enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,5286
EURO
34,2515
ALTIN
2.120,46
BIST
8.976,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
14°C
İstanbul
14°C
Gök Gürültülü
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
10°C
Cuma Az Bulutlu
10°C

Bakan Kacır: İHA üretiminde dünya birincisiyiz!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin İHA alanındaki başarılarına değinerek “İnsansız hava aracı üretiminde dünya birincisiyiz” açıklamasında bulundu.

Bakan Kacır: İHA üretiminde dünya birincisiyiz!
09.12.2023 00:07
22
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bilişim Vadisi’nde Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “OSBÜK OSB Yıldızları Araştırması Ödül Töreni”ne katıldı. Programda 11 farklı kategorideki 116 firmaya başarılı çalışmaları münasebetiyle plaket verildi.

“ÜLKEMİZ İNANÇLI BİR LİMAN OLDU”

Programda açıklamalarda bulunan Bakan Mehmet Fatih Kacır, son periyotlarda dünyanın çalkantılı ve güçlü bir devirden geçtiğini belirtti. Bakan Kacır, “Salgınlarla, savaşlarla, ekonomik ve jeopolitik krizlerle global istikrarlar yine şekilleniyor. Geçmişin hür ticaret savunucuları, müdafaacı siyasetlere yöneliyor. Ticarette yaşanan bloklaşma, tedarik zincirlerinde daralmaları ve kopmaları da beraberinde getiriyor. Bu durum global ticarette yeni rota arayışlarını hızlandırıyor. Bu noktada ülkemiz, son 21 yılda inşa ettiği güçlü, rekabetçi ve sürdürülebilir sanayi ve üretim altyapısı, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemiyle inançlı bir liman oldu.

Nitekim birçok ülke iktisadının daralma yaşadığı böylesi bir devirde bile, Türkiye büyüme trendini son 13 çeyrektir kesintisiz sürdürdü. 254 milyar dolar ihracat ile tarihi bir rekora imza attı. Bu gurur tablosu, Türk endüstrisinin üretmeye, katma paha ve istihdam oluşturmaya devam etmesiyle mümkün olmuştur” dedi.

“İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETİMİNDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ”

Türkiye’nin global teknoloji ve üretim üssü olduğunu belirten Bakan Kacır, “Bir devir en temel savunma sanayi eserlerini bile ithal ederken, bugün insansız hava aracı üretiminde dünya birincisiyiz. 60 yıllık hayalimiz, doğuştan elektrikli ve akıllı ulusal arabamız Togg yollarda. Güneş panellerinde, ticari araçlarda, beyaz eşyada Avrupa’nın en büyük üreticisiyiz.

Tam bağımsız Türkiye yolunda emin adımlarla ve kararlılıkla yürüyoruz. Ülkemiz üretiminin lokomotifi organize sanayi bölgelerimiz, bu seyahatteki büyük gücümüzdür. 1960’lı yıllarda adımları atılan OSB uygulamalarımız, bugün ülke sathına yaygınlaşmış ve planlı endüstrileşme siyasetlerimizin odak noktasına yerleştirmiştir” diye konuştu.

“OSB’LERİMİZDEKİ 167 YATIRIM PROJESİ İÇİN BUGÜNE KADAR 9,8 MİLYAR TL HARCAMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bakanlık olarak yatırımcılar için OSB’lerde altyapısı hazır sanayi parselleri sunduklarını söz eden Bakan Mehmet Fatih Kacır, “Tek durak ofis hizmetleriyle yatırımcılarımızın, ruhsat, müsaade ve abonelik üzere süreçlerini süratli ve düşük maliyetle gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Üretim faaliyetlerini daha verimli bir formda sürdürmelerine imkan veriyoruz.

2023 yılı yatırım programında yer alan OSB’lerimizdeki 167 yatırım projesi için bugüne kadar 9,8 milyar TL harcama gerçekleştirdik. OSB’lerimizde üretim yapan firmalarımız için yatırım teşvik sistemimizde bir alt bölge takviyelerinden yararlanma imkanı sunuyoruz” biçiminde konuştu.

“3 BİN 715 PROJE İÇİN BU YIL YATIRIM TEŞVİK EVRAKI DÜZENLEDİK”

Bakan Kacır, kelamlarına şöyle devam etti:

“OSB’lerimizde gerçekleştirilecek 316 milyar TL sabit yatırım fiyatına sahip 3 bin 715 proje için bu yıl yatırım teşvik dokümanı düzenledik. Bugüne kadar kalkınma ajanslarımız, OSB’lere yönelik yürütülen 496 projeye 2,9 milyar TL takviye sağladı.

Günümüz iktisadının rekabetçi yapısında öne çıkmanın yolu, güçlü üretim altyapısıyla birlikte uzman Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetlerine sahip olmaktan geçiyor. Bu çerçevede OSB’lerimizin sadece üretimin değil, yenilikçi teknolojileri geliştirmenin de adresi olması büyük değer taşıyor. OSB’lerimiz bünyesinde yer alan 636 Ar-Ge ve tasarım merkezi ile katma bedelli üretimin yanında olduk. Tüm bu takviyeler sonucunda OSB’lerimiz büyümeye ve gelişmeye, istihdamın ve ihracatın öncüsü olmaya devam ediyor.

Son 21 yılda OSB sayımız 192’den 353’e, OSB’lerimizde çalışan sayısı 415 binden 2,5 milyona, üretimdeki parsel sayısı 11 binden 58 bine çıktı. İhracat yapan OSB firmalarımız 10 binin üzerinde. Ülkemizde sanayi alanlarının alanını daha da büyütmek, sanayicilerimizin yatırım yeri taleplerini en uygun şartlarda cevaplayabilmek en kıymetli gayelerimizden biridir.

Bunun için halihazırda ülke yüzölçümümüzün binde 3,5’i seviyesinde olan planlı sanayi alanlarını, ülke yüzölçümümüzün yüzde 1’i seviyesine çıkarmayı amaçlıyoruz. Hazırlamakta olduğumuz Sanayi Alanları Master Planı ile planlı sanayi alanlarının genişleme ve heyetim çalışmalarını, tren yolu, karayolu ve liman irtibatlarıyla birlikte tasarlayacağız”

“DÜNYA BANKASI İLE 300 MİLYON DOLAR BÜTÇELİ TÜRKİYE OSB PROJESİ’Nİ BAŞLATTIK”

OSB’leri yeşil ve sürdürülebilir üretim alanlarına dönüştürdüklerini söz eden Bakan Kacır, “Yakın vakitte Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemini devreye aldık. Mevcut durumda 16 OSB’nin uygunluk kıymetlendirme süreci TSE tarafından yürütülmekte. Birebir vakitte OSB’lerimizin temel ve yeşil altyapı yatırımlarını desteklemek için Dünya Bankası ile 300 milyon dolar bütçeli Türkiye OSB Projesi’ni başlattık.

OSB’lerimizde yeşil ve teknolojik tahliller içeren projeleri, 3 yılı geri ödemesiz 13 yıl vadeli finansman düzenekleriyle destekliyoruz. Bugüne kadar 40 OSB’ye toplam 52 yeşil yatırım projesi için finansman takviyesi sunduk” diye konuştu.

“YATIRIM TAAHHÜTLÜ AVANS KREDİSİ (YTAK) PROGRAMI DA SANAYİCİLERİMİZE İYİ OLSUN”

Türkiye yüzyılını bir arada inşa ettiklerini söyleyen Bakan Kacır, “Teknolojik ve stratejik yatırımlara odaklanan, yıllık 100 milyar TL olmak üzere 3 yılda 300 milyar TL limit tahsis edilmesi planlanan Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) programı da sanayicilerimize iyi olsun. Program, yatırımcılarımızın uzun vadeli ve uygun şartlarda yatırım kredisine erişimini kolaylaştıracak.

Türkiye’nin milletlerarası rekabet gücünü artıracak ve ulusal ekonomimizin yükselişini destekleyecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknoloji ve strateji değerlendirmesi yapacağımız, 1 milyar TL ve üzeri seviyede yatırım projeleri için 284 eserden oluşan stratejik öncelikli eser listesini ve 261 başlıktan oluşan teknoloji alanları listesini yayımladık. Ulusal teknoloji atılımı seyahatimizi güçlendirecek bu programa 20 Aralıktan itibaren müracaatlarınızı bekliyoruz” dedi.

“YILLIK 250 MİLYAR DOLAR ÜZERİNDE İHRACAT YAPAN SANAYİ ÜLKESİ HALİNE GELDİK”

Sanayicilerin her türlü mükafatın fazlasını hak ettiğini söyleyen OSBÜK Lideri Memiş Kütükcü ise “Üretimin ve ticari hayatın tüm dünyada baskı altında olduğu bir periyotta, etrafımızdaki savaşlara istikrarsızlıklara, yüksek enflasyona, artan maliyetlere ve tüm öbür doğrultulara karşın bizim bayrağımızı dünyanın her köşesinden dalgalandırmaya devam ediyoruz.

Onun içindir ki OSB sanayicilerimiz başta olmak üzere, bu ülkenin sanayicileri üretim cephesinin asıl kahramanlarıdır. Endüstrici kardeşlerim, siz ürettiniz, Türkiye büyüdü. Siz ürettiniz, Türkiye Çin ile İtalya ortasındaki en güçlü sanayi ülkesi haline geldi. Siz ürettiniz, yıllık 250 milyar dolar üzerinde ihracat yapan sanayi ülkesi haline geldik. Size ne kadar teşekkür etsek az. Hepinizi yürekten kutluyorum” diye konuştu.

“OSB’LERİMİZDEKİ TOPLAM BAYAN ÇALIŞAN SAYIMIZDA 600 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının takviyeleriyle Türkiye’de organize sanayi bölgesi olmayan ilin kalmadığını tabir eden Kütükcü, şu tabirleri kullandı:

“Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerimizin sayısı toplamda 392’ye ulaştı. Yalnızca bu yıl 9 yeni organize sanayi bölgemiz kuruldu. 2023 yılında organize sanayi bölgelerimizde bin 400’den fazla yeni parsel üretime kazandırıldı. Böylelikle organize sanayi bölgelerimizde üretim yapan fabrika sayımız 67 bini aştı. Bugün organize sanayi bölgelerimiz ülkemizin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştirerek Türk endüstrisinin taşıyıcı kolonu haline geldi.

İstihdamda ise rekor üstüne rekor kırıyoruz. Organize sanayi bölgelerimiz 2023 yılında 100 bine yakın insanımıza direkt istihdam sağlayarak, toplamda 2 milyon 577 bin istihdam sayısına ulaştı. OSB’lerimizdeki toplam bayan çalışan sayımızda 600 binin üzerine çıktı. Yani bugün organize sanayi bölgelerimizde bayan istihdamı, toplam istihdamın yüzde 25’ine ulaştı. İnşallah çok daha yüksek oranlara ulaşacak”

OSB Yıldızları Araştırmasının sonuçlarını açıklayan OSBÜK Lideri Memiş Kütükcü, “2022 yılında OSB Yıldızları Araştırmasına katılan sanayicilerimizin bir evvelki yıla nazaran cirolarının yüzde 97 artırarak 667 milyar liraya ulaştığını, yeniden bir evvelki yıla nazaran ihracatlarını yüzde 8 artırarak 12.5 milyar dolara ulaştığını, Ar-Ge harcamalarının ise Türkiye ortalamasının çok üzerinde yüzde 115 artırarak 2 milyar 932 milyon lira ile rekora ulaştığını görüyoruz. Öte yandan, araştırmaya katılan firmalarımızın istihdamı 2022 yılında yüzde 12 artarken, bayan istihdamında ise yüzde 15’lik artış yaşandı.

Yani sayılar ve oranlarda gösteriyor ki organize sanayi bölgelerimiz 2022 yılında yeni üretim tarihi daha yazdı. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluş olarak 81 vilayetimizdeki organize sanayi bölgelerimizle birlikte muvaffakiyetten muvaffakiyete koşan sanayicilerimize en âlâ hizmeti, en verimli formda verebilmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. OSB’lerimize ve sanayicilerimize yönelik pek çok proje ve çalışmayı hayata geçiriyor, eğitimler düzenliyor, protokoller imzalıyoruz” biçiminde konuştu.

“KOCAELİ’MİZ TÜRKİYE’DEKİ 70 VİLAYETTEN DAHA FAZLA VERGİ VERİYOR”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise “Son 21 yılda Kocaeli’miz bilhassa endüstrileşme ve yüksek teknoloji alanında çok büyük değişimlere imza atmıştır. Birebir vakitte ilimiz, Türkiye’yi dünyayla yarıştıran, son devirde de bilişim ve Ar-Ge merkezi olarak da ön plana çıkıyor. Hepinizin bildiği üzere Kocaeli bu bahiste öncülük yapıyor.

Kocaeli’miz Türkiye’deki 70 vilayetten daha fazla vergi veriyor ve şu an itibariyle Türkiye’de toplanan vergilerden İstanbul’dan sonra 2. sırada yer alıyoruz. Tahakkuk eden ve tahsil edilen mecmua itibariyle söylüyorum bunu. Münasebetiyle ilimiz her alanda müsabakaya devam ediyor” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.