Eski LDP Genel Başkanı Besim Tibuk hakkında suç duyurusu

Eski Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı ve iş adamı Besim Tibuk hakkında, bir canlı yayın programında sarf ettiği sözler sebebiyle suç duyurusunda bulunuldu. 

SİYASET 12.05.2020, 20:15
Eski LDP Genel Başkanı Besim Tibuk hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu avukatlarından Serhat Baymaz tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmakta olan suç duyurusu dilekçesinde, Tibuk'un Diyalog TV'de yayınlanan bir televizyon yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti'ni hedefleyen açıklamalarda bulunduğu iddia edildi.

Dilekçede, Tibuk'un, söz konusu programda, "Son 1 ayda Türk parasının bu duruma gelmesinin sebebi, Türk hükümetinin ekonomiyi bilmemesidir. Bir konu da en kötü şey nedir biliyor musun? Yarı cahil anyi yarı bilendir. Şimdiki Türkiye'deki ekonomi maalesef bu kadar acemilik olmaz. Batı finansına posta koymak, biz bize yeteriz havası, IMF’yi sanki kötü gibi, öcü gibi göstermek" ve "Kuzey Kıbrıs isterdim ki Türkiye yerine İngiltere’ye bağlı olsun. Batı düşmanlığı yapıp kendi kesimine, şeriatçı bir kesim var, onlara başlayacaklar teraneye... Ulaşımda Türkiye buraya yine büyük kazık atacak, uçak biletleri oldukça pahalı olacak" gibi ifadeler kullanmış olduğu anlatıldı. 

Tibuk'un hükümete yönelik ithamlarının, Türkiye'nin yasama ve yürütme organlarına, seçilmiş milletvekillerine dolayısı ile Türk halkına hakaret olduğuna işaret edilen dilekçede, "Şüpheli, katılmış olduğu televizyon programlarında, ülkemizin Kovid-19 salgın hastalığı nedeniyle geçirmekte olduğu zorlu süreçte tüm Türkiye'nin destek vermiş olduğu ve sürecin kolaylaştırılması için milli seferberlik içerisinde hareket ettiği 'Biz Bize Yeteriz' kampanyasını da hedef alarak 'Biz bize yeteriz havası' biçimindeki küçük düşürücü sözleriyle Türk milletinin milli hareketini aşağılamıştır" söylendi. 

Besim Tibuk'un, 15 Temmuz darbe girişiminden ve FETÖ'den 'en başarılı hareket, şanlı, şöhretler...' biçiminde sözlerle bahsettiği ve örgütü övücü sözlerde bulunduğu ileri sürülen dilekçede, dosyada yer alan bazı haber linkleri ve içeriklerinde yer alan videolarda da Tibuk'un pek çok kez basın yayın yoluyla aleni şekilde Cumhurbaşkanına, Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ve devlet organlarına hakaret ettiği ileri sürüldü. 

Dilekçede, Tibuk hakkında, 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama', 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlarından dava açılması istendi.

Yorumlar (0)
21°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@