enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,4027
EURO
34,0372
ALTIN
2.101,07
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
11°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C
Perşembe Az Bulutlu
9°C

G7: “İki devletli çözüme olan bağlılığımızı sürdürüyoruz”

G7 ülkeleri tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Gazze Şeridi’nde insani ortalara dayanak verildiği belirtilerek, “Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin adil, kalıcı, inançlı ve barış içinde yaşamalarını sağlamayı savunuyoruz” denildi.

G7: “İki devletli çözüme olan bağlılığımızı sürdürüyoruz”
07.12.2023 00:19
15
A+
A-

ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin başkanları, global zorlukları ele almak ve daha yeterli bir gelecek için bir rota çizmek üzere çevrimiçi olarak bir ortaya geldi. Görüşmeye Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy de katıldı.

“ULUSLARARASI ORTAKLARLA BAĞIMIZI GÜÇLENDİRDİK”

Görüşmenin akabinde yayınlanan ortak açıklamada, “Tüm ulusları, bilhassa de savunmasız olanları koruyan hukukun üstünlüğünün yanı sıra dünyanın her yerinde global güvenlik ve insan onurunu muhafaza konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Milletlerarası barış, refah ve sürdürülebilir kalkınma arayışında her zamankinden daha fazla birlik içindeyiz ve G7’nin ötesinde milletlerarası ortaklarla olan bağımızı güçlendirdik” denildi.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN VERDİĞİ ÇABAYI DESTEKLEME KARARLILIĞIMIZ SARSILMAZDIR”

Ukrayna’ya olan takviyeye vurgu yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü için verdiği çabayı destekleme konusundaki kararlılığımız sarsılmazdır. Savaş alanında kullanılanlar da dahil olmak üzere, Rusya’nın ordusu ve sanayisi için kritik olan tüm öğelerin ihracatını kısıtlama istikametindeki taahhüdümüz devam ediyor ve üçüncü tarafları da muadil harekette bulunmaya çağırıyoruz” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya Dünya Bankası’na nazaran bugüne kadar 400 milyar doları aşan zararın bedelini ödemesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hukuk sistemlerimiz, memleketler arası hukuka uygun olarak Ukrayna’nın Rusya’dan tazminat almasına yardımcı olmak için mümkün olan tüm yolları araştıracak. İlgili bakanlarımıza bir sonraki toplantımızda bu husus üzerinde çalışmaya devam etmeleri istikametinde talimat veriyoruz” denildi.

Rusya’nın sorumsuz nükleer söylemi, stratejik gözdağı tavrı ve silah denetim rejimlerini baltalaması kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik savaşı bağlamında nükleer silah kullanması bir yana, Rusya’nın nükleer silah kullanma tehdidi bile kabul edilemez” denildi.

“NÜFUS GİDEREK DAHA SAVUNMASIZ HALE GELİYOR”

Filistin ve İsrail ortasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalara değinilen açıklamada, “ABD, Katar, Mısır ve bölgedeki öbür ülkelerin liderliğinde sağlanan, esirlerin özgür bırakılmasına ve Gazze’ye hayati değer taşıyan insani yardımların girmesine imkan tanıyan son duraklamayı memnuniyetle karşılamakla birlikte askeri operasyonların tekrar başlamasından derin ıstırap duyuyoruz” denildi.

Kalan tüm esirlerin ön şartsız olarak derhal özgür bırakılması davetinde bulunulan açıklamada, “Gazze’de giderek berbatlaşan insani krizin ele alınması ve sivil kayıpların en aza indirilmesi için daha acil adımlar atılması gerekmektedir. Bunu sağlamak üzere daha fazla insani yardım ortası verilmesini destekliyor ve teşvik ediyoruz” denildi.

Gazze Şeridi’nde daha fazla insanın yerinden edilmesini önlemek ve sivil altyapıyı korumak için daha tesirli adımlar atılması gerektiği belirtilen açıklamada, “Sivillere yönelik insani yardımın manisiz ve daima bir formda sağlanması için her türlü efor sarf edilmelidir. Nüfus giderek daha savunmasız hale gelmektedir ve kış yaklaşırken, ek geçişlerin açılması da dahil olmak üzere, alandaki gereksinimlerin tam olarak karşılanabilmesi için Gazze’ye insani yardım akışını arttırmaya devam etmeliyiz” denildi.

“ULUSLARARASI TOPLUMU BM’NİN ACİL DAVETİNİ TAM OLARAK FİNANSE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Tarafların milletlerarası insancıl hukuka uyması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “BM kuruluşları ile öbür insani yardım aktörleri de dahil olmak üzere Filistin halkına 600 milyon dolardan fazla yardım yapılacağını duyurduk. Memleketler arası toplumu BM’nin acil davetini tam olarak finanse etmeye çağırıyoruz” denildi.

Batı Şeria’da aşırılık yanlısı İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddet hareketleri kınanan açıklamada, “Suç işleyenlerden hesap sorulmalıdır” denildi.

“HULUSİLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ATAKLARIN İRAN TARAFINDAN DESTEKLENDİĞİNE İNANMAK İÇİN SEBBEPLER VAR”

Orta Doğu’daki bölgesel aktörlerin istikrarı bozucu faaliyetlerine son vermesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Özellikle İran’ı, Hamas, Hizbullah, Husiler ve öbür devlet dışı aktörlere takviye vermekten kaçınmaya ve bu kümeler üzerindeki nüfuzunu bölgesel tansiyonu azaltmak için kullanmaya çağırıyoruz. Bölgedeki ortaklarımızla birlikte çatışmanın daha fazla tırmanmasını ve daha geniş bir alana yayılmasını önlemek için ağır bir biçimde çalışıyoruz” denildi.

Kızıldeniz’de ticari gemilere yönelik hücumların kınandığı açıklamada, “Husilere bilhassa sivillere yönelik atakları ve memleketler arası deniz yolları ile ticari gemilere yönelik tehditleri derhal durdurmaları davetinde bulunuyoruz. Husiler tarafından gerçekleştirilen hücumların İran tarafından desteklendiğine inanmak için sebepler bulunmaktadır” denildi.

“ANTİSEMİTİZİM VE İSLAMOFOBİNİN HER TÜRLÜSÜNÜ REDDEDİYORUZ”

İsrail ve Filistin ortasındaki çatışmanın başlangıcından bu yana dünya genelinde nefret dolu telaffuzların artığına değinilen açıklamada, “Antisemitizm ve İslamofobinin her türlüsünü kategorik olarak reddediyoruz” denildi.

“İKİ DEVLETLİ BİR TAHLİLE OLAN BAĞLILIĞIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

İsraillilerin ve Filistinlilerin güvenlik, onur ve barış içinde yaşama konusunda eşit hakka sahip olduğu vurgulanan açıklamada, “Gazze için sürdürülebilir uzun vadeli tahlillerin şartlarının oluşturulmasına yardımcı olmak üzere ortaklarımızla yakın işbirliği içerisinde çalışmaya kararlıyız. Ayrıyeten daha geniş kapsamlı bir barış sürecine geri dönüldüğünü görmemiz gerekiyor. Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin adil, kalıcı, inançlı ve barış içinde yaşamalarını sağlayacak iki devletli bir tahlile olan bağlılığımızı sürdürüyoruz” denildi.

“ÇİN İLE YAPAN VE İSTİKRARLI İLGİLER KURMAYA HAZIRIZ”

Çin ile samimi alakalar kurmanın ve kaygıları direkt Çin’e söz etmenin kıymetinin şuurunda olunduğu tabir edilen açıklamada, “Çin ile yapan ve istikrarlı münasebetler kurmaya hazırız. Milletlerarası toplumdaki rolü ve iktisadının büyüklüğü göz önüne alındığında, global zorluklar ve ortak çıkar alanları konusunda Çin ile işbirliği yapılması gerekmektedir” denildi.

G7 ülkelerinin izledikleri siyasetlerin Çin’e ziyan vermek yahut Çin’in ekonomik ilerlemesini ve kalkınmasını engellemek maksadında olmadığı belirtilen açıklamada, “Uluslararası kurallara nazaran oynayan, büyüyen bir Çin global açıdan ilgi alımlı olacaktır. Ayrılmıyoruz yahut içe dönmüyoruz. Tıpkı vakitte, ekonomik dayanıklılığın riskten arındırma ve çeşitlendirme gerektirdiğinin de farkındayız. Ferdi ve kolektif olarak kendi ekonomik canlılığımıza yatırım yapmak için adımlar atacağız. Kritik tedarik zincirlerimizde çok bağımlılığı azaltacağız” denildi.

“BASKIYLA STATÜKOYU TEK TARAFLI DEĞİŞTİRMEYE KARŞIYIZ”

Doğu ve Güney Çin Denizlerindeki durumla ilgili önemli tasaların sürdüğü tabir edilen açıklamada, “Güç yahut baskı yoluyla statükoyu değiştirmeye yönelik tek taraflı teşebbüslere şiddetle karşı çıkıyoruz. Milletlerarası toplumda güvenlik ve refah için Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın vazgeçilmez olduğunu bir kere daha teyit ediyoruz. Belirtilen Çin siyasetleri da dahil olmak üzere G7 üyelerinin Tayvan’a ait temel konumlarında rastgele bir değişiklik yok. Boğazlar ortası meselelerin barışçıl tahlili için davette bulunuyoruz” denildi.

Açıklamada, “Çin’i Hong Kong’un haklarını, özgürlüklerini ve yüksek seviyede özerkliğini koruyan Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu ve Temel Kanun kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

“ÇİN’İ, RUSYA’YA BASKI YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Çin’e Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmesi için baskı yapması davetinde bulunulan açıklamada, “Çin’i, Rusya’ya askeri saldırganlığını durdurması ve askerlerini Ukrayna’dan derhal, büsbütün ve şartsız olarak geri çekmesi için baskı yapmaya çağırıyoruz” denildi.

“KUZEY KORE’DEN RUSYA’YA SİLAH TRANSFERİNİ KINIYORUZ”

Kuzey Kore’ye tüm kitle imha silahlarını ve balistik füzelerini büsbütün, doğrulanabilir ve geri dönülemez halde imha edilmesi davetinde bulunulan açıklamada, “Devam eden balistik füze fırlatmalarını, 21 Kasım 2023’te gerçekleştirilen balistik füze teknolojisi kullanılarak yapılan son fırlatmayı ve ilgili BMGK kararını direkt ihlal eden Kuzey Kore’den Rusya’ya silah transferini şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kore’yi insan haklarına hürmet duymaya ve memleketler arası insani yardım kuruluşlarının erişimini kolaylaştırmaya çağırıyoruz” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.