Yenilebilir Enerji Ligi RE100’e Katılan Acer Group, 2035’e Kadar Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanımını Taahhüt Etti

Acer Ayrıca "Earthion" Sürdürülebilirlik Misyonunun Bir Parçası Olan Yeni Aspire Vero Dizüstü Bilgisayarı Duyurdu

TEKNOLOJİ 27.05.2021, 20:46
Yenilebilir Enerji Ligi RE100’e Katılan Acer Group, 2035’e Kadar Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanımını Taahhüt Etti

Acer Group, Yenilenebilir Enerji Ligi RE100’e katıldığını duyurdu ve 2035 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı taahhüdünde bulundu. Ayrıca Acer, çalışanlarının ve tedarik zinciri ortaklarının güçlü yönlerini birleştiren ve şirketin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarının etkisini artıracak "Earthion" isimli platformu hayata geçirdiğini açıkladı. Acer’ın bu kapsamda duyurduğu ilk sürdürülebilirlik odaklı ürünü olan Aspire Vero dizüstü bilgisayar, Earthion platformunun çatısı altındaki çalışmaların da somut bir örneği olarak dikkat çekiyor. 

Acer Inc. Operasyon Direktörü Tiffany Huang“Gelecek nesiller için çevremizi korumak adına kararlar alma kabiliyetine sahip olduklarını bilerek Acer çalışanlarının ve ortaklarının bir araya geldiğini görmek beni çok etkiledi. AUO, Compal, Innolux ve Quanta'nın taahhüdü ile yeşil tasarımların gelişimini hızlandırmak ve sürdürülebilir bir gezegen için yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefimizi desteklemek için Acer Earthion misyonuna daha fazla şirketin katılmasını dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yeşil Enerji Kullanımına Uzun Vadeli Bağlılık

Acer uzun süredir enerji verimliliğini artırma konusundaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. 2008 yılından bu yana, tedarik zincirinin çevresel etkilerini yönetmek için CDP’nin küresel kamuoyu aydınlatma sistemini benimseyen Acer, sistemi tedarikçi katılımının iki kademesine kadar genişletti. 2009’u baz yıl olarak alan Acer, 2012’den itibaren, enerji yönetimi ve yeşil enerji kullanımı yoluyla karbon emisyonunu azaltma hedefleri belirlemeye başladı. İştiraklerinin de dahil olduğu global çalışmalar ile Acer, karbon emisyonlarını dünya çapında yüzde 60 azaltma konusundaki 2020 hedefini başarıyla gerçekleştirdi.

2035 yılına kadar tüm enerji kullanımı için yenilenebilir enerji kaynağı sağlamak adına yeni bir taahhütte bulunanAcer, yüzde 100 yenilenebilir elektriğe kendini adamış yüzlerce büyük işletmeyi bir araya getiren küresel bir kurumsal yenilenebilir enerji girişimi olan RE100'e katıldığını da duyurdu. Yeşil enerji, 2013'ün başından beri Acer tarafından farklı iş alanlarında kullanılıyor, hatta bazı yerlerde güneş enerjisini üretmek için güneş panelleri kuruluyor. Bu vizyon ve çabalar neticesinde Acer Group, 2020'de yüzde 44 yenilenebilir enerji kullanımına ulaştı.

The Climate Group RE100 Başkanı Sam Kimmins, “Acer'ın RE100'e katılımından mutluluk duyuyorum. Acer bu adımla, 2035 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisini taahhüt ederek, kendini bu konudaki değişimi teşvik etmeye adamış dünyanın önde gelen 300’den fazla işletmesinin arasına katılıyor. Acer gibi şirketlerin aramıza katılması, yenilenebilir elektriğin ticari açıdan mantıklı olduğuna dair güçlü bir mesaj veriyor ve bu sayede diğer şirketleri de teşvik ediyoruz” dedi.

Earthion: Tedarik Zincirinde Güç Birliği

Acer, şirketin, tedarik zinciri ortaklarının, tüketicilerinin (kanallarının) ve çalışanlarının güçlü yönlerini birleştiren bir platform olan Earthion ile çevre ve enerji konusundaki taahhütlerini daha da ileriye taşımaya karar verdi. "Earth + Mission" (Dünya + Misyon) kelimelerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan "Earthion", Acer'ın yenilikçi ve entegre çözümlerle çevresel zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olma misyonunu temsil etmek için yarattığı bir isim. Earthion'un arkasındaki itici güç ise her üyenin gösterdiği iş birliği ve çaba ile çevre üzerinde olumlu bir etki yaratabileceğine olan inancı olarak ifade ediliyor.

Earthion’un odaklandığı başlıca konular aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

Enerji - hedef olarak yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmak

Ürün Tasarımı - çevreci yenilikler

Ambalaj Tasarımı - daha az ambalaj ve daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanmak

Üretim - çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek

Lojistik - daha küçük bir karbon ayak izi bırakmak

Geri Dönüşüm - kaynakları geri dönüştürme, yeniden kullanma ve kaynakların kullanım amaçlarını yeniden belirleme

Son yıllardaki çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkan Acer Earthion, dönüşmeye devam edecek. Earthion düşüncesi, başlangıçta sorumlu bir şirket ve kurumsal vatandaşlar olarak çevre için daha fazlasını yapmak, hem iklim değişikliğinin giderek artan acil etkilerine hem de dijital bölünmeye karşı savaşmak önceliklerini taşıyordu. Bu fikir, küresel sorunlara odaklanılması konusunda farkındalık yaratmak ve her bir Acer çalışanını olumlu değişikliklere katkıda bulunmaya teşvik etmek için şirket çapında bir girişim olan Project Humanity’nin doğmasına yol açtı. Project Humanity, çalışanlara profesyonel hayatlarında yeni fikirler önermeleri için ilham vermeye ve aynı zamanda “azaltma, yeniden kullanma, geri dönüştürme ve yeniden amaç belirleme” hedeflerine toplu olarak katkıda bulunma arayışıyla bireysel çabalar ile başladı. 

Acer, 2020'de tüm dizüstü bilgisayarların ambalajlanmasında geri dönüştürülmüş kağıt kullandı ve bu çevre dostu tasarımlar, 8 bin 750 kg kağıt hamuru tasarrufu sağladı ve 20 milyon adet plastik torba kullanımını ortadan kaldırdı. Acer’ın geri dönüşüm faaliyetleri ile 50 metrik tonun üzerinde pil geri dönüştürüldü. Toplam 50 ülkedeki Acer çalışanlarının yüzde 75'inden fazlası, bu çalışmaya katıldılar. 

Earthion ile Acer’ın çevre konusundaki çabaları artarak sürüyor. Acer, bu sayede çevre konusundaki bu farkındalığı ve kültürü, iş ortakları ve tedarikçileri ile paylaşmaya, kapsayıcı platform oluşturmaya ve daha da geniş bir etki alanı yaratmaya çalışıyor. 

Bugün, şirketin temiz enerji ve sürdürülebilir malzemeler kullanma konusunda net bir hedefi var. Acer, sürdürülebilirlik odaklı bir dizüstü bilgisayar olan Aspire Vero'dan başlayarak, tedarikçileri ve iş ortaklarıyla Earthion platformunu inşa etmek için yola güçlü bir şekilde devam ediyor. 

Acer Aspire Vero: Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Dizüstü Bilgisayar

Earthion platformu çatısı altında sunulan ilk ürün olan Acer Aspire Vero, bilgisayar üretim sürecini sürdürülebilirlik odaklı olarak yeniden tasarlamaya yönelik bir adım. Cihazın kasasında ve klavye tuş başlıklarında[[1]] geri dönüştürülmüş (PCR) plastik malzeme kullanılmış.Çevre dostu ambalajlama bunu bir adım öteye taşıyor: Aspire Vero, yüzde 80-85 oranında geri dönüştürülmüş kâğıt hamurundan yapılmış bir kutuda kullanıcıları ile buluşuyor. Ayrıca adaptör koruması için kâğıt kılıflar kullanılarak plastik paketlemede azalma mümkün oluyor. Dahası; dizüstü bilgisayar çantası ve klavye ile ekran arasındaki ince tabaka yüzde 100 endüstriyel olarak geri dönüştürülmüş plastik malzemeden yapılıyor.

Cihazın farklı kısımlarında sürdürülebilirliğe yapılan bu vurgu, tasarım diline de yansıyor. Nakliye kutusundaki tüm grafikler soya mürekkebi ile basılırken, yine çevre üzerindeki zararlı etkileri azaltacak şekilde dizüstü bilgisayarın kasasında herhangi bir boya kullanılmıyor. Aspire Vero’nun parçaları, basit bir sökme işlemi ile kolayca açılabilecek standart vidalarla bir arada duruyor. Dizüstü bilgisayarın, tamponlarındaki benzersiz sarı ve yanardağ grisi renkler dikkat çekerken ve R ve E tuşlarının üzerindeki metinler ters çevrilerek “3 Re”ye (azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür - reduce, reuse, recycle) vurgu yapıyor. 

Tüm bunların arkasında çekici ve etkileyici bir bilgisayar yatıyor. Intel® Iris® X grafiklere sahip en yeni 11. Nesil Intel® Core™ işlemci, günlük üretkenlik görevleri ve daha fazlası için güç sağlarken, 1 TB’a kadar M.2 SSD depolama, kullanıcılara müzik, film ve diğer dosyalarını depolamak için bolca alan sağlıyor. Ekran, açıldığında dizüstü bilgisayarı biraz yükselterek daha ergonomik bir yazma deneyimine olanak tanıyan kaldırma menteşeli bir tasarıma sahip. Ayrıca yapay zekâ gürültü engelleme özelliği ile sorunsuz video görüşmeler yapılmasına olanak veriyor. Dizüstü bilgisayar, ayrıca Intel® Wi-Fi 6 (Gig+), bir USB Tip-C bağlantı noktası, iki USB 3.2 bağlantı noktası ve video çıkışı için bir HDMI 2.0 bağlantı noktası taşıyor. 

Sürdürülebilirlik üzerine küresel ödüller

Acer’ın sürdürülebilirlik konusundaki şeffaf raporlama çabaları, küresel sürdürülebilirlik endeksleri tarafından kabul edildi ve şirket, ESG performansı için sektörden övgü aldı. Acer, 2020'de şu üç küresel sürdürülebilirlik endeksinde listelendi: Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri (DJSI) Yükselen Piyasalar Endeksi (art arda yedinci kez) “AA” notuna sahip MSCI ESG Liderler Endeksi ve FTSE4Good Gelişen Endeksi (beşinci kez). Ayrıca Acer, The Wall Street Journal tarafından dünyanın en sürdürülebilir şekilde yönetilen 100 şirketi arasında gösterildi.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@