Diş ağrısına ne iyi gelir? ilaç tavsiyesi ne!

Diş ağrısı, kişinin yaşam niteliğini olumsuz etkileyen bir durumdur. Pek oldukça farklı nedenden kaynaklanabilen diş ağrısının tedavisi için en kısa bir süre içinde diş hekimine başvurmak gerekir. Tedavi edilmeyen diş ağrıları daha büyük problemleri yanı sıra getirebilir.

SAĞLIK 23.11.2021, 19:17
Diş ağrısına ne iyi gelir? ilaç tavsiyesi ne!

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Tedavi için detaylı muayene ile ağrının nedeni saptanmalıdır. Diş ağrısının en sık rastlanılan sebebi diş çürükleridir. Tedavi edilmeyen çürükler, apse yaparak daha da şiddetli ağrıları yanı sıra getirebilir. Ayrıca diş minesinin aşınmasından kaynaklanan sıcak-soğuk hassasiyeti de diş ağrısına neden olur. Diş ağrısının nedenleri şu biçimde sıralanabilir:

ÇÜRÜK DİŞLER

Çürük dişiniz var ise sık olarak yiyecekler çürüğün harap ettiği ve normal dokusunu kaybetmiş olan çürük bölgesine takılarak ya da birikerek rahatsızlık verir. Dişinizde dayanılmaz ağrılar var ise, bu ağrılar gece uykunuzdan uyandırıyorsa ya da hiç uyutmuyorsa, artık parazitler dişin pulpası dediğimiz damar ve sinirleri içeren öz kısmına ulaşmış demektir. Yani parazitler ve hatta yemek artıkları artık dişin siniri ile mikro seviyede temas halindedir. Bu durum genelde çok şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Sadece tatlı bir şeyler yerken ya da içerken dişleriniz kısa bir zaman kamaşıyor gibi oluyorsa ve birkaç dakika içerisinde geçiyorsa, büyük ihtimalle çürük dişiniz var demektir.

DENTİN HASSASİYETİ

Eğer dişiniz yalnızca soğuk ya da sıcak gıdalar tükettiğinizde aniden çok ağrıyor ve bu ağrı etken ortadan kalkınca hızlı bir biçimde geçiyorsa, muhtemelen dişlerinizde soğuğa hassasiyet vardır. Ayrıca diş eti çekilmesi nedeniyle kök yüzeyleri açığa çıktığından soğuk ve sıcak gibi termal uyaranlarda dişinizde hassasiyet oluşması çok olasıdır.

GÖMÜLÜ DİŞLER

Halk arasında 20 yaş dişleri olarak bilinen üçüncü büyük azı dişleri, çenelerin en sonunda bulunan ve bu nedenle çok iyi temizlenemeyen dişlerdir. Etkin temizlenemediği için sık olarak fark edilmeden çürüyerek ağrıya neden olabilir. Gömülü 20 yaş dişleri ağız ortamına çıkamadığı için hemen önündeki ikinci büyük azı dişine de zarar verebilir. Böyle bir durumda hasta genelde çenesinin arka bölgesinde, kulağında, gözünde ve hatta boyun bölgesinde bile ağrı hissedebilir. Ağrı yapan gömülü dişlerin tek tedavisi vakit kaybetmeden çekilmesidir. Aksi takdirde önündeki dişin de kaybına neden olabilir ya da uzun süreçte kist oluşturabilir.

Diş hekimine gidene kadar geçen süreçte ağrı kesici ilaçlardan faydalanmak mümkündür. Bazı durumlarda ise ilgili bölgede ya da yüzde şişlik oluşabilir. Bu durum enfeksiyon göstergesidir ve diş hekimi önerisiyle antibiyotik kullanılması gerekebilir.

DİŞ ETİ KAYNAKLI AĞRILAR

Diş ağrısı daima diş kaynaklı olmayıp, diş eti kaynaklı (periodontal) da olabilir. Bazen dişiniz nispeten daha sağlıklı olsa bile diş etleriniz sağlıksız olabilir. Diş etinin iltihaplanmasına periodontitis adı verilir. Periodontitisin belirtileri; diş etinde kanama, kırmızı/mavimsi-morumsu renk değişikliği, diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi, dişlerde yer değiştirme, aralanma, uzama, sallanma, apse oluşumu, hassasiyet ve kötü ağız kokusudur.

Ağrı genelde apse oluşumu ile beraber görülür. Diş etindeki iltihaptan dolayı basınç artar ve diş ağrıyormuş gibi hissedilir. Bu yüzden iltihap tedavi edildikten sonra dişteki ağrı şikayeti de geçer. Tedavi olarak kanamalı bir işlem olan ve lokal anestezi altında yapılan iltihaplı diş etlerinin uzaklaştırılması ve antiseptik gargaralarla kontrol altına almak şeklindedir.

YANSIYAN DİŞ AĞRILARI

Yansıyan diş ağrıları ise kaynağından uzak bölgeler de hissedilen ağrılardır. Bir dişin ağrısı yanındaki dişe, iki-üç sıra önündeki dişe ya da karşı çenedeki bir dişe yansıyabilir. Ancak yansıyan diş ağrısı çenenin orta hattını geçmez. Çenenin sol tarafındaki bir ağrı sağ tarafta, sağ tarafındaki bir ağrı da sol tarafta hissedilmez. Örnek olarak alt yirmi yaş dişlerinin kulak ağrısına ya da ön dişlerde ağrıya neden olması, üst yirmi yaş dişlerinin şakaklara, göze ve elmacık kemiklere kadar vuran ağrıya neden olması, tek taraflı çiğnemek veya diş gıcırdatmanın eklem ağrısına hatta kulak çınlamasına neden olması, sistemik olarak kalp krizi geçmişi bulunan hastalarda kalp ağrısının sol kola, omuza, boyuna, sol çene ve dişlere yansıması sayılabilir.

SİNÜZİT

Üst çenede bulunan dişlerden özellikle arka bölgede yer alan dişler, bazı hastalarda sinüs dediğimiz boşluklarla ilişkide olabilir. Sinüsler, kafa kemiklerinin içerisine yerleşen ve ağızları (yani kanalları) burun içerisine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Sinüs boşluklarındaki mukozanın çeşitli nedenlerle iltihaplanması ile sinüzit denilen hastalık ortaya çıkar. Sinüzitin neden olduğu ağrı, kimi zaman diş ağrısı ile karıştırılabilir. Bunun ayrımını diş hekimi ve kulak-burun-boğaz doktorları yapabilir. Böyle bir durumda sinüzite yönelik tedavi uygulanıp ağrıyan dişlerin durumu bir süre takip edilir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısından şikayetçi olanlar "Diş ağrısını ne geçirir?" sorusunun yanıtını ararlar. Ancak önemli olan geçici çözümler değil, kalıcı tedavi yaklaşımlarıdır. Dişiniz çürük nedeniyle ağrıyorsa çürüğün muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir, fakat diş tedavi edilmezse bu ağrılar ilaç almayı bıraktığınızda tekrar başlar. Tedavi için lokal anestezi altında (dişin uyuşturulması) çürüğün bütünüyle temizlenmesinin ardından oluşan boşluğu kapamak için doku dostu dolgu malzemeleri ile yapılması gerekir. Ancak kimi zaman çürük dişin öz kısmına yani pulpasına kadar ilerlemiş olabilir. Bu durumda yapılacak işlem kanal tedavisidir.

20’lik Diş Ağrısı Nedir?

Alt ve üst çenelerde yer alan diş dizilerinin en sonundan çıkan üçüncü büyük azı dişi, 20 yaş dişi veya ‌20'‌lik diş olarak tanımlanabilir. 17 ile 20 yaşları arasında, en son çıkan kalıcı dişler olan ‌20'‌lik dişler, çene içerisindeki konumları gereği çoğu zaman diş eti veya kemikle kaplı ve gömülü durumdadır. Bu gibi durumlarda 20 yaş dişleri gömülü kalır ve çıkmaları gerekli olan dönem olan 20 yaş dolayında çıkamayabilir. Ayrıca ağız içinde yeterli boşluk olmaması da 20 yaş dişlerinin, diğer dişlerin altında gömülü kalmasına yol açabilir. İlerleyen zamanlarda dişin çıkamamasına sebep olan etken ortadan kalktığında 20 yaş dişleri, çene kemiğinde yer bularak çıkabilir. Ancak çoğu zaman 20 yaş dişleri çene kemiği üstünde yer bulamaz. Yer bulsa dahi 20 yaş dişleri çiğneme için kullanılamayabilir. 20 yaş dişleri gömülü değil ise ve herhangi bir problem yaratmıyorsa çekilmesi gerekmez. Ancak bazı durumlarda gömülü kalmış veya tam çıkamamış dişler, ağrıya neden olabilir.

20lik diş ağrısı, tam çıkamayan veya eğri çıkan dişin arasına sık olarak yemek artığı birikmesinden kaynaklanır. Bu durum gelip geçici olabileceği gibi ağrının giderilmesi için dişin çekilmesi de gerekebilir. Sıklıkla sorulan "20‌lik diş ağrısı nasıl geçer?" sorusundan önce "‌20lik diş ağrısı neden olur?" sorusunu yanıtlamak gerekir.‌

20'‌lik Diş Ağrısı Neden Olur?

Çenenin her iki tarafında, alt ve üst kısımlarda son çıkan dişler ‌20'‌lik dişlerdir. Bebeklik ve çocukluk döneminde olduğu gibi ‌20'‌lik dişler çıkarken de diş eti hassaslaşır ve ağrıyla beraber çıkar. Ağızda en son süren 3. Azı dişleri olan ‌20'‌lik dişlerin çekilip çekilmemesi gerekli olduğu tartışmalı olsa da genel kanı, ‌20'‌lik dişlerin doğru pozisyonda çıkması durumunda, diğer diş ve dokulara zarar vermiyorsa çekilmemesi gerekli olduğu yönündedir.

20 yaş dişlerinin çıkması durumunda bir miktar ağrı hissedilmesi normal olsa da çoğu zaman diş çıktıktan sonra, dişin pozisyonuna da bağlı şekilde bu bölgede yemek artıkları birikerek bakteri oluşumuna neden olur. Azı dişleri arasında en büyüğü olan ‌20'‌lik dişlerde oluşan parazitler, zamanla dişin çürümesine ve kimi zaman de apseye yol açar. ‌20'‌lik diş ağrısının oluşmasının temel sebebi budur. 20 yaş dişlerinin olduğu bölgeye diş fırçasıyla ulaşmanın zor olmasına bağlı şekilde oluşan çürüme, fark edilmezse sinirlere kadar ulaşır ve bu durum dişin daha fazla ağrımasına yol açar. Gömülü kalan ‌20'‌lik dişler de diş eti ve çevre dokular üstünde baskı oluşturarak diş ağrılarına yol açabilir.

‌20'‌lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Gömülü dişler, çenede yer olmamasına rağmen çıkmaya çalıştığında üst çenede, kulak ve şakaklarda, alt çenede ise çene altı ve boyun bölgesinde ağrıya yol açabilir. Bu tip ağrıların hissedilmesi durumunda vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Diğer 20 ‌lik diş ağrısı belirtilerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Ağız içinde veya yüzde oluşan kızarıklık veya şişlik
Yutkunurken zorlanma
Ağız kokusu varlığı
Ağızda kötü tat hissedilmesi
Sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet
Baş ağrısı
Çeneyi kapatırken ‌20'‌lik dişlerin olduğu bölgede baskı veya rahatsızlık hissi
Lenf bezlerinde şişlik

‌20'‌lik Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

‌20'‌lik dişlerin ağrı yaratması durumunda kişinin muhakkak hekime başvurması ve kontrollerini yaptırması gerekir. Özellikle üst çenede yer alan dişlerde var olan apse, önemli sağlık problemlerine yol açabilir. ‌20'‌lik dişlerin durumuna göre diş hekimi ağrı kesici ve antibiyotik reçete edebilir. Dişte yer alan ‌enfeksiyonun giderilmesinin ardından ‌20'‌lik diş çekilerek tedavi tamamlanır.

Diş Ağrısı Neden Gece Tutar?

Şiddetli diş ağrısı özellikle geceleri başlar. Çünkü hormonal değişiklikler ile damar içi basıncın artış göstermesi ve damarsal genişlemeler, geceleri ağrıyı daha şiddetli hissetmenize sebebiyet verir. Gece başlayan diş ağrısı için yapılabilecek en doğru hamle, ağrı kesici bir ilaç alarak en yakın diş hekimine gitmektir. Diş hekimine erişimin zor olduğu durumlarda ağrıyan dişin diş eti bölgesine kolonya, alkol, aspirin vb şeyler sürmek, oldukça yanlış ve tehlikeli uygulamalardır. Çünkü bunlar diş etinde tahrişe sebep olarak ikincil bir ağrıveyaha neden olabilir. Ağrı kesici içeren gargaralarla ve tuzlu suyla yapılacak gargara da hastayı bir miktar rahatlatır. Ancak tüm bu yöntemler kısa sürelidir ve tedavi edici değildir. En doğrusu doktorların bilgisi ve reçetelendirmesi dahilinde kullanılacak olan analjezik (ağrı kesici) bir ilaç alarak ağrıyı geçici olarak dindirmek ve ilk fırsatta diş hekimi kontrolüne gitmektir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı varlığında bu durumun altında yatan nedenin aydınlatılması bir hayli çok önemlidir. Doğru uygulamanın seçiminde fakat neden teşhis edildikten sonra ağrı, ödem veya diğer şikayetler ile alakalı ne yapılabileceğine karar verilebilir. Çeşitli yöntemlerin denenmesine rağmen semptomlarda biri iyileşme meydana gelmemiş olması ya da şikayetlerin 1-iki gün boyunca sürmesi, bir diş hekiminden randevu almanız gerektiğine işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda uygulanabilecek yöntemlerden hangisinin size en ideal olduğuna ya da sizin için herhangi bir olumsuz etkisi olup olmayacağına dair uygulama öncesinde doktorlarınize danışarak onlardan destek almanız önerilir.

Diş ağrısının nedeni bulunduktan sonra uygulaması yapılacak yöntemler de değişkenlik gösterir. Diş hassasiyeti nedeniyle olan ağrıların giderilmesi için hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Bu amaçla üretilen diş macunları, florür ve potasyum içerir. Açık kök yüzeyleri ve diş eti çekilmesi var ise diş hekimi tarafından koruyucu olarak özel verniklerle dentin hassasiyeti tedavisi uygulanabilir. Hatta açık kök yüzeyleri dolgu veya protezlerle kapatılabilir. Ek olarak bu tip bir durum söz konusuysa evde uygulayabileceğiniz bazı basit işlemler de hassasiyetinizi azaltabilir. Örneğin ılık tuzlu suyla günde birkaç kez ağız gargarası yapmak ve yumuşak bir diş fırçası ile diş etlerinizi yuvarlar şekilde fırçalamak bir nebze rahatlatabilir.

Septal ağrı diye bilinen, yemek yedikten sonra özellikle arka dişlerin arasına yemek artığının sıkışması ile diş etine baskı yaparak ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise yemek artıklarının diş aralarından etkili biçimde temizlenememesidir. Bu yüzden yemek yedikten sonra arayüz fırçası ya da diş ipi ile iyice temizlemek önemlidir.

Soğuk kompress (bası) uygulamalar ağrı şikayetinin rahatlatılmasında başvurulabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemin özellikle travma kaynaklı meydana gelen diş ağrılarında etkili olduğu kabul edilir. Soğuk uygulamalar sonrasında ilgili bölgedeki kan damarları kasılır, ödem ve inflamasyon azalır. Böylelikle hissedilen ağrının şiddetinde de bir azalma meydana gelebilir. Bu ağrı azaltılmasında kullanılacak olan yöntem ilgili bölgeye havlu içine yerleştirilmiş buz torbası vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Ağrının hissedildiği alanda tek seferde 20 dakika olacak biçimde yapılan uygulama birkaç saatte bir tekrarlanabilir.

Binlerce senedir çeşitli sorunların giderilmesi amacı ile başvurulan sarımsak, dişte plak oluşumu ile karakterize zararlı bakterileri ortadan kaldırmasının yanında ağrı kesici özelliğiyle de kullanılmıştır. Bu yöntemde bir diş sarımsak ezilip macun kıvamına getirildikten sonra etkilenen bölgeye sürülmek sureti ile kullanılabilir. Buna alternatif olarak bir diş sarımsak ağrıyan dişlerin arasına alınarak yavaşça çiğnemek biçiminde de kullanılabilir.

Tarih boyunca diş ağrısının tedavisinde kullanılacak olan bir diğer bitki de karanfildir. Bu bitkinin içerisinde yer alan yağ hem iltihabi yanıtı baskılar hem de ağrı hissini uyuşturucu etki gösterebilir. İçerdiği eugenol doğal antiseptik bir madde olarak nitelendirilir. Küçük bir pamuk parçasının üzerine damlatılacak az miktarda bir karanfil yağı bu uygulama için yeterlidir. Bazı kişiler uygulama öncesinde kullanılacak karanfil yağını zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ içinde dilüe etmeyi (yoğunluğunu azaltmak, seyreltmek) tercih edebilir. Bu uygulama gün içinde birkaç kez yapılabilir.Kekik, kuvvetli antibakteriyel ve antioksidan fonksiyonları ile diş ağrısının tedavisinde katkı sağlayabilecek bir bitkidir. Kekiğin bu gayeyle kullanımında önce birkaç damla kekik yağı ile birkaç damla su karıştırılarak yağın seyreltimesi sağlanabilir. Ardından bu karışım bir pamuk yardımı ile etkilenen bölgeye uygulanabilir. Kekik yağı hemde küçük bir bardak suya 1 damla kekik yağı damlatılarak gargara biçiminde de kullanılabilir.

Bu uygulamalar dışında özellikle gece ortaya çıkan diş ağrısında başvurulabilecek çeşitli yöntemlerle iyi bir gece uykusunun sağlanması adına önemli bir adım atılabilir:

Başın yüksekte tutulması

Yatağa girmeden önce asitli, soğuk ya da sert yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak
Uyumadan önce ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapmak
Diş ağrısının altında yatan nedene bağlı şekilde diş hekiminiz sizin durumunuza en ideal tedavi yöntemine karar verecektir. Diş çürüklerinde oluşan boşluğun temizlenip diğer bir materyal ile doldurulması gerçekleştirilebilirken kırık ya da çatlaklarda tamir ya da diş protezi uygulamalarına başvurulabilir. Diş ağrısının bir sinüs enfeksiyonuna bağlı olması durumunda ise antibiyotik ilaçların yardımı ile hem enfeksiyonun hem de ağrı hissinin giderilmesi sağlanabilir. Sağlıklı dişler için dişlerinize hergün gerekli bakımları yapmalı ve en ufak bir semptomu ihmal etmemelisiniz. Diş ağrısı hayat niteliğini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu yüzden diş kontrollerinizi senede en az iki kere yaptırmayı unutmayın.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@