Uzaktan çalışanların yüzde 26’sı motive ama mutsuz

Araştırma şirketi Leadership IQ’nun koronavirüs döneminde uzaktan çalışmakta olanların motivasyonu hakkında yapmış olduğu araştırmada çalışmakta olanların % 26'sının motive ama mutsuz olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmaya göre, çalışmakta olanlar yöneticilerinin yapıcı tavırları karşısında işe olan bağlılığı % 30 oranında artıyor

YAŞAM 15.05.2020, 11:05
Uzaktan çalışanların yüzde 26’sı motive ama mutsuz

Araştırma şirketi Leadership IQ’nun koronavirüs döneminde uzaktan çalışmakta olanların motivasyonu hakkında yapmış olduğu araştırmada çalışmakta olanların % 26'sının motive ama mutsuz olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmaya göre, çalışmakta olanlar yöneticilerinin yapıcı tavırları karşısında işe olan bağlılığı % 30 oranında artıyor.

Araştırma şirketi Leadership IQ, pandemi döneminde uzaktan çalışmakta olan 31 bin 664 kişi üstünde yapmış olduğu araştırmada, çalışmakta olanların % 26'sının motive ama mutsuz olduğunu belirledi. Araştırma, çalışmakta olanların mutsuz olmalarına rağmen s% yüz çaba göstermeye odaklandıklarını ortaya çıkardı.

İyimserlik çalışmakta olan bağlılığını % 30 oranında artırıyor

Leadership IQ’nun 11 bin 308 çalışmakta olanla gerçekleştirdiği çalışmakta olan bağlılığı hakkındaki bir diğer araştırmada ise çalışmakta olanların işlerini sahiplenmesindeki en büyük etken, yöneticinin çalışmakta olan başarısını takdir etmesi. Araştırmaya katılan çalışmakta olanların, başarılarının takdir edilmesi durumunda iş yerlerine olan bağlılıklarının % 21 oranında arttığı tespit edildi. Araştırmadan çıkan bir diğer bulgu ise yapıcı tavırlar sergileyen yöneticilerin bu sayede çalışmakta olan bağlılığına % 30 oranında katkı sunması oldu.

Çalışan bağlılığı için güven şart

Çalışan bağlılığının güvene dayalı kurum kültürü ile sağlanabildiğine dikkati çeken Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Çalışan bağlılığının temelinde güven duygusu bulunuyor. Koronavirüs sebebiyle uzaktan çalışma modelinin çalışma hayatını yeniden şekillendirmesi, güvene dayalı kurum kültürünün değerini daha net görmemizi sağladı. Kriz dönemlerinde çalışmakta olan bağlılığını korumanın, yüksek turnover oranlarını ve buna bağlı maddi kayıpları azaltmanın en iyi yöntemlerinden biri, etkin bir güvenilirliğe sahip, üst düzey performans sergileyen bir kurum kültürünün yaratılmasından geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@