Cumhurbaşkanı Erdoğan: 80 bin İdlibli Türkiye sınırına göç halinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen bir etkinlikte, 80 bin Suriyeli'nin İdlib'den Türkiye sınırına doğru harekete geçtiğini söyledi ve "Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır" mesajını verdi.

SİYASET 23.12.2019, 04:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 80 bin İdlibli Türkiye sınırına göç halinde

Bölgedeki çatışmaların durdurulması ve mülteci sorununa karşı destek talebini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası göç dalgasının "Yunanistan ve tüm Avrupalı ülkelerinde" hissedilebileceği uyarısını yaptı.

Erdoğan, aksi durumda 18 Mart mutabakatı önceki duruma geri dönülebileceğini savundu.

Suriye'nin kuzeyi için dile getirilen "güvenli şehirler" konusunu bir kez daha gündeme taşıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sembolik meblağlarla mültecilerin sıkıntılarına çözüm bulunamayacağı gayet açıktır" dedi.

'Türkiye göç yükünü tek başına taşımayacaktır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'te katliamlar" sebebiyle bir hareketlilik oluştuğunu savundu ve 80 bin Suriyeli'nin İdlib'den Türkiye sınırına doğru hareket ettiğini söyledi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır. Bizim maruz kalacağımız baskının olumsuz yansımaları, başta Yunanistan olmakla beraber tüm Avrupalı ülkelerin de hissedeceği bir konu olacaktır. Bu durumda 18 Mart mutabakatından öncesinde yaşanan sahnelerin tekrarlanması kaçınılmazdır."

Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen İlim Yayma Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, Pazartesi günü Moskova'da konu ile ilgili Rus yetkililerle bir görüşme yapılacağını da açıkladı.

18 Mart Mutabakatı nedir?

18 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile 28 AB üyesi arasında oybirliğiyle mülteci sorununun çözümüne yönelik bir mutabakat sağlandı.

Anlaşma kapsamında kaçak yollardan Yunanistan'a geçen göçmenler, eğer iltica başvurusu yapmıyorlarsa ya da başvuruları reddedilmişse Türkiye'ye geri gönderiliyor.

Buna karşılık AB, Türkiye'ye geri gönderilen her bir göçmen karşılığında, hâlihazırda Türkiye'de bulunan bir göçmeni kabul ediyor.

Ayrıca Türkiye, AB'den 6 milyar euroluk fon talebinde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın bir süre önce, 3+3 milyar euroluk yardım sözünün verildiğini ancak gelen desteğin 2 milyar euro seviyesinde olduğunu aktardı.

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@