enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1307
EURO
33,8187
ALTIN
2.035,86
BIST
9.334,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
16°C
Perşembe Çok Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
12°C
Cumartesi Çok Bulutlu
12°C

İstanbul’da 100’e yakın okul boşaltıldı, 400 okul yenileniyor

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yentür, kentte yine yapılan okullarla ilgili bilgi verdi. 100’e yakın okulun sarsıntı riski nedeniyle boşaltıldığını belirten Yentür, şu anda birebir anda 400 şantiyenin devam ettiğini belirtti.

İstanbul’da 100’e yakın okul boşaltıldı, 400 okul yenileniyor
12.12.2023 21:55
15
A+
A-

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, kentte eğitim alanında yürütülen proje ve çalışmalara ait bilgi verirken 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde riskli bulundukları gerekçesiyle boşaltılan okulların bir kısmının üretiminin sürdüğünü, şu anda 400 okul şantiyesi olduğunu söyledi.

Yentür, Beykoz Sabancı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nda bir ortaya geldiği basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İl Müdürü Yentür, İstanbul Mektebi projesiyle tarihi ve kültürel derinliği prestijiyle kenti çok taraflı olarak ele almayı amaçladıklarını söyledi. Programın, 6 ay süreceğini ve seyahatler, etkinlikler, söyleşi ve sunumların yer alacağını belirten Yentür, İstanbul üzerine çalışmış kıymetli isimleri de öğretmenlerle bir ortaya getirecekleri projeyle İstanbulluluk şuurunun oluşmasına katkı sağlanacağını aktardı.

Okul Portfolyoları projesiyle İstanbul’da bulunan okulların yıl uzunluğu yaptıkları çalışmaların ölçülerek değerlendirileceğini lisana getiren Yentür, hedeflerinin okulları yarıştırmak değil gelişimlerini sağlamak ve kurumsal planlamalarına rehberlik etmek olduğunu kaydetti.

ÜNİVERSİTELERLE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER BULUŞUYOR

Öğretmenlerin kendilerini geliştirmesi için çalışmalar yaptıklarını söz eden Yentür, öğretmenlerin mesleksel, kültürel ve sanatsal olarak gelişimleri için 6 akademinin yanı sıra 15 farklı atölyelerinin bulunduğunu lisana getirdi.

Bu mevzuda çalışmalarının devam ettiğini bildiren Yentür, şöyle konuştu:

“Geçen ay yeniden bu yerde İstanbul’umuzdaki 14 eğitim fakültemizin dekanlarıyla buluştuk. Eğitim fakültelerindeki hocalarımızın görüşlerini aldık. Hepsiyle de işbirliği ve ortak protokol kararı aldık. İki ayda bir hocalarımızla bir ortaya geleceğiz. Biz okullarımızda üniversitelerimiz, hocalarımız olsun ve öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize takviye olsun istiyoruz. Ayrıyeten üniversitede de okul olsun. 25 yıl ders anlatmış, öğrenciyle hemhal olmuş öğretmenin üniversitede anlatacağı, paylaşacağı çok deneyim ve bilgi vardır. Bunun da üniversite ile buluşması lazım. Teoriyle pratiğin buluşması çok değerli ve kıymetlidir. Üniversitelerimizden uzman akademisyenlerimiz okula gelecek, ortak karar verdiğimiz öğretmen arkadaşlarımız eğitim fakültesindeki öğrenciler yahut genç akademisyen hocalarımızla deneyim paylaşımında bulunacak.”

“SINIFIN TEMSİLCİSİ ÖĞRETMENİMİZDİR”

Projelere ait açıklamalarının akabinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yentür, bir gazetecinin geçtiğimiz günlerde kaldırılan “sınıf annesi” uygulamasının kimi okullarda devam ettiğiyle ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

“Sınıfın temsilcisi öğretmenimizdir. Okul Aile Birliği yasal temsilci olarak muhakkak sınıf kümeleriyle biraz daha yakın temasta olabilir. Bu doğal bir şey ancak bunun dışında alternatif bir şeyin olması yasal açıdan da mümkün değil. Bunula ilgili aksi bir durum varsa yönetici olarak takipçisi olup, gerekli önlemleri almak durumundayız. Evre irtibat ötesi bir zaman. Bugün velilerimiz, milli eğitim bakanına, kentin valisine, kaymakama, milli eğitim müdürüne kaygısını, isteğini aracısız iletebiliyor. Açık Kapı, CİMER üzere uygulamaların yanı sıra okul müdürlerimiz, ilçe milli eğitim müdürlerimiz var. Kurumsal hesaplarımız veli iletilerine açık. Teğe bir takip ediyor ve dönüş yapıyoruz. İstekleri, şikayetleri karşılık buluyor, hiç tasaları olmasın.”

Bir soru üzerine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in talimatıyla başlatılan müfredat değişikliğine değinen Yentür, bilginin daima güncellendiği ve yenilendiği bir çağda müfredatın da değişmesinin doğal olduğunu vurgulayarak, dünyadaki akademik, teknolojik gelişmelerin de bunu zarurî kıldığını lisana getirdi.

“RİSKLİ BULDUĞUMUZ HİÇBİR YAPIDA ÇOCUKLARIMIZI BARINDIRMIYORUZ”

İstanbul’daki okulların sarsıntıya dayanıklılığı ve dönüşümleriyle ilgili yöneltilen soru üzerine de Yentür, şunları lisana getirdi:

“İstanbul’da ikili eğitim yapan okullarımızın sayısı bu periyotlarda biraz arttı. Sebebi, sarsıntı dayanıklılık testlerinde kâfi performansa sahip olmayan okullarımızı boşaltmamız. Bütün mali kaynağa sahip olsanız bile bir anda okul yapmak mümkün değil. 1-2 yıllık süreç gerekiyor. Bu süreci bekleyip çocuklarımızı o binalarda tutmamız düşünülemez. Bu yüzden ikili eğitim yapıyoruz. 6 Şubat sarsıntısının akabinde 100’e yakın okul zelzele riskleri yapıldıktan sonra bir gecede boşaltıldı. Okulların bir kısmının imali, bir kısmının da süreci devam ediyor. Şu anda yaklaşık 400 şantiye var. İhaleler yapıldıkça sayılar artıyor. Riskli bulduğumuz hiçbir yapıda çocuklarımızı barındırmıyoruz. En yakındaki okula taşıyoruz. İkili eğitim şartları güç da olsa inançlı.”

İL GENELİ İSTATİSTİKLER

Okul Sayısı: İl genelinde 4.173 resmi okul, 3.518 özel okul olmak üzere toplam 7.691 tane okulumuz mevcuttur.

Derslik Sayısı: İl genelinde 70.979 resmi okul dersliği, 35.551 özel okul dersliği olmak üzere toplam 106.530 tane dersliğimiz mevcuttur.

Öğrenci Sayısı: İl genelinde 2.520.744 resmi okul öğrencimiz, 460.750 özel okul öğrencimiz olmak üzere toplam 2.981.494 öğrencimiz eğitim hayatını devam ettirmektedir.

Öğretmen Sayısı: İl genelinde 118.059 resmi okul öğretmenimiz, 39.918 özel okul öğretmenimiz olmak üzere toplam 157.977 öğretmenimiz vazife yapmaktadır.

2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA İSTANBUL VİLAYET ULUSAL EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN VİLAYET GENELİNDE YÜRÜTÜLEN PROJELER

İstanbul Valiliği Uhdesinde Yürüyen Projeler

Okul Meclisleri: Gençlerimizin ve çocuklarımızın karar süreçlerine katılması hedeflenmektedir. Bu meclisler, toplumsal ve kültürel faaliyetleri olan, çocukların hassaslıklarını artıran ve karar düzeneğine iştiraki sağlayan bir sistem biçiminde olacak. Okul meclislerimizle yaklaşık olarak 400 bin kişinin misyon aldığı, 210 bin çocuğumuza direkt yahut dolaylı olarak ulaşmış olacağız.

Spor Kulüpleri: Gayemiz, İstanbul’umuzda 3 bin okul spor kulübü kurmak ve 1 milyon sportmen yetiştirmek. İstanbul’umuzu gerçek manada bir spor kenti yapmak istiyoruz.

Müzik Sınıfları: Uygun kaideleri olan okullarımızda müzik sınıfları oluşturarak çocuklarımızın bir enstrüman çalabileceği bir eğitim sisteminin temelini atmak istiyoruz.

Okuma Kültürü: Kütüphanelerimizi klasik yapıtlarımız ile zenginleştireceğiz ve okuma alışkanlığını artıracağız. Çocuklarımızın toplumsal olaylara hassas, vatan ve millet sevgisinin yüksek olmasını ve kitap okumalarını istiyoruz.

Millî Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü Uhdesinde Yürüyen Projeler

İstanbul Öğretmen Akademileri: Öğretmenlerimizin daima mesleksel gelişimlerine dayanak vermeyi amaçlayarak başlayan bir projedir. Birinci yılında 350 öğretmenimizi mezun ettik. Her geçen yıl yapılan muhtaçlık tahlilleri ile artan talepler doğrultusunda yeni akademiler ve atölyeler ile daha fazla öğretmene bu şuuru aktarmak için çalışmalarımızı arttırarak devam ettirdik. İstekli eğitmenlerin istekli öğretmenlere eğitim verdiği bir platformdur.

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere İstanbul Bilim Olimpiyatları: Temel bilimler alanında yetenekli öğrencilerin keşfini sağlamak maksadıyla İstanbul Bilim Olimpiyatları düzenlenmektedir.

Hârezmî Eğitim Modeli Projesi: Öğrencilerimizi disiplinler ortası yaklaşımı yine yorumlayarak farklı disiplinlerde gelişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Öğrencilerimizin fen ve bilgisayar bilimi öğretimini, toplumsal bilim kolları ile bütünleştiren, programlama ve öğretim araçlarının faal kullanıldığı, robotik ve oyun tasarımı ile eğlenerek üreten ve kendini daima güncelleyen disiplinlerarası bir eğitim modeli ile yetiştirmeyi öngörmektedir.

Okul Portfolyoları: Okul/kurumlarımızın; daima gelişmelerini sağlamak, kurumsal planlama ve iyileştirilmelerine uygun alanlarda rehber olmak, kendi içinde durumlarını ve gelişimlerini ortaya koymayı hedeflemektedir. “Ölçülemeyen süreç geliştirilemez ve yönetilemez.” temel ideolojisinden hareketle, İstanbul’da bulunan okulların yıl uzunluğu yaptıkları çalışmalar ölçülerek kıymetlendirme imkânı oluşturulmaktadır.

Öğretmenim Benimle: İstanbul’da bulunan ebeveyn kaybı yaşayan, şehit ve gazi çocukları, depremzede öğrenciler, yurtlarda ve sevgi konutlarında kalan çocukların mentörlük prosedürü ile desteklenerek akademik muvaffakiyetlerinin artırılması hedeflemektedir. 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında Proje kapsamındaki öğrenci sayısı: 21894.

Öğrenerek Güzelleşiyoruz: Öğrenerek Güzelleşiyoruz Projesi; konutta ve hastanede eğitim kapsamında okula aidiyet hissini ve toplumsal farkındalığı geliştirecek uygulamalar yoluyla çocuk hastalara ve ailelerine eğitsel ve psikososyal dayanak vermek için oluşturulmuş bir projedir.

Birlikte Okuyoruz Birlikte Büyüyoruz: Bu proje ile özel ihtiyaca sahip öğrencilerimizin eğitimde fırsat eşitliğini yakalayabilmesi; toplumsal, ruhsal ve akademik manada akranlarıyla bütünleşmeleri amaçlanmaktadır. Engellilik konusunda toplumsal şuuru yükseltmek ve farklılıklara karşı direnç oluşturabilmek ismine özel ihtiyaçlı öğrencilerin toplumsal alanlarda görünürlüklerini artıran çalışmalar yapmak projenin ana amaçları ortasındadır.

Anadolu Mektebi: Anadolu Mektebi Müellif Okumaları, Türk kültür ve medeniyetine bilhassa son yüzyılda önemli katkılar sunan muharrirlerimiz ışığında; kendini, ilişkin olduğu milleti ve kıymetler dünyasını tanıyan, ulusal ve kozmik bir sorumluluk ruhuna sahip kuşakların yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Tercihim Türkçe Projesi: Tercihim Türkçe Projesi ile Bosna Hersek’te Türkçe öğrenen öğrencilerin motivasyonlarını artırmak, Bosna Hersek ve Türkiye ortasında eğitim alanında iş birliği sağlamak, kültürel öğrenme fırsatı sunmak ve her iki ülke ortasında eğitim ve kültür başta olmak üzere gençler ortasında kaynaşma ve dayanışmayı artırmak amaçlanıyor. 

Geleceğin Muharrirleri: Projenin temel maksadı, öğrencilerimizin his ve fikir dünyalarını; ulusal, manevi, kültürel ve kozmik pahalar etrafında açığa çıkartmaktır. “Çocuk ve edebiyat” ortasında güçlü bir köprü inşa ederek öğrencilerimizin kelam varlıklarını zenginleştirip Türkçeye olan sevgi ve bağlılıklarını daha da güçlendirmektir.

Dilimizin Zenginlikleri: Okullarda yapılacak kelam varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin lisanımızın zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmasını, buna bağlı olarak da lisanı güzel kullanmasını ve fikir dünyasını geliştirmesini amaçlamaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz lisanımızın seçkin ve özgün yapıtlarını tanıyacak, eserlerimizde geçen sözcüklerin derinliklerini (çeşitli anlamlarını) öğrenecek; milletimizin kültürünü, birikimini, fikir dünyasını ve hayat usulünü kelam varlığımızın içinde tekrar keşfedecektir.

İstanbul Mektebi: İstanbul Mektebi, tarihi, kültürel ve siyasal derinliği prestijiyle eşsiz kent İstanbul’u çok taraflı olarak ele almayı amaçlayan bir projedir.  6 ay sürecek programda seyahatler, çeşitli etkinlikler, söyleşi ve sunumlar olacak ve İstanbul üzerine çalışmış değerli isimler öğretmenlerimizle bir ortaya gelecektir. Böylelikle İstanbulluluk şuurunu oluşması sağlanacaktır.

Geliştirilmesi Planlanan Başka Proje ve Çalışmalar:

  • Okuma Kültürünün Yaygınlaştırılması
  • Bağımlılıkla Çaba Çalışmaları
  • Eğitim Araştırmaları Dergisi
  • Eğitim Araştırmaları Sempozyumu
  • TÜBİTAK ve AB Projeleri
  • Öğrenci Kısa Sinema, Müzik ve Tiyatro Festivali
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.