Başkan Erdoğan'dan koronavirüsle ilgili son dakika açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs toplantısından sonra ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

SİYASET 18.03.2020, 20:36 18.03.2020, 22:04
Başkan Erdoğan'dan koronavirüsle ilgili son dakika açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan lise vede üniversite sınavlarına giriş tarihleri ertelenebileceğini söyleyerek Yaşanan gelişmelere göre liselere giriş sınavı vede üniversiteye giriş sınavların duruma göre erteleyebiliriz.

Türkiye'de defa 11 Mart'tarihinde görülen koronavirüste olay sayısı 98'e yükseldi, bir kişi de yaşamını yitirdi. Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında koronavirüs toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı 3 saat 50 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

Her dönem olduğu gibi salgın hastalıklar çok ciddi kayıplara yol açmıştır. Kendi tarihimizde İstanbul'un nüfusun yarısı yaşamını yitirdiği olayların olduğunu biliyoruz. 2002 senesinde SARS adında salgın hastalıkla mücadele yaptık. Bugün ise salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma olasılığı hala yüksek.

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, olamayacağı da açıktır. Küresel ekonomik, vede sosyal düzende köklü olarak değişiklikler yaşanması yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye' bu fotoğrafı kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak oraya doğru döndürmesi gerekiyor. Batı ülkeleri vatandaşlarını sahipsiz bırakmıştır.

Yeni koronavirüs yada Covid-19 hastalığı ilk olarak 2019 yılı Aralık'tarihinde Çin'in Vuhan şehrinde tespit edildi. Ocak ayı birinci yarısında itibaren hastalığın tam teşhisin konmasından sonra ilk ölüm haberi ulaştı.

Hemen peşinden hastalık Tayland, ve Japonya vede Amerika'da görüldü. Ocak ayı son haftasında Çin yönetimi Vuhan'dan başlayarak virüsün görüldüğü şehirleri karantina altına aldı.

Covid-19 Avrupa'da ilk olarak 27 Ocak'tarihinde Fransa'da görüldü. Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan yapma karar verdi. Yolcu gemileri ve sınır kapılarına, vede uçaklardan trenlere kadar bütün ulaşım araçları karantina olarak tedbirleri iyice yaygınlaştı. Şubat 10'a gelince teşhis konanların sayısı da 40 bini geçti, yaşamını yitirenlerin sayısı ise bine yaklaştı.

Şubat'ın 3. haftasında İran'da vede hemen peşinden İtalya'da salgın hızla yayıldığı görüldü. Şubat'ayın son haftasında virüs güney Asya'dan kuzey Avrupa'ya kadar çok geniş bir alanı etkisi altına aldı.

Mart'ın ilk haftasında ise İran'da, ikinci haftasın'da İtalya'da yaşamını yitirenler in sayısı arttı.

Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart'tarihinde dünya çapında pandemi ilan etti. Bir çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapatmaya yönelik tedbirler aldı. Aynı şekilde insanların günlük hayatlarında vede evlerinde kalmalarına yönelik önlemler açıklandı.

Her ülke Covid-19 tehdidine karşı farklı tedbirlerle mücadele yapmaktadır. Kimi hızla sınırlarını kapatıp sıkı karantina yöntemlerine başvururken kimileri de hastalığın seyrine izin vererek doğal bağışıklık sistemini harekete geçirmeyi tercih yapmaktadır.

Bilim Kurulu tarafından alınan tedbirler hızla hayata geçirildi.

12 Mart'tarihinde yapılan toplantıda çok önemli tedbirler alarak hemen uygulamaya geçildi. Okulların tatil yapılması ve uzaktan eğitime geçilmesi, kamu çalışanları yurt dışı görevlerin ertelenmesi, spor müsabakaları seyircisiz olarak oynanması gibi hususlar da yer aldı. Bizim bütün hedefimiz insan hayatıdır. Altyapısı uygun mesleki vede teknik Anadolu liselerimizi dezenfektan yapabilecek hale geldi.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI

20 bin öğretmen ataması gerçekleştiğini buradan paylaşmak istiyorum. Hayırlı olsun.

Gelişmelere göre LGS vede YKS sınavlarını erteleyebiliriz.

13 Mart'tarihinde ülkemizdeki olay sayısı 5'e çıktı. Aynı gün yeni kararlar aldık. Almanya, ve Fransa vede İspanya dahil olmak üzere 9 Avrupa ülkesiyle olan havayolu ulaşımını  durdurduk. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirdik.

Bu zamanda virüs ülkemize gelmekte niye geç kaldı diye dizlerini dövenler, yalan haberle kaos çıkarmaya çalışanlar oldu. Milletimiz ile birlikte ülkemize yönelik yapılan her türlü saldırıyı nasıl göğüslemişsek, bu sıkıntıyı da aynı şekilde karşıladık. Muhterislere aradıkları fırsatı vermedik, asla da vermeyeceğiz.

Hiç kimse bencilliğin vede bütün toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamı sağlık için bireyler olarak her birimizin fedakarlık yapma sorumluluğu vardır.

Türkiye'de tedbirler salgın riski ortadan tamamen kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Hassasiyet göstererek evde kalma zamanı 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.

EVDEN ÇIKMAYIN TAVSİYESİ

Peygamber Efendimiz, Veba olan yere kesinlikle gidilmemesini, veba olan yerden ise çıkılmamasını tavsiye ediyor. Bugün bize düşen de, Hadis-i Şerife uygun şekilde, KOVİD-19 virüsün bulaşma ihtimali olan yerlerden uzak durmak, virüse maruz kalmışsak da iyileşene kadar diğer insanlarla teması kesmektir.

Hazreti Ömer, ve Şam’a gitmek üzere yola çıkacakken, orada bir salgın hastalık hızla başladığı haberini alıyor vede yolculuktan vazgeçiyor. Sahabeden biriside Hazreti Ömer’e, Allah'ın kaderinden mi kaçıyorsun diye soruyor. Hazreti Ömer’ ise cevabını, Evet, Allah'ın kaderinden yine Allah'ın kaderine kaçıyoruz diyerek cevap veriyor

Bugün bize düşen görev ise, gereken her türlü bütün tedbiri alarak, takdiri Allah’a bırakmaktır. Ülkemiz virüs tehdidine maruz kaldı en kısa zaman içinde bertaraf edilmesi için devlet olarak bütün imkânlarımızı seferber ettik. Bu zamanda en büyük görev, ise milletimize düşüyor.

Milletimin her bir ferdinden ricam, KOVİD-19 tehdidi geçene kadar, mümkün olduğunca evlerinden dışarı çıkmamalarıdır.

65 YAŞ ÜSTÜNE KOLONYA VE MASKE DAĞITILACAK

Bilim Kurulumuzun önerisiyle, önce İstanbul ilr Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki bütün yaşlılarımıza koruyucu maske vede kolonya dağıtacağız.

THY'YE DESTEK VERİLECEK

Ülkemizin bayrak taşıyıcı kurumu olan Türk Hava Yolları, hem dünyanın çeşitli yerlerindeki vatandaşlarımızın ailelerine kavuşturulması, hem de kargo taşımacılığını kesintisiz devam ettirerek temel ihtiyaçların karşılanması konusunda çok büyük gayret gösterdi.

Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımız gereken bütün desteği vereceğiz.

Bu çerçevede devreye alacağımız tedbirler ise şunlar:

1- Perakende,  olmak üzere başta AVM, ve  Demir Çelik, ile Otomotiv, ve Lojistik Ulaşım dahil olmak üzere, Sinema ve Tiyatrolar, Konaklama yerleri, Yiyecek ve İçecek, Tekstil Konfeksiyon Etkinlikler Organizayon ve sektörleri için Muhtasar KDV tevkifatıyla SGK primleri Nisan, vede Mayıs ayı ile Haziran ayında ödemelerini 6’şar ay erteledik.

KONAKLAMA VERGİSİ

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına irtifak hakkı bedelleri vede hasılat payı ödemeleri Nisan, ayı ile Mayıs ayında Haziran aylarında 6 ay zamanla erteledik.

İÇ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI KDV ORANI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRDİK

4- İç havayolu taşımacılığı 3 ay boyunca KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

BANKALARA KREDİ BORÇLARI OLAN FİRMALARIN ÖDEMELERİ ERTELENİYOR

5- KOVİD-19 salgınıyla alakalı olarak alınan tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara vede faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek gerektiğinde ise bunlara ilave finansman destek sağlanacak.

6- İhracat'da geçici olarak yavaşlama zamanı kapasite kullanım oranların korunması için ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerin olumsuz yönden etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf vede sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları, Nisan,ve Mayıs vede Haziran anapara ile faiz ödemelerini 3 ay zamanla faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz yönden etkilendiği için likidite ihtiyacı olan vede teminat açığı olan firmalarla KOBİ’lere vereceğiz.

9- Halkımıza en avantajlı ve uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik yapacağız.

10- 500 bin lira altında konutlarda kredilendirilebilir miktarın yüzde 80’den yüzde 90’a kadar çıkartacak, asgari peşinatı ise yüzde 10’a indireceğiz.

11- Virüs hızla yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, ve Mayıs ayında Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlamış olacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintiler ödemeler içeren muhtasar beyannamelerin zamanı 3 ay ertelemiş oluyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızda esnek olarak uzaktan çalışma modellerin daha etkin hale gelmesi için temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken zamanları kolaylaştırılacak vede hızlandırılacağız. Faaliyetine ara veren işyerlerinde işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini böylelikle azaltmış olacağız.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 TL

16- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında itibaren ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş vede promosyon ödemeleride, şubelere gitmelerine gerek kalmadan, doğrudan hesaplarına yatırılmasını gerçekleştiriyoruz.

18- Aile, Çalışma vede Sosyal Politikalar Bakanlığı belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

İSTİHDAMDA TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ

19- İstihdamdaki devamlılığını temin etmek için 2 aylık telafi çalışma zamanı 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerinde aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de ise  perakende belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirmiş olacağız.

21- Tek başına yaşamakta olan ve 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Alınan kararlar ile milletimize vede ekonomimize hayırlı olmasını dilerim.

Basın toplantımıza iştirakiniz vede dikkatiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

Hiçbir virüsün Türkiye’den, Türk Milletinin birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden, aldığımız vede alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağını tekrar ederek, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Loading...
Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 07 Nisan 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:31
Öğle 13:11
İkindi 16:49
Akşam 19:42
Yatsı 21:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@