enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C

Huawei Avrupa Sağlık Araştırması 2023 sonuçları açıklandı!

Huawei Avrupa Sıhhat Araştırması 2023, Avrupa vatandaşlarının hem genel manada hem de daha gelişmiş bir bakış açısıyla kendi sıhhatleri hakkındaki tavır ve farkındalıklarını ortaya çıkarmayı amaçladı.

Huawei Avrupa Sağlık Araştırması 2023 sonuçları açıklandı!
30.11.2023 01:16
39
A+
A-

Huawei Avrupa Sıhhat Araştırması 2023, Avrupa vatandaşlarının hem genel manada hem de daha gelişmiş bir bakış açısıyla kendi sıhhatleri hakkındaki tavır ve farkındalıklarını ortaya çıkarmayı; bölge genelinde akıllı saat farkındalığını ve kullanımını belirlemeyi ve son olarak akıllı saat kullanımının ferdî sıhhat şuuru ve davranışı üzerinde rastgele bir kıymetli tesiri olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamıştır.

Huawei ismine Ipsos tarafından gerçekleştirilen bu araştırma, sekiz pazarda 8.000’den fazla Avrupalı yetişkinden (18-64 yaş arası) oluşan temsili bir örneklemle yapıldı: Bulgaristan, Almanya, İtalya, Polonya, Romanya, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık. Anket çevrimiçi mülakatlar halinde gerçekleştirilmiştir; ortalama mülakat mühleti 20 dakika olmuştur. Karşılıklar 12 ile 28 Eylül 2023 tarihleri ortasında toplanmıştır.

AVRUPA’DA GENEL SAĞLIK

Şaşırtıcı olmayan bir halde, Avrupalıların büyük çoğunluğu şahsî sağlıklarıyla ilgilendiklerini sav etmektedir; tahminen de daha farklı olanı, marjinal olarak daha fazla insanın (katılımcıların >%83’ü) ruhsal refahlarıyla fizikî sıhhatlerinden (>%82) daha fazla ilgileniyor olmasıdır.

Genel ilgiye karşın, ankete katılanların yalnızca yarısı genel sıhhat durumlarından mutlu olduklarını (veya çok şad olduklarını) belirtirken, Avrupa vatandaşlarının öbür yarısı ne fizikî uygunluklarından ne de ruhsal refahlarından şad olmadıklarını söz etmiştir. Ankete katılan yetişkinlerin neredeyse dörtte biri (%24) genel fizikî uygunluklarının kötüleşmesinden tasa duyduklarını; %26’sı hareket kabiliyetlerinin kötüleştiğini ve %29’u güç düzeylerinin azaldığını belirtmiştir.

Endişe yaratan yalnızca sav edilen sıhhat sıkıntıları da değil: iştirakçilerden kilo ve uzunluklarını belirtmeleri istendi; bu ölçümlerden Avrupa vatandaşlarının %46’sının tıbbi olarak çok kilolu yahut obez olduğunu hesaplayabildik. Bu durum, tüm iştirakçilerin %40’ından daha azının ‘harika görünüyorum’ tabirine katılmasına katkıda bulunabilir.

Türkiye, iştirakçilerin %60’ının hem fizikî zindeliklerinden hem de ruhsal sıhhatlerinden şad olmasıyla sıhhat memnuniyeti sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Almanya, iştirakçilerin yalnızca %43’ünün fizikî zindeliğinden ve %45’inin ruhsal sıhhatinden mutlu olmasıyla son sırada yer alıyor.

UYKU VE GERİLİM EN DEĞERLİ İKİ KAYGI KAYNAĞI

Kişisel olarak ilgilendikleri sıhhat hususlarını seçmeleri istendiğinde, iştirakçilerin birçok tarafından seçilen iki bahis ‘uyku kalitesi ve miktarı’ ve ‘stresle başa çıkma’ olmuştur (her ikisi de %82). Bu ilgi, rapor edilen sıhhat semptomlarıyla direkt ilişkilidir: Avrupa genelinde ankete katılanların %35’inin yaşadığı en tanınan sıhhat semptomu uyku bozukluğudur. Bunu Avrupa vatandaşlarının %30’unun muzdarip olduğu ‘stres’ takip etmektedir.

Diğer ülkelere kıyasla daha fazla sayıda İngiliz iştirakçi (%39) uyku bozukluğu yaşadığını belirtirken, bu ülkeyi Türkiye (%38) takip etmektedir. Romanya, ankete katılan tüm pazarlar ortasında en gerilimli ülke üzere görünmektedir; Romanyalı yetişkinlerin %39’u bu durumdan muzdarip olduğunu belirtmiştir. Buna rağmen, Almanya en az gerilimli ülke olarak görünmektedir; Almanların yalnızca %22’si gerilim yaşadıklarını belirtmiştir.

KALP SIHHATİ VE BEDEN KİTLE ENDEKSİ

Katılımcıların kalp sıhhatinden (%71) fazla beden yapılarıyla (katılımcıların %76’sı) ilgilendiklerini belirtmeleri, genel nüfus demografisiyle ve kalp sıhhatinin ileri yaşlara yaklaşanların daha fazla ilgisini çekmesiyle açıklanabilir. Lakin, şahsî sıhhate ait kayıtsızlığa ve/veya ankete katılan tüm ülkelerde proaktif sıhhat hizmetlerinin dikkate kıymet bir biçimde eksikliğine dair kimi telaş verici işaretleri görmezden gelmek zordur: tüm iştirakçilerin sırf %67’si sistemli önleyici muayenelerle ilgilendiğini söylerken, Avrupa vatandaşlarının %56’sından fazlası sistemli tıbbi muayene yaptırmamaktadır. İnsanların %70’inden fazlası en az bir sıhhat semptomundan muzdarip olduğunu bildirmiştir ve belirtilen ortalama sıhhat semptomu sayısı kişi başına neredeyse beşe eşittir.

Vücut Kitle Endekslerini karşılaştırdığımızda, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (İtalya, İspanya ve Türkiye; %40) ile Orta ve Kuzey Avrupa’daki öbür ülkeler (özellikle Almanya ve Birleşik Krallık; %50) ortasında dikkate kıymet bir fark ortaya çıkmıştır. 

AVRUPA GENELINDE İKİ SIHHAT DURUMU MU VAR?

Almanya ve Birleşik Krallık temel sıhhat göstergeleri konusunda çok düşük bir farkındalık sergilerken, Bulgaristan ve Türkiye’de iştirakçiler gerçek gaye bedelin ne olması gerektiği konusunda çok daha yüksek bir farkındalık sergilemektedir. Genel sıhhat telaşları sorulduğunda, seçeneklerden biri iştirakçilerin ‘düzensiz muayenelerden’ muzdarip olup olmadıklarını kaydetmekti. Türkiye, vatandaşların %13’ünün ‘düzensiz muayeneleri’ bir sıhhat sorunu olarak belirtmesiyle ikinci en düşük yüzdeyi vermiştir. Bu da Türklerin tertipli denetimlere erişebilme konusunda rahat oldukları manasına geliyor. 

AVRUPA’DAKİ AKILLI SAAT KULLANICILARININ SIHHAT DAVRANIŞLARI

Avrupa’daki akıllı saat kullanıcılarının tüm temel sıhhat ölçümleri için hakikat maksat ölçümü bilme mümkünlüğü, kullanmayanlara nazaran ortalama %51 daha fazladır. Maksat beden yağ ölçümlerini bilme olasılıkları %75 ve yanlışsız günlük kalori gayelerini bilme olasılıkları %71 daha yüksektir.

Tüm tertipli akıllı saat kullanıcılarının ortalama %67’si, aygıtlarından gelen tahlil ve tekliflerin sıhhatleri ve hayat usulleri konusunda daha şuurlu olmalarını ve daha sağlıklı bir ömür usulü sürdürmelerini etkilediğini kabul etmektedir. Bu his en çok Türkiye (%85), Birleşik Krallık (%74) ve Romanya’da (%74) hissedilmiştir.

AKILLI SAAT KULLANIMI VE İŞLEVİ

Akıllı saatlerin genel olarak kolay ‘sağlık’ ölçümlerini – yani CHeSS kısaltmamızın kapsadığı ölçümleri – takip etmek için kullanıldığı bildirilmektedir. Tartışıldığı üzere, bu durum aygıtlardaki hudutlu sıhhat fonksiyonelliğinden kaynaklanıyor olabilir (sahip olunan aygıtların çoğunluğu (%45) bir ila üç yaş ortasındadır ve %14’ü dört yaşın üzerindedir) ya da basitçe, gelişmiş sıhhat bilgisine aşina olmamak insanların aygıtlarının tüm potansiyelinden yararlanmadıkları manasına geliyor olabilir.

KAYNAK: HABER7
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.