Pandemi sonrası süreçte alışkanlıklarımız değişecek

Küresel pandemi salgını sonrasında toplumsal davranışların değişebileceğini kaydeden uzmanlar, fiziksel mesafe ve hijyen öneminin etkisini sürdüreceğini söylüyor. Zorunlu sosyal izolasyonun yerini tercih edilen izolasyonun alacağını kaydeden uzmanlar, bu dönemde ön plana çıkan dijitalleşmenin de yaygınlaşacağını öngörüyor.

SAĞLIK 15.05.2020, 11:12
Pandemi sonrası süreçte alışkanlıklarımız değişecek

Küresel pandemi salgını sonrasında toplumsal davranışların değişebileceğini kaydeden uzmanlar, fiziksel mesafe ve hijyen öneminin etkisini sürdüreceğini söylüyor. Zorunlu sosyal izolasyonun yerini tercih edilen izolasyonun alacağını kaydeden uzmanlar, bu dönemde ön plana çıkan dijitalleşmenin de yaygınlaşacağını öngörüyor.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ebulfez Süleymanlı, pandemi sonrası dönemde toplumların çeşitli değişiklikleri hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal ilişkilerin yeniden düzenlenmesi gerekecek

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, özellikle insan-doğa arasındaki uyumlu ilişki açısından antroposantrik (insan odaklı) yaklaşımların etkisiyle şekillenen bakış açısından kurtulmamız gerektiğini vurgulayarak “Bu salgın, insanlığı hiç alışık olmadığı bir tür mecburi sosyal izolasyon sürecine sokarak,hayatımızın kendi insiyatifimizin dışına çıkmasına neden oldu. Böylesi potansiyel değişimlere paralel olarak, bu sürecin ortaya çıkarmış olduğu durum yaşamın her alanında sosyal ilişkilerin yeniden düzenlenmesini de yanı sıra getirecektir” dedi.

Zorunlu izolasyon, yerini tercih edilen izolasyona bırakacak

Bu durumun geçici olması durumunda bile bireysel ve toplumsal risk olgusunun yeryüzünde daha fazla etkinliğini hissettireceğininöngörülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Çünkü bireyler artık direk olarak hasta olmasa dahi daimi olarak kendilerini daha fazla risk altında hissedeceklerdir. Öte yandan, yaygın anlamda alışılagelmiş toplumsallık biçimlerinden farklılaşan yeni bir toplumsal deneyimin gelişme ihtimalinden de bahsedebiliriz. Bireylerin kendisini içerisinde bulduğu mecburi sosyal izolasyon, bilinç ve niyet durumlarını değiştiriyor. Ama bu durum zaman içinde yerini tercih edilen izolasyon ve/ya da dayanışma biçimlerine de bırakabilir” dedi.

Gevşetilmiş mesafe kültürüne ayak uydurulacak

Fiziksel mesafe ve hijyenin öneminin bu dönem akabinde de etkisini sürdüreceğini kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Tabii ki bizim gibi fiziksel olarak daha yakın mesafeli sosyal ilişkiyi önceleyen kültürel kodlara sahip toplumların insanları için bu durumun sürekliliğine alışmak kolay olmayacak. Ama belli bir süre sonra insanlar kendi kişisel sağlıkları ve çevrelerindeki kişilerin sağlığı için gündelik yaşamda belki biraz daha gevşetilmiş mesafe kültürüne ayak uydurmak mecburiyetinde kalacaklardır. Bu bakımdan özellikle şehirlerde insanların boş vakitlerini geçirmek için yakın temas ve enfeksiyon kapma olasılığının belirgin şekilde azaldığı park gibi açık kamusal alanların tercih edeceklerini de öngörebiliriz” dedi.

Dijitalleşme yaygınlaşacak

Dijitalleşmenin daha çok yaygınlaşacağını kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Dijitalleşme bu süreçten önce de hayatımızın bir parçasıydı. Ancak pandemi döneminde evden sanal çalışma biçimlerinin ve e-ticaretin önem kazanması bu süreci hızlandırdı. Pandemi boyunca alışkanlık haline dönüşen dijital çalışma vetüketim davranışları pandemi sonrasında pek çok sektörde önemli oranda devam edecek” dedi.

Sağlık yatırımları artacak

Pandemi sonrası sürecin yeni ekonomik alanların oluşumuna zemin hazırlayacağına da dikkati çeken Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Özellikle ekonomistler sağlık alanında yatırımların artmasına paralel, virüsle mücadele eden ekipmanlar, kontrol sistemleri gibi yapay zeka odaklı iş alanlarına rağbetin artacağını öngörmektedir” dedi.

Alışveriş dürtüsü dizginlenecek

Bu süreçte insanların düşünce ve davranışlarındaki değişikliğin, tüketim alışkanlıklarını da etkilediğini kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Farklı ülkelerde yapılan incelemelerde karantina şartlarının yarattığı günlük rutin ve kısıtlamalar sebebiyle fertlerin kendilerini yeniden yapılandırdığını, insancıl ve naif yönlerini keşfetmeye başladıklarını vekarantina döneminde insanların yeni kararlar almaya başladıklarınıgösteriyor. Bu kararlar arasında özellikleinsanlar alışveriş dürtüsünü dizginleyereklüks ürünlerin lüzumsuz olduğunu dair yeni bir yaklaşım içerisinde olduklarına dair birtakım bulgular mevcut” ifadelerini kullandı.

Sağlığın önemini kavradık

Kısıtlı imkanlarla ev hayatında nasıl daha verimli ve üretken olabildiğimizi fark ettiğimizi kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fakat burdan yola çıkarak tüketici toplumdan üretici topluma dönüşümden söz etmek yüzeysel bir gözlem olabilir. Zira tüketimin bir yaşam biçimi, varoluş şekli, ruh hali, ideoloji haline geldiği bir sosyo-ekonomik düzende yaşıyoruz. Dolayısıyla evde kalanların tüketiciliği farklı ya da seyrelmiş şekillerde devam ediyor. Fakat evin bir çok farklı faaliyet alanını birleştiren tek alan halini almış oluşunun yarattığı değişiklikler, uzun sürede dönüşümü destekleyecek derecede önemli olabilir. Tüketim odaklı modern halkın belirgin özelliklerinden biri zamanı bölmek, örgütlemek ve sistemin işleyişini bununla pekiştirmektir. Buna göre, çalışma-iş, eğlence/boş zaman gibi ayrımlar keskinleşir ve bireyin zaman, mekan, yaşam içerisinde olma algıları mekanikleşir. Modern birey ve toplumların ruhsal ve materyal seviyede deneyimlediği krizlerde bunun olumsuz neticelerini daha net görmek gün geçtikçe daha da mümkün. Bugün evde kalabilenlerin deneyimlediği bütünlüklü zaman ve toplumsal alanların iç içeliği, mekanikleşmiş, yabancılaşmış bireyin daha doğal, döngüsel, karmaşık fakat üretken bir yaşam şekline geçişine katkıda bulunuyor olabilir. Sürecin geçiciliği ve sınırlılığı bakımından bunu bir öngörü olarak nitelendirmek geçersiz olur, ancak bunun bizzat deneyimleniyor oluşu kişisel ve kolektif farkındalığa ve belki yapısal dönüşümlere alan açabilir.

Tarihte görülen her felaket gibi bu salgının da sağlamış olduğu avantajları ve dezavantajları ile beraber değerlendirilmesi gerekir.Bir kere bu salgın tehditiyle her şeyden önce insan olduğumuzu gerçeğini bir kez daha algıladık. Öte yandan bu süreç sağlığın ne kadar önemliolduğunu, maddiyatla ölçülen şeylere gereğinden çok anlam yüklediğimizi, doğayla uyumlu yaşamamız gerektiğigerçeğinibir kez dahafarketmemizisağladı.”

Sosyalleşmenin önemi anlaşıldı

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı,bu sürecin sosyalleşmenin önemini anlamak açısından önemine işaret ederek “Bireyler yalnız yaşamanın uzun süreli tek başına kısıtlı bir alanda vakit geçirmenin ne kadar zor olduğunu, sosyalleşme, iletişim kurma, paylaşma arzusunun ne derecede önemli olduğunu ve esasında bunların insan organizmasının hayata uyum sağlamak amacıyla ne kadar temel ihtiyaç olduğunu sanki yeniden keşfetmiş oldular. İnsanın ailesi ve sevdikleriyle karşılıklı etkileşim içinde olmanın, bir şeyler paylaşmanın akıl ve ruh sağlığı ve tabii ki bunların direk olarak etkilediği fiziksel sağlık için temel besin kaynakları olduğu bir kez daha hatırlandı. Bu ihtiyaçları gidermek adına temas kurma ihtiyacı arttı. Buna bağlı şekilde da çevresi ile ilişki kurmakta zorluk çeken veya bu ilişkiyi isteyerek veya elde olmayan nedenlerden sınırlı tutan fertlerin, ilişki kurma, bağ oluşturma pratikleri gelişti. Bu durumun hem eşler arası ilişkiye, hem ailenin yaşlı üyeleriyle olan ilişkisine, hem deebeveyn çocuk ilişkisinin gelişmesine zaman yaratarak hanehalkıüyelerinin kendisini kıymetli hissetme duygusunun tatmin etmesinde de bir hayli önemli bir rol oynadı” ifadelerini kullandı.

Küresel sorunların çözülmesi için fırsat olabilir

Virüs tehdidi dünya çapında pek çok küresel sorunun çözülmesi için önemli bir fırsat oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Zira bu süreç, dünyada mevcut savaş ve çatışmaların durdurulması, uluslararası anlaşmazlıkları çözebilen etkin bir faaliyet mekanizmasının tesisi ve küresel seviyede risk oluşturan çevre kirliliği gibi pek çok olumsuz durumun engellenmesi amaçlarını kuvvetli bir biçimde gündeme getirebilir. Pandemi süresinde gözlemlenenhava kalitesinin gözle görülür bir iyileşmenin, dünya çapında yaygınlaşan paylaşma, yardımlaşma, merhamet gibi önemli insani değerlerin, silahlı çatışmasızlık durumu gibi süreçlerin sürekliliği içinküresel boyutta iş birliğinin geliştirmesi önemli. Bu açıdan bugün dünyamızda etkinliğini kaybetmiş mevcut uluslararası binaların yenilenmesi ve yepyeni bir küresel işbirliği modellerinin doğmasınaelzem derecede ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bunlar için her şeyden önce zihinsel bir dönüşümün sağlanması gerekmektedir. Özellikle insan-doğa arasındaki uyumlu ilişki açısından antroposantrik (insan odaklı) yaklaşımların etkisiyle şekillenen bakış açısından kurtulmamız gerekir. Çevrenin gün geçtikçe artarak şiddetlenen uyarılarını yeteri kadar ciddiye almamız şart” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@