Erdoğan'dan Ayasofya mesajı: Bir milletin adeta yeniden doğuşuna şahitlik ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden cami olarak ibadete açılan Ayasofya'yla ilgili konuştu. Erdoğan, "Ayasofya'nın secdelerle yeniden buluşması ile bir milletin adeta yeniden doğuşuna şahitlik ediyoruz. Bugün yeniden yemin ediyoruz ki ezanımıza, bayrağımıza, vatanımıza kimsenin el uzatmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

SİYASET 27.07.2020, 19:38
Erdoğan'dan Ayasofya mesajı: Bir milletin adeta yeniden doğuşuna şahitlik ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kamuoyuna açıklama yaptı. Sözlerinin başında Kurban Bayramı için tüm kurumların hazırlıklarını tamamladığını belirten Erdoğan, "Ülkemizde kesilecek büyük ve küçük baş kurbanlıkların tamamı yerli üretimdir. Kurbanlıkların kontrolü, kesim yerleri, temizlik hususunda gerekli olan tedbirler yoğun olarak yerel yönetimler vasıtası ile alınmıştır. Kurban kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için bayramın ikinci ve üçüncü günlerinin de değerlendirilmesini öneriyoruz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

"Temizlik, maske, mesafe kurallarından bayramda da asla taviz vermiyoruz. Sıkıntılı ve zahmetli olduğunu bildiğimiz bu kuralları kendimizin ve sevdiklerimiz için bu kuralları harfiyen uygulayalım. İnşallah çoğu gitti azı kaldı. Güzel günler bizi bekliyor.

Milletimizin salgın dönemindeki istihdam kaybını önlemek ve sosyal destek ihtiyacını karşılayabilmek için 26.5 000 000 liralık karşılıksız nakit ödeme yaptık. Her bir vatandaşımızın yanında yer almayı sürdüreceğiz.

Mersin'in Mut ilçesinde askerleri taşıyan otobüsün kaza yapması sonucu maalesef ölü ve yaralılarımızın olduğunu öğrendik. Milli Savunma Bakanımız olay yerine intikal edip mevcut bilgileri aldılar. Şehit olan askerlerimize rahmet diliyorum, yaralılarımıza da Allah'tan şifalar diliyorum.

Geçtiğimiz salı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2 senelik değerlendirilmesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Hamdolsun Allah'ın yardımı, milletimizin desteği ile tüm zorlukların üstesinden geliyor, hedeflerimize doğru adım adım ilerliyoruz. En büyük gücümüz birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. Vesayet oyunları, terör örgütlerinin saldırıları, darbe girişimlerine rağmen bir ülke oluşumuzda bu haslete sıkı sıkıya borçluyuz.

Türkiye'yi hala geçmişin zayıf ve ürkek sananlar, üzerimizde yeniden tahakküm kurmayı planlıyorlar. Halbuki egemenlik haklarını kullanma iradesine sahip bir Türkiye var. Kendi gerçeklerinin ve gücünün bilincinde bir Türkiye var. Bizim kimsenin toprağında, zenginliğinde gözümüz yok. Dayatmayla karşımıza çıkanlara cevabımızı global hukuktan kaynaklanan meşru gücümüzle vermekten asla çekinmiyoruz, çekinmeyeceğiz.

Hem geçmişte uğradığımız haksızlıkların telafisi hem bugünkü haklarımızın müdafaası, gelecekteki hedeflerimize ulaşmak için ne gerekiyorsa onu yapmakta kararlıyız. Siyasi, ekonomik, sosyal, askeri her çeşit rekabetin değişen diline, tarzına uygun biçimde kendimizi devamlı yeniliyoruz. Sahada ve masada yeni dönemin gereklerine göre mücadelemizi veriyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı anlayış ve azimle yolumuza devam edeceğiz.

Ayasofya'nın Fatih'in vakfiyesine uygun biçimde yeniden ibadete açılması, ülkemizin egemenlik haklarını kullanma konusundaki son örneklerinden birisidir. Fethin en önemli hatırası olan Ayasofya'nın, hangi şartlar altında camilik vasfından çıkartılarak müzeye dönüştürüldüğünü tartışmanın bir anlamı kalmadığına inanıyorum.

Fatih'in 1453 senesinde camiye çevirdiği İstanbul'un gözbebeği Ayasofya milletimize, tüm Müslümanlara ibadethane olarak hizmet sunmayı sürdürecek. Burada Müslümanlar dışında Hristiyan alemi aynı şekilde gelip ziyaretlerini yapabilecektir.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla bu mabedin cami vasfına yeniden iade edilmiştir. Ayasofya'nın kubbeleri yeniden ezan, kuran, salavat, tekbir sesleri ile yeniden inledi. Ayasofya, üç neslin hayalinde yaşattığı şekilde bir cuma günü aslına rücu etti. Şehri İstanbul'un artık bizlere tebessümle baktığını tüm kalbimizle hissediyoruz. Bize bugünleri gösterdiği için Allah'a şükrediyoruz. Eyüp Sultan Hazretleri ilk sırada olmak üzere tüm ilim ve hikmet erlerini rahmetle yad ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han'ı minnet ve şükranla yad ediyoruz.

'Ayasofya'nın hangi şartlarda müzeye dönüştürüldüğünü tartışmanın anlamı yok'

Bu ulu mabedin kubbelerini kuran, eza, sala, dua sesleriyle canlandıran ecdadımızı dualarla yad ediyoruz. Bu ulu mabedin yeniden ibadete açılması için mücadele veren büyüklerimizin her birini saygı ile yad ediyoruz. Yaşadığımız tarihi günlerin anlamı ve önemini her zerremizde hissediyoruz. Ayasofya meydanındaki gençlik günlerimizi hatırlıyoruz. Tam 567 sene önce cami sıfatıyla şereflenen bu mabedin sıradan bir müze yerine yapılış amacına uygun biçimde ibadethane olarak kullanılmasının her inançtan insanı mutlu ettiğine inanıyoruz.

Bir asır önce İstanbul işgal edildiğinde İstanbullular, Sultanahmet ve Ayasofya'da buluşup 'yemin ediyoruz' diye ahitlerini bütün dünya'ya haykırmıştı. Bu milletin önünde kimsenin duramayacağı birkaç yıl içinde ortaya çıkmıştır. Milletimiz düşmanı topraklarımızdan attıktan sonra da yine bu mabedin kubbeleri, şükür dualarıyla çınlamıştır.

Tüm camilerimizin minarelerinin önünde yemin ediyoruz ki, milletimizin son ferdi de son nefesini vermeden bu mabetler mahsun kalmayacaktır. Ezanımıza, vatanımıza, bayrağımıza kimsenin el uzatmasına izin vermeyeceğiz.

Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızın yurdumuzun üstünde ebediyen inlemesi için gerekirse kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Türkiye bugün yeni bir diriliş mücadelesi veriyor. Hiç kimsenin bu ülkenin ve bu milletin istiklal ve istikbaline el uzatmayı aklından dahi geçirmemesi için büyük ve kuvvetli Türkiye'yi inşa ediyoruz. Dahili ve harici bedbahların gizli ya da açık saldırısına karşı tek bilet, tek vücut olarak yedi düvele karşı vatan müdafaası yapıyoruz.

İstiklal mücadelesini yürütürken ülkemizi her alanda mamur etmeyi, geliştirmeyi, ileriye taşımayı ihmal etmiyoruz. Eğitim, sağlık, tarım, enerji, sanayi, sosyal destek, istihdama kadar her alana kadar cumhuriyet tarihinin tamamına denk hizmetle ülkemizi geliştiriyoruz.

Bu maddi altyapıyı manevi iklimle de kuşatıyoruz. İstanbul'da Ayasofya'yı, Sultanahmet'i, Süleymaniye'yi, Fatih'i yalnız bırakmamak için Çamlıca, Ataşehir camilerini yanlarına yoldaş eyledik. Şimdi de Levent ve Taksim'i inşa ediyoruz.

Ülkemizin dört bir yanında okul, hastane, yol, köprü ve diğer eserlere camilerimizle adeta ruh inşa ediyoruz. Bu vatanı ne düşman saldırıları, ne siyasi ve ekonomik krizler ne de kokuşmuş zihniyetlerini topluma dayatanlar çökertebilir. Milletimizin inancını besleyen kaynaklar diri kaldığı müddetçe bunların tamamının üstesinden Allah'ın izniyle geleceğiz.

'Gençler, camilerimizi ihmal etmeyin'

Camilerimiz 7'den 70'e milletimiz her bir ferdiyle ne kadar dolup taşıyorsa dinimiz İslam orada dimdik ayakta demektir. Camilerimiz dini ve sosyal etkileriyle hayatımızda ne kadar yer tutuyorsa geleceğimize o kadar güvenli bakabiliriz demektir. Buna karşılık camilerimiz ne kadar boş kalırsa gönül toprağımız o kadar çoraklaşıyor demektir.

Gençler camilerimizi ihmal etmeyin, gençler camilerimizde ne kadar secdeye kapanırsanız biliniz ki camilerimizle beraber siz de o kadar kuvvetli olacaksınız. Camilerimiz ne kadar bakımsız kalırsa ruh dünyamızdan o kadar uzaklaşıyoruz demektir. Camilerimiz sessizliğe bürünürse akıbetimiz karanlıkta demektir.

Bu adımla bir milletin adeta yeniden doğuşuna şahitlik ediyoruz. Bir vakitler topluca sabah namazları derledik, lise çağlarımız hep beraber sabah namazlarına giderdik. Şimdi yeniden aynı dönemin, aynı sürecin başlamasının Ayasofya ile çok ama çok önemli olduğuna inanıyorum. Cumhurbaşkanınız olarak sizden bunu yine bekliyoruz.

Bu adımla yüzyıllardır öz güveni örselenen bir ümmetin geleceğine yeniden umutla bakışına şahitlik ediyoruz. Tüm mazlum ve mağdurların gönüllerinde tekrardan bir ümit ışığının yanışına şahitlik ediyoruz.

İnsanlığın 1500 senelik tarihiyle Ayasofya'da birleşen hak, adalet, refah, barış temellerinin hayata geçmesi en büyük dileğimizdir. Bu kadim toprakların ilk insandan bugüne dek geçirdiği safhalar bir film şeridi gibi gözlerimizden akarken zaten başka türlüsünü düşünemezdik 86 senelik hayalimiz olan Ayasofya'yı yeniden kuranla, ezanla buluşturduk. Şimdi yapacağımız diğer işlere yönelme vaktidir. Rabbim bizi kutlu yoldan, sıratı müstakimden ayırmasın diliyorum. Ayasofya'nın millete, ümmete ve tüm insanlığa bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

'Ayasofya'da 500 kişilik güvenlik ekibi görev yapacak'

'Ayasofya an itibarı ile 24 saat açık olacak' dedik ya, şimdi orada 500 kişilik güvenlik ekibi devamlı görev yapacak. Bunun için de İçişleri Bakanıma ayrıca teşekkür ediyorum. Biz Ayasofya ile beraber bazı selatin camilerini bu noktada garanti altına almamız lazım. Aynı şey Ankara'daki camilerimiz için de geçerlidir.

Şu anda Ayasofya'da içerde ve dışarıda yapacağımız pek çok çalışma var. Tüm bu çalışmalar ile birlikte Ayasofyamızı tüm insanlığa, başta İslam dünyası olmak üzere, Hristiyan dünyasına yeni haliyle inşallah takdim etmenin heyecanı içindeyiz. İnşallah bunu da başaracağız.

Öyle büyüklerimiz vardı ki, yalnızca Ayasofya konferansları yapar ve heyecan ile 'Bir gün Ayasofya açılacak' derlerdi. Hüngür hüngür onlar ağlar, bizler ağlardık. Dünyanın dört bir ucunda Ayasofya'nın açılışına bizim kadar sevinen kardeşlerimize en kalbi muhabbetlerimi gönderiyorum.

'Dikili ağacınız yok, bir şeyi de siz yapın'

Ülkemizde bir kesim yapılan yollara, köprülere, havalimanlarına, hastanelere, barajlara, fabrikalara, üstün teknoloji atılımlarına, siyasi ve diplomatik hamlelerine ne tepsi veriyorsa aynı kişi ve zihniyet Ayasofya'ya aynı tepkiyi gösterdi. Saflar, mecralar aynıdır. En önemlisi gayeler aynıdır. Amaç öz güven sahibi büyük ve kuvvetli Türkiye'nin inşasının önüne geçmektir. Geçemeyecektir, ok yaydan çıkmıştır ve maksuda ulaşacaktır.

Dikili ağacınız yok, boğazın altından tünel geçirirsiniz buna karşı çıkar, Avrasya tünelini yaparsınız, üçüncü köprüyü yaparsanız, Osmangazi'yi yaparsınız buna karşı çıkarlar. Bir şey de siz yapın. Yapın. Ama biz sizin gibi değiliz, teşekkür etmesini biliriz. Bu tür tavırlar faşizmin, dogmatizmin, tahammülsüzlüğün en kara, kin ve nefret kokan biçimin tezahürüdür.

Bu tavrın siyasi muhalefetle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Demokrasilerde muhalefete çok büyük işler düşer. Demokrasi kuvvetli muhalefet var ise güç kazanır. Yıllarca muhalefet saflarında mücadele etmiş bir siyasetçi olarak bu görevlerin ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Demokrasilerde muhalefet demek daha iyisini yapabilecek olmakla milletin gönlünü kazanmaktır. Muhalefetin en az iktidar kadar yapıcı, kucaklayıcı olması lazım. Maalesef ülkemizde böyle bir anlayış ve çabası görmüyoruz.

Ülkesi ve milletinin geleceği için en küçük bir eser üretmemiş, fiili ya da fikri katkı ortaya koymamış olanlar var. Bunlar için milletimizin Ayasofya'nın asli işlevine kavuşturulması talebi olduğu gibi ülkemizin terör örgütüyle kuşatılmasının bir anlamı yoktur. Ülkemizin Doğu Akdeniz'deki Ege'deki haklarını koruma mücadelesi de aynıdır. Ülkesini her fırsatta yabancılara şikayet eden bu zihniyetin yapmış olduğu işin adı muhalefet olamaz.

'Kongre yaptılar, 'Biz geliyoruz' dediler, nereye geliyorsun?'

İster eski, ister yeni olsun muhalefet adına ortaya çıkan tüm aktörlere dikkatli bir şekilde bakarak şu soruya cevap verilmesini istiyorum, herhangi bir alanda dişe dokunur, kayda değer, çözüm merkezli, somut teklifler içeren bir program var mı? Kongre yaptılar 'Biz geliyoruz' dediler. Nereye geliyorsun? Projen var mı? Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, dış politikada neyi yapacaksın? Var mı? Yok. Böyle bir aktör de, böyle bir ekip de yok. Muhalefet adına tek yapmış oldukları şey bizi ve hükümetimizi çoğu iftiraya varan ifadelerle karalamaktır. Bu süfli anlayışı şiddetle reddediyoruz. Hayatımızın hiçbir döneminde kusursuz olduğumuzu, her şeyi en iyi yapmış olduğunı ifade etmiyoruz. Hep çabaladık, gayret ettik, koştuk, koşturduk ama eser ortaya koyduk.

Kusursuz olan yalnızca yüce yaradandır. İnsan kendine bahşedilen en büyük nimet olan aklı yanında eksiklikleriyle, zaaflarıyla hatalarıyla maruf bir varlıktır. Ülkemize ve milletimize her alanda en güzel hizmetleri vermeye çalışırken, hemde milletimizin işaret ettiği eksikliklerimizi tamamlamanın gayretindeyiz. Milletimizin gönlünde 18 senedir zirvemizi muhafaza etmeye devam ettik. Rabbim Cumhur İttifakı'nın bu dayanışmasını kuvvetli şekilde yola devam etmesini bizlere nasip etsin.

Arkadaşlarımıza devamlı 'Projelerimizi hayata geçirin, durmak yok, yola devam' diyorum. Allah ömür ve sağlık vermiş olduğu sürece tüm gücümüzle çalışmamızı sürdüreceğiz. Kabine toplantımızda istişarelerle kesinleştirdiğimiz birkaç hususu paylaşmak istiyorum. Bu bayramda 6. Defa 12,4 emeklimize 1000'er lira bayram ikramiyelerini ödüyoruz. Ödediğimiz ikramiye tutarı 64.2 milyar liradır. Ayrıca engelli, yaşlı aylıklarıyla evde bakım ücretlerini de bayramı beklemeden hesaplara yatırıyoruz.

Yüksek öğrenim öğrencilerimizin kredi ve burs ödemelerini bayram öncesi tamamlayacağız. 1 000 000 55 bin öğrencimize 603 milyon liranın üstünde ödeme yapacağız. Hey gidi günler hey! Memurunun maaşını ödeyemeyen kişiler vardı biliyorsunuz, bunlar şimdi muhalefette. Bizim böyle sorunumuz 18 senedir olmadı. Çiftçilerimizin alın terlerinin hakkını vermek için destekleme ödemelerini hızla sürdürüyoruz. Hububat, bakliyat, çay alım fiyatlarını daha önce açıklamıştık. 

Yeni sezonda geçerli olacak fındık fiyatlarını açıkladı

Bugün de fındık alım fiyatlarını belirledik, şimdi de onu açıklıyorum. Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsülleri Ofisimiz 16,5-17 kilogram üstünden alıma çıkmıştı. Bu sayede düşme eğilimi gösteren fındık fiyatları 18-20 lira dolayında seyretmişti. Fındık ihraç fiyatının kiloda 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 000 000 dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımız da 2.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar milletimizin kafasını karıştırmak için devamlı uğraşıyorlar.

Bizim muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir. Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilo alış fiyatı 22.5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kiloda 22 TL'dir. Yüksek randımanlı fındıkta kilo başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilo başına 2 lira destekleme yapıyoruz.

Fındık üreticisinin kazancını 25 ila 25.5 seviyesine çıkarmış oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu sene kayısı da ilave ediliyor. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam etmekteyiz. AK Parti iktidarı hiçbir zaman üretici, çiftçisini yalnız bırakmayacaktır."

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@