZİ İLGİLENDİRMEZ DİYEMEZ”

İsrail’in Gazze’deki akınlarına da değinen Koca, şunları kaydetti:

“Filistin’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Lisanların sustuğu, kulakların tıkandığı, gözlerin kapatıldığı bir katliamla karşı karşıyayız. Hiç kimse ‘Katliam bizi ilgilendirmez’ diyemez. Ve hiç kimse fosfor bombaları atılırken sessizliğe bürünemez, uykusunun karanlığına çekilemez. Kayıtsızlık, sessizce zalimin safına geçmektir. İnsan olmanın gereği zalime karşı çıkmak, mazlumun yanında olmaktır. Toplumlar bu hali göstermektedir. Devletlerin çıkarları ile toplumların vicdanı ortasında onarılmaz bir çatlak var. Bomba sesleri ve çocuk çığlıkları insanlık için hem yıkım hem de uyanış manasına geliyor.”

“Türkiye, vahşete en büyük itirazdır.” diyen Koca, bugüne kadar Gazze’ye 13 uçak ve 2 gemi dolusu yardım gereci ulaştırdıklarını, İsrail ve Mısır sıhhat bakanları ile yaptıkları görüşmeler sonucu kurmaya karar verdikleri üçlü uyum takımı ile Gazze’den öncelikle hasta çocuklarla kanser hastalarını Türkiye’ye getirmeye başladıklarını lisana getirdi. Koca, “Daha çok yara sarabiliriz. Bunun için taraflarla olan diyaloğumuzu canlı tutarak erişebildiğimiz kadar mazluma erişip onları tedavi etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.