GÜLİZAR BİÇER KARACA: BU BÜTÇE KUMPAS BÜTÇESİDİR

EKONOMİNİN KİTABINI YAZDIK DİYENLERİN GETİRDİĞİ BÜTÇE, HALKIN BÜTÇE HAKKININ GASPEDİLMESİDİR

SİYASET 15.12.2021, 18:12
GÜLİZAR BİÇER KARACA: BU BÜTÇE KUMPAS BÜTÇESİDİR

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda 2022 yılı Merkezi bütçesi üzerine CHP Grubu adına yapmış olduğu konuşmada AKP’nin getirdiği bütçe teklifinin “milletin bütçesi” değil “kumpas bütçesi” olduğunu ifade etti. Biçer Karaca; bütçe hakkının, vatandaşların siyasi katılım hakkı olduğuna ama bu hakkın gasp edildiğine dikkat çekti. Vatandaşların ilettiği problemleri TBMM kürsüsünden anlatan Biçer Karaca; sözlerini “sorun tek kişilik saray hükûmeti ve onun liyakatsiz kadroları! Çözüm belli; Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ve yönde giden liyakatli, bayanlara ve gençlere umut bahşeden ve yoksulluğu yöneten değil, yoksulluğu bitirecek toplumun iktidarıdır.” diyerek tamamladı.

Bu bütçe, AKP’nin iddia ettiği gibi milletin bütçesi midir? Diye soran ve nasıl öyle olmadığını örneklerle, rakamlarla anlatan Gülizar Biçer Karaca’nın kendini arayan vatandaşların talepleri ve hak odaklı olmayan adaletsiz bütçeye dair konuşmasından satırbaşları:

ÇİFTÇİ HASAN AMCA, MEHMET DAYI BU BÜTÇEDE YOK

Denizli Bozkurt ilçesinden çiftçi Hasan Yurdakul aradı "Sayın Vekilim, üre gübresini geçen sene 95 tl'ye aldım, bugün 780 lira ve gübre atmadım, atamayacağım." diyor. "Bu bütçede çiftçinin bu sorununu çözecek bir kalem var mı?" diye sordu, baktım; hayır. Denizli'nin Bozkurt ilçemizden Hasan amcamız gibi çiftçilerin bu sorununu çözecek, bütçede hiçbir kaynak yok.Kale ilçesinden Mehmet Bey aradı, çiftçiymiş kendisi, Tarım Kredi Kooperatifi’ne ve Ziraat Bankası’na olan borçlarından dolayı traktörünü satmış, yetmemiş; tarlasını satmaya çalışıyormuş, geçen hafta bankaya gittiğinde bakiye borcunun 5.600 lira olduğunu söylemişler, bugün bankaya 5.600 lirayı ödemek için gittiğinde 9.800 lira demişler, diyor ki: "Sayın Vekilim, çiftçilerin bu faiz borçlarının silinmesi için bütçede bir kaynak var mı?" Hayır, yok.

EMEKLE ÇOCUKLARINI BÜYÜTEN KADINLAR DEĞİL EKKONOMİ KİTABINI YAZANLAR UTANSIN!

Erzurum'dan 6 çocuk annesi Ayten Hanım aradı. 6 çocuğunun 2'si üniversiteyi bitirmiş ama işsiz. Ayten Hanım diyor ki: "Benim çocuklarım meyvenin ve sebzenin tadını bilmeden büyüdü ve bunu söylemeye utanıyorum." ve ben burdan Ayten Hanım'a, Ayten Hanım gibi, Anadolu'nun vefakâr, cefakâr bayanlarına sesleniyorum: Ayten Hanım, kıymetli bayanlar; utanması gerekli olan, siz değilsiniz; asıl utanması gerekli olan, her mevsim için oturacak bir saray yapıp ardından "Ekonominin kitabını yazdım." diyerek sizlerin bu yoksulluğunu, çığlığını duymayanlardır, asıl onlar utanmalıdır.

1.LİK SAHİBİ GENCİMİZ DİYOR Kİ: B PLANIM YOK, DELİRECEK GİBİ OLUYORUM

Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olan Esra aradı. Cümleleri aynen şöyle: "Sağlık meslek Lisesi’ne girdiğimde bir B planım yoktu. Tek amacım, aylarca deli gibi çalışıp sınavda 1'inci olmaktı ve branşımda 95 puan alarak 1'inci oldum. Hâlâ atamam yapılmadı. Televizyonlarda görüyorum, "mülakat" dendikçe içim sızlıyor. Atanmamayı düşünemiyorum, düşünmek istemiyorum çünkü düşünürsem delirecek gibi oluyorum."

EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ NASIL ELDE EDECEĞİZ?

Bir başka gencimiz, Özge: "Arkadaşlarımla üniversite mezunu olarak hepimiz işsiziz, umutsuzuz; ülke dışına çıkışı kurtuluş kapısı olarak görüyoruz. Çok basit bir karar değil, ailemiz burda ama başka çaremiz yok. 'Ekonomik özgürlüğümüzü elde etmenin tek yolu yurt dışıdır.' diyoruz." Özge'ye şunu söyledim: "Özgeciğim, 'Efendim, işsizlik var olabilir. Her üniversiteden mezun olan iş sahibi olacak diye bir şey yok.' diyen, bu bütçeyi yapan zihniyettir. İşte bu bütçeyi bu zihniyetle yapan o kişinin, ne sizin işsizliğinizle, ne kısıtlanan özgürlüklerinizle, ne adalete olan inancınızın sarsılmasıyla ve umudu yurtdışında aramanızla alakası yok. Çünkü onlara göre siz ülke dışına turistik geziye gidiyorsunuz."

SMA HASTALARININ HAKKI, NADİR HASTALARIN İLACI, TEDAVİ CİHAZLARI BU BÜTÇEDE YOK!

Kasım ayında SMA hastası Eskişehirli Muzaffer bebeğin annesi, çocuğunun tedavisi için gerekli masrafları karşılayamayacağı kaygısıyla intihar etti. Diyarbakır'daki Esma'nın ailesi "Öksürtme cihazı alamıyoruz." diyor. Çünkü geçen sene 30 000 liraydı, bu sene dolardaki artışla 60 000 lira. Diyor ki: "Bu bütçede, bu, öksürtme cihazı var mı?" Maalesef yok. Kistik fibrozis hastası olanlar için yurtdışından bir ilaç gelmesi gerekmektedir ama mahkeme kararıyla. Geçtiğimiz hafta bir yönetmelik çıkardılar, mahkeme kararıyla da gelmiyor. İşte o "KİFDER" denen Derneğin Başkanı aradı; o hastalar için de bu bütçede kaynak yok. Bu bütçede Muzaffer bebeğin ilacı yok, öksürtme cihazı yok, kistik fibrozis hastalarının tedavileri için ilaçları yok, bu bütçede yaşam hakkı yok!

SAĞLIK EMEKÇİLERİNE TBMM KÜRSÜSÜ’NDEN SELAM

Bugün sağlık emekçilerimiz eylemde. O sağlık emekçilerine dediniz ki: "Sizlerin hakkı ödenmez." Vallahi pes, çok doğru bir şey söylemişsiniz çünkü haklarını ödemediğiniz için bugün eylemdeler ve burdan pandemide çocuğunun kokusunu özlediği hâlde günlerce hastanede yurttaşların yaşam hakkı için mücadele eden tüm sağlık emekçilerimize selamlarımızı iletiyorum.

Bu bütçede ne var?

DOLAR 15 TL’YE YELKEN AÇTI; HANELERE REVA GÖRDÜĞÜNÜZ RAKAM ORTADA

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne senelik 147 000 000 825 bin dolar artı KDV ödemek var. Bu bütçede başka ne yok? Bu bütçede 7 000 000 yoksul için sosyal destek adına ayırdığınız pay yalnızca 414 lira. Dün bu bütçe konuşmasını hazırlarken bunu geçiş ücretiyle şöyle ilişkilendirecektim: 7 000 000 yardıma muhtaç dediğiniz, sosyal desteğe muhtaç dediğiniz vatandaşa senelik ayırdığınız para 4.968 lira, yalnızca 4.968 lira ancak bu konuşmayı hazırlarken Osmangazi Köprüsü'nde 1 araç için 548 lira ödeyecektiniz. Daha yirmi dört saat bile geçmeden dolar 15 tl'ye doğru yelken açtığında, o "5'li çete" dediğimiz, müteahhit rant çetesine 1 araç için Osmangazi Köprüsü'nde ödeyeceğiniz para 552 lira oldu. Vatandaşa bir senede 4.968 lira, ayda yalnızca 414 lira ama 24 saat bile geçmeden kârına kâr katan yandaş müteahhitlere garanti ödemeleri!

Ugün doğan kundaktaki bebeğin ödeyeceği faiz yükü 3 000 TL'ye yakın ama o bebeğin anne babası ekonomik darlık, ekonomik buhran ve derin yoksulluk nedeniyle bebeğine mama alamıyor. Genel Başkanımızın talimatıyla bizim belediyelerimizin oluşturmuş olduğu o fon var ya, karakış fonu; gidip bebekleri için mama istiyorlar. İşte, milleti bu duruma düşürdünüz.

DÖVİZ BAZLI ÖDEMELERLE MÜTEAHHİTLERİ ZENGİN EDEN BÜTÇE!

"Kadına karşı şiddete sıfır tolerans" diye nutuklar atıyorsunuz; kadına karşı şiddetin engellenmesi için bayanın güçlenmesi lazım. Bu bütçede bayanın güçlenmesi için kadın başına, personel giderini çıkardığınızda yalnızca 6,5 lira kalıyor; yalnızca 6,5 lira… Bir başka mesele, bu bütçede, şehit yakınları için, gaziler için ayrılan payı şehit yakınları ve gazi sayısına böldüğünüz zaman 92 lira 47 kuruş düşüyor. Yandaş müteahhitler yap-işlet-devret modelindeki döviz bazlı ödemelerle zenginleşirken şehit yakınlarına ve gazilere yalnızca 92 lira 47 kuruşu reva görüyorsunuz. O zaman bu kürsüye gelip milliyetçilik nutukları atmayacaksınız.

İNSAN HAKLARINA DUYARLI BÜTÇE HAZIRLANSAYDI, ÇOCUKLAR YATAĞA DA OKULA DA AÇ GİTMEZDİ

Günlerdir, kürsüye çıkan Adalet ve Kalkınma Partili hatipler milletin bütçesinden sözetti. Bu anlattıklarımla soruyorum: Bu bütçe milletin bütçesi mi? Tabii ki milletin bütçesi değil, tek kişilik hükûmetin, cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir biçimde kamu kaynaklarını iktidar eli ile yandaşlara aktaran bir kumpas bütçesidir bu bütçe. Bu bütçede öğrencilerin yurdu yok. Bu yıl yurt ve barınma sorununu çözemedikleri için okulu bırakmak mecburiyetinde kalan gençlerimiz vardı; belki bu bütçeye onların yurdu için kaynak koyarsınız dedik, koymamışsınız. Öğrenciler "Barınmak istiyoruz." diye sokaklara çıktığında onlara, barınmayı nereyi reva gördünüz, biliyor musunuz? Karakolları ve karakollardaki gözetleme hücrelerini layık gördünüz; onlar yurtta barınmak istiyordu, karakollarda değil arkadaşlar. Ardından, yurttaşlar "Açız." diye çığlık attılar, onların sesini susturmak için onlara uzanan mikrofonları, onlara mikrofon uzatan bağımsız gazetecileri şafak vakti derdest ettiniz; ev hapsine çevirip yurtdaşın sesinin, çığlığının duyulmasını engellemeye kalktınız. Peki, ondan sonra ne yaptınız? Değerli hatip dedi ki: "Hak temelli bütçe." Geçtiğimiz yıl, bu kürsüden "İnsan haklarına dayalı bütçe hazırlayın." demiştik, yapmadınız; yapsaydınız ne olurdu? Bugün, asgari ücretin üstündeki vergi kalkmış olurdu, en azından sokakta "Çocuğumu okula aç göndermek mecburiyetindeyım." diyen annenin çocuğu belki yatağa aç girmezdi, okula aç gitmezdi.

VATANDAŞIN YÜZDE 71’i YOKSULLAŞTIM DİYOR: SORUN BELLİ, ÇÖZÜM BELLİ

Sayın Genel Başkanımız tekrar tekrar uyardı, önerdi, dinlemediniz; 128 milyar dolarlık rezervi iç ettiniz; bugün, vatandaşı canından bezdirdiniz. Ne yaparsanız yapın vatandaş, beceriksizliğinizin, kaynakları vatandaşa değil yandaşa peşkeş çekişinizin bilincinde. Vatandaşımızın yüzde 71'i "Yoksullaştım." diyor, yüzde 74'ü "Türkiye kötüye gidiyor." diyor ve vatandaşımızın yüzde 68'i bu durumun nedeni olarak ne diyorlar biliyor musunuz? "Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yoldan ve yönden çıktığı için bunlar oldu." diyor.

Sorun belli; sorun tek kişilik saray hükûmeti ve onun liyakatsiz kadroları!Çözüm belli; Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ve yönde giden liyakatli, kadınlara ve gençlere umut bahşeden ve yoksulluğu yöneten değil, yoksulluğu bitirecek toplumun iktidarıdır.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 22 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Göztepe 23 27
14. Galatasaray 22 27
15. Giresunspor 22 26
16. Kasımpaşa 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Tottenham 19 36
7. Arsenal 20 35
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 21 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 20 31
9. Valencia 22 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Celta Vigo 22 27
12. Espanyol 22 27
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@