Mustafa Karahasanoğlu, Rahmet-i Rahman'a kavuştu

Bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu için Akit Medya Grubunda tören düzenlendi.

YAŞAM 13.08.2022, 20:59
Mustafa Karahasanoğlu, Rahmet-i Rahman'a kavuştu

Bir süredir hastanede tedavi gören Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karahasanoğlu için taziye mesajı yayımladı.

Karahasanoğlu'nun cenazesi, Akit Medya Grubunun Halkalı'daki binasına getirildi.

Burada düzenlenen törene, Karahasanoğlu'nun oğlu İbrahim Karahasanoğlu, kardeşleri Ali İhsan ve Nuri Karahasanoğlu, Akit TV Haber Koordinatörü Muharrem Coşkun, Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı, Mehmet (Medyum) Memiş, çalışanlar ve arkadaşları katıldı.

Törende konuşan İbrahim Karahasanoğlu, yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

Ali İhsan Karahasanoğlu ise Mustafa Karahasanoğlu'nun çok cesaretli olduğunu belirterek, yaptıkları bir gazete manşetinde ağabeyinin kendisini dinlediğini anlattı. Onun kadar cesaretli olamadığı için ağabeyinden özür dileyen Ali İhsan Karahasanoğlu, "Belki senin cesaretin o yanlışları, o zulümleri sona erdirirdi." dedi.

Nuri Karahasanoğlu ise ağabeyinin "Korkaklardan gazeteci olmaz." dediğini belirterek, "Bu şekilde belki gazeteciliğin de onurunu korumuş oluyordu. Günümüzde öyle gazeteciler var ki kalemini ve beynini bir zaman kiraya, bir zaman da satılığa çıkarıyorlar. Ağabeyim cesurdu." ifadelerini kullandı.

Karahasanoğlu'nun naaşı, okunan duanın ardından cenaze namazı kılınmak üzere tekbirlerle Fatih Camisi'ne götürüldü.

“HEP EN ÖNDE OLDU”

AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise “Türkiye’nin son 50 yıllık hem siyasi hem de sosyal hikayesinde gazeteci olarak pozisyon alıp her zaman Türkiye’nin önündeki engellerin kalkması, vatandaşımızın bireysel yaşamından özgürlük alanlarına kadar birçok sorunların giderilmesi noktasında hep en önde oldu. Sorunlarla yüzleşmekten mücadele etmekten onlara karşı tavır belirlemekten bu tavrın neticesinde ortaya çıkan bir takım yaptırımlardan, hapis dahil cezalardan çekinmeden her daim hürriyetin, özgürlüğün, inancın önündeki engellerin, 28 Şubat’ta olduğu gibi dini özgürlüklerin önünde yapılan kısıtlamaların ve duvarların kalkması için ömrünü adayan bir hayat geçirdi” dedi.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ”

Mustafa Karahasanoğlu’nun kardeşi Nuri Karahasanoğlu ise “Basın camiasının ve milletimizin başı sağ olsun. Mustafa Karahasanoğlu bizim için önemli bir değerdi. Bu millet için, bu ümmet için önemli bir değerdi. Allah’tan rahmet diliyorum. Mustafa Karahasanoğlu, 1993 yılında tüm imkansızlıklara rağmen Akit gazetesini yayın hayatına taşıdı. O noktada malum güçlerin vesayetine rağmen Akit medyayı birçok badireler atlatmasına rağmen ayakta tutmayı başardı. Onlarca gözaltılar yaşadı. Onlarca psikolojik işkencelere tutuldu. Hak bildiği yoldan hiçbir zaman taviz vermeden yayın hayatına devam etti” diye konuştu.

HÜR DAVA PARTİSİ HÜDA PAR GENEL BAŞKANI ZEKERİYA YAPICIOĞLU 

Hüda Par Genel başkanı Zekeriya yapıcıoğlu taziye mesajı yayınladı.

İnna lillahi we inna ileyhi raci'un. Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Muhterem Mustafa Karahasanoğlu Dâr-ı Bekâ'ya göçmüş. Mustafa Karahasanoğlu ağabeye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Rabbim mekânını cennet, makamını âli eylesin.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vefat eden Mustafa Karahasanoğlu için, "Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu’nun vefatını teessürle öğrendim. Sayın Karahasanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Akit Grubu’na ve medya camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun." mesajını yayımladı. 

TAZİYE MESAJLARI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Değerli dava, mücadele ve gönül adamı, Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu'nun vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhuma Cenab-ı Hak'tan rahmet, yakınlarına ve Yeni Akit ailesine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vefat eden Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu için başsağlığı mesajı yayımladı.

Oktay, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, "Basın camiamızın duayen isimlerinden Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu'nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır niyaz ediyorum. Akit Grubu'na ve basın camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun." ifadelerini kullandı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu’nun vefatından duyduğum üzüntüyü bilhassa paylaşıyor, merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum. Ayrıca muhterem ailesine, sevenlerine Akit Medya Grubu’na, sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Ömrünü Allah yolunda mücadeleye vakfetmiş, Akit Mdy.Grb.İcra Krl.Bşk.Mustafa Karahasanoğlu’nun vefatını üzüntüyle öğrendim Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine başsağlığı/sabrı cemil dilerim Rabbim, merhameti/mağfireti ile muamele eylesin Mekânı cennet, makâmı âlî olsun, inşallah

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu Beyefendinin vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Allah rızası yolunda geçen bir ömür... Yaşantısı ve fikirleriyle hepimize örnek olan, Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu Ağabeye Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu Bey ebedî âleme irtihal etti. Allah mekânını cennet eylesin. Ailesine, sevenlerine sabırlar diliyorum; Akit ailesinin başı sağ olsun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Basın dü

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hak ve hakikat yolunda tüm ömrü mücadelelerle geçen Akit Medya Grubu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu beyefendinin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Bu gece Hakk’a yürüyen Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu beye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun. Tüm Akit ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’na Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve Akit camiasına sabr-ı cemil diliyorum. Mekanı cennet olsun.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Hayatı boyunca sağlam bir muvahhid, korkusuz bir mücahid ve onurlu bir dava adamı olarak mücadelesine şahid olduğumuz Mustafa Karahasanoğlu ağabeye Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yol arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Mekânı cennet, makamı âlî olsun.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’na Allah'tan rahmet diliyoruz. Değerli ailesine, sevenlerine ve Akit Medya Grubu’na başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu Bey’in Rahmet-i Rahman'a kavuştuğunu derin bir teessürle öğrendim.

Merhumun, Allah ve Resulüne tabii muttaki bir kul, diğergam ve mücadeleci dava adamı olduğuna onu tanıyan herkes şahitlik eder.

Merhum, şahsımızı da en zor ve kritik zamanlarımızda ilk önce arayanların hep en başında olmuş, dostluğu ile bir çok insanda olduğu gibi bizimde kalbimizde Allah için yer almıştır. Bizler ondan Allah için razı olduk, Rabbimizde  kendisinden razı olsun inşallah.

Merhuma Cenab-ı Hak'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve basın camiasına başsağlığı ve Sabr-ı Cemil niyaz ediyorum. Makamı ali, mekanı cennet olsun. El-Fatiha.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu’nun Rahmet-i Rahman'a kavuştuğunu üzüntüyle öğrendim. Karahasanoğlu'na Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesi, yakınları, sevenleri ve Akit Medya Grubu mensuplarına sabır-başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan: Rahmeti Rahman’a kavuşan Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’na Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe: Bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’na Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu: Hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede Rahmet-i Rahman’a kavuşan Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu ağabeyimize Cenab-ı Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabr-ı cemil ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Zor zamanların mücadele adamı, hep dik duruşuyla hatırlanacak olan, bu gece Rahmet-i Rahman’a kavuşan Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Yeni Akit camiasına başsağlığı diliyorum.

ANADOLU YAYINCILAR DERNEĞİ VE UMED'DEN TAZİYE MESAJI

Anadolu Yayıncılar Derneği, Karahasanoğlu'nun vefatı üzerine şu mesajı yayımladı:

"Milli ve yerli medyanın en önemli temsilcisi Akit Medya Grubu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Hayatı boyunca sağlam bir muvahhid, korkusuz bir mücahid ve onurlu bir dava adamı olarak mücadelesine şahid olduğumuz Mustafa Karahasanoğlu ağabeye Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yol arkadaşlarına sabırlar diliyoruz. Anadolu basını olarak Karahasanoğlu’nun mücadelesini sürdürmeye kararlıyız .Mekânı cennet, makamı âlî olsun."  

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) ise şu açıklamayı yaptı:

"Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu’nun vefatını teessürle öğrendik. Sayın Karahasanoğlu’na Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve tüm edebiyat camiasına başsağlığı diliyoruz."

nyasının etkili isimlerinden, gazeteci yazar Mustafa Karahasanoğlu yoğun bakım tedavisi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.

MUSTAFA KARAHASANOĞLU KİMDİR?

Mustafa Karahasanoğlu, 1948 yılında Erzincan'ın Kemaliye ilçesinin Başpınar köyünde doğdu. 1950 yılında İstanbul'a geldi. İlkokulu Kabataş'taki Namık Kemal İlkokulu'nda, orta öğrenimini Fındıklı Orta Okulu'nda, lise tahsilini ise Maçka Sanat Lisesi'nin elektrik bölümünde tamamladı. Liseyi 1968 yılında bitiren Karahasanoğlu, 1974 yılında Yıldız Üniversitesinin elektrik bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Milli Gazete'de müessese müdürü oldu.

Mustafa Karahasanoğlu siyasi çalışmalarına 1969 yılında Milli Nizam Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'yla başladı. 1973'de Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanı, 1975 yılında Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolu Başkanı, 1976-1979 yılları arasında Ankara'da Milli Selamet Partisi Genel Merkezi'nde Teşkilatlanma Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Karahasanoğlu, 1979 yılında Milli Gazete Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi, 1982 yılına kadar bu görevi devam etti. Bu dönemde Türkiye'de ilk defa temsilcilik sistemi ile gazete abone dağıtım sistemini kurdu. Karahasanoğlu 1983 yılında İslam Takvimini çıkardı. 1988'de Cuma Dergisini yayın hayatına sokan Karahasanoğlu, 1993 yılında günlük olarak yayınlanan Beklenen Vakit Gazetesini çıkardı.

28 Şubat dönemindeki baskılara, 312 Generalin açtığı dava sürecindeki tehditlere karşı taviz vermeden yayınlarını sürdüren gazetenin Almanya baskısı ise, Alman İçişleri Bakanı'nın mahkeme kararı olmadan verdiği yasaklama talimatı ile engellendi.

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:21
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:06
Yatsı 20:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@