Başkan Erdoğan'dan koronavirüsle ilgili son dakika açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs toplantısından sonra ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

SİYASET 18.03.2020, 20:36 18.03.2020, 22:04
Başkan Erdoğan'dan koronavirüsle ilgili son dakika açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan lise vede üniversite sınavlarına giriş tarihleri ertelenebileceğini söyleyerek Yaşanan gelişmelere göre liselere giriş sınavı vede üniversiteye giriş sınavların duruma göre erteleyebiliriz.

Türkiye'de defa 11 Mart'tarihinde görülen koronavirüste olay sayısı 98'e yükseldi, bir kişi de yaşamını yitirdi. Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında koronavirüs toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı 3 saat 50 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

Her dönem olduğu gibi salgın hastalıklar çok ciddi kayıplara yol açmıştır. Kendi tarihimizde İstanbul'un nüfusun yarısı yaşamını yitirdiği olayların olduğunu biliyoruz. 2002 senesinde SARS adında salgın hastalıkla mücadele yaptık. Bugün ise salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma olasılığı hala yüksek.

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, olamayacağı da açıktır. Küresel ekonomik, vede sosyal düzende köklü olarak değişiklikler yaşanması yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye' bu fotoğrafı kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak oraya doğru döndürmesi gerekiyor. Batı ülkeleri vatandaşlarını sahipsiz bırakmıştır.

Yeni koronavirüs yada Covid-19 hastalığı ilk olarak 2019 yılı Aralık'tarihinde Çin'in Vuhan şehrinde tespit edildi. Ocak ayı birinci yarısında itibaren hastalığın tam teşhisin konmasından sonra ilk ölüm haberi ulaştı.

Hemen peşinden hastalık Tayland, ve Japonya vede Amerika'da görüldü. Ocak ayı son haftasında Çin yönetimi Vuhan'dan başlayarak virüsün görüldüğü şehirleri karantina altına aldı.

Covid-19 Avrupa'da ilk olarak 27 Ocak'tarihinde Fransa'da görüldü. Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan yapma karar verdi. Yolcu gemileri ve sınır kapılarına, vede uçaklardan trenlere kadar bütün ulaşım araçları karantina olarak tedbirleri iyice yaygınlaştı. Şubat 10'a gelince teşhis konanların sayısı da 40 bini geçti, yaşamını yitirenlerin sayısı ise bine yaklaştı.

Şubat'ın 3. haftasında İran'da vede hemen peşinden İtalya'da salgın hızla yayıldığı görüldü. Şubat'ayın son haftasında virüs güney Asya'dan kuzey Avrupa'ya kadar çok geniş bir alanı etkisi altına aldı.

Mart'ın ilk haftasında ise İran'da, ikinci haftasın'da İtalya'da yaşamını yitirenler in sayısı arttı.

Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart'tarihinde dünya çapında pandemi ilan etti. Bir çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapatmaya yönelik tedbirler aldı. Aynı şekilde insanların günlük hayatlarında vede evlerinde kalmalarına yönelik önlemler açıklandı.

Her ülke Covid-19 tehdidine karşı farklı tedbirlerle mücadele yapmaktadır. Kimi hızla sınırlarını kapatıp sıkı karantina yöntemlerine başvururken kimileri de hastalığın seyrine izin vererek doğal bağışıklık sistemini harekete geçirmeyi tercih yapmaktadır.

Bilim Kurulu tarafından alınan tedbirler hızla hayata geçirildi.

12 Mart'tarihinde yapılan toplantıda çok önemli tedbirler alarak hemen uygulamaya geçildi. Okulların tatil yapılması ve uzaktan eğitime geçilmesi, kamu çalışanları yurt dışı görevlerin ertelenmesi, spor müsabakaları seyircisiz olarak oynanması gibi hususlar da yer aldı. Bizim bütün hedefimiz insan hayatıdır. Altyapısı uygun mesleki vede teknik Anadolu liselerimizi dezenfektan yapabilecek hale geldi.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI

20 bin öğretmen ataması gerçekleştiğini buradan paylaşmak istiyorum. Hayırlı olsun.

Gelişmelere göre LGS vede YKS sınavlarını erteleyebiliriz.

13 Mart'tarihinde ülkemizdeki olay sayısı 5'e çıktı. Aynı gün yeni kararlar aldık. Almanya, ve Fransa vede İspanya dahil olmak üzere 9 Avrupa ülkesiyle olan havayolu ulaşımını  durdurduk. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirdik.

Bu zamanda virüs ülkemize gelmekte niye geç kaldı diye dizlerini dövenler, yalan haberle kaos çıkarmaya çalışanlar oldu. Milletimiz ile birlikte ülkemize yönelik yapılan her türlü saldırıyı nasıl göğüslemişsek, bu sıkıntıyı da aynı şekilde karşıladık. Muhterislere aradıkları fırsatı vermedik, asla da vermeyeceğiz.

Hiç kimse bencilliğin vede bütün toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamı sağlık için bireyler olarak her birimizin fedakarlık yapma sorumluluğu vardır.

Türkiye'de tedbirler salgın riski ortadan tamamen kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Hassasiyet göstererek evde kalma zamanı 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.

EVDEN ÇIKMAYIN TAVSİYESİ

Peygamber Efendimiz, Veba olan yere kesinlikle gidilmemesini, veba olan yerden ise çıkılmamasını tavsiye ediyor. Bugün bize düşen de, Hadis-i Şerife uygun şekilde, KOVİD-19 virüsün bulaşma ihtimali olan yerlerden uzak durmak, virüse maruz kalmışsak da iyileşene kadar diğer insanlarla teması kesmektir.

Hazreti Ömer, ve Şam’a gitmek üzere yola çıkacakken, orada bir salgın hastalık hızla başladığı haberini alıyor vede yolculuktan vazgeçiyor. Sahabeden biriside Hazreti Ömer’e, Allah'ın kaderinden mi kaçıyorsun diye soruyor. Hazreti Ömer’ ise cevabını, Evet, Allah'ın kaderinden yine Allah'ın kaderine kaçıyoruz diyerek cevap veriyor

Bugün bize düşen görev ise, gereken her türlü bütün tedbiri alarak, takdiri Allah’a bırakmaktır. Ülkemiz virüs tehdidine maruz kaldı en kısa zaman içinde bertaraf edilmesi için devlet olarak bütün imkânlarımızı seferber ettik. Bu zamanda en büyük görev, ise milletimize düşüyor.

Milletimin her bir ferdinden ricam, KOVİD-19 tehdidi geçene kadar, mümkün olduğunca evlerinden dışarı çıkmamalarıdır.

65 YAŞ ÜSTÜNE KOLONYA VE MASKE DAĞITILACAK

Bilim Kurulumuzun önerisiyle, önce İstanbul ilr Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki bütün yaşlılarımıza koruyucu maske vede kolonya dağıtacağız.

THY'YE DESTEK VERİLECEK

Ülkemizin bayrak taşıyıcı kurumu olan Türk Hava Yolları, hem dünyanın çeşitli yerlerindeki vatandaşlarımızın ailelerine kavuşturulması, hem de kargo taşımacılığını kesintisiz devam ettirerek temel ihtiyaçların karşılanması konusunda çok büyük gayret gösterdi.

Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımız gereken bütün desteği vereceğiz.

Bu çerçevede devreye alacağımız tedbirler ise şunlar:

1- Perakende,  olmak üzere başta AVM, ve  Demir Çelik, ile Otomotiv, ve Lojistik Ulaşım dahil olmak üzere, Sinema ve Tiyatrolar, Konaklama yerleri, Yiyecek ve İçecek, Tekstil Konfeksiyon Etkinlikler Organizayon ve sektörleri için Muhtasar KDV tevkifatıyla SGK primleri Nisan, vede Mayıs ayı ile Haziran ayında ödemelerini 6’şar ay erteledik.

KONAKLAMA VERGİSİ

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına irtifak hakkı bedelleri vede hasılat payı ödemeleri Nisan, ayı ile Mayıs ayında Haziran aylarında 6 ay zamanla erteledik.

İÇ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI KDV ORANI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRDİK

4- İç havayolu taşımacılığı 3 ay boyunca KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

BANKALARA KREDİ BORÇLARI OLAN FİRMALARIN ÖDEMELERİ ERTELENİYOR

5- KOVİD-19 salgınıyla alakalı olarak alınan tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara vede faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek gerektiğinde ise bunlara ilave finansman destek sağlanacak.

6- İhracat'da geçici olarak yavaşlama zamanı kapasite kullanım oranların korunması için ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerin olumsuz yönden etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf vede sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları, Nisan,ve Mayıs vede Haziran anapara ile faiz ödemelerini 3 ay zamanla faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz yönden etkilendiği için likidite ihtiyacı olan vede teminat açığı olan firmalarla KOBİ’lere vereceğiz.

9- Halkımıza en avantajlı ve uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik yapacağız.

10- 500 bin lira altında konutlarda kredilendirilebilir miktarın yüzde 80’den yüzde 90’a kadar çıkartacak, asgari peşinatı ise yüzde 10’a indireceğiz.

11- Virüs hızla yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, ve Mayıs ayında Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlamış olacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintiler ödemeler içeren muhtasar beyannamelerin zamanı 3 ay ertelemiş oluyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızda esnek olarak uzaktan çalışma modellerin daha etkin hale gelmesi için temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken zamanları kolaylaştırılacak vede hızlandırılacağız. Faaliyetine ara veren işyerlerinde işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini böylelikle azaltmış olacağız.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 TL

16- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında itibaren ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş vede promosyon ödemeleride, şubelere gitmelerine gerek kalmadan, doğrudan hesaplarına yatırılmasını gerçekleştiriyoruz.

18- Aile, Çalışma vede Sosyal Politikalar Bakanlığı belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

İSTİHDAMDA TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ

19- İstihdamdaki devamlılığını temin etmek için 2 aylık telafi çalışma zamanı 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerinde aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de ise  perakende belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirmiş olacağız.

21- Tek başına yaşamakta olan ve 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Alınan kararlar ile milletimize vede ekonomimize hayırlı olmasını dilerim.

Basın toplantımıza iştirakiniz vede dikkatiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

Hiçbir virüsün Türkiye’den, Türk Milletinin birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden, aldığımız vede alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağını tekrar ederek, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 05 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Bursaspor 32 55
3. Adana Demirspor 31 54
4. Erzurum BB 31 53
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 32 47
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 32 42
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 32 30
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@