Bu kış hangi ülkeler koronaya hazırlıklı?

Avrupa ülkelerinde salgınla mücadele farklılıklar kendini gösteriyor. Kimi ülkelerde önlemler etkisini gösterirken kimi ülkelerde de ise vaka sayıları artışta. Türkiye ise artış gösteren ülkelerden. Peki bu kış korona ile nasıl geçecek?

ÖZEL HABER 27.10.2021, 00:49 26.10.2021, 23:08
Bu kış hangi ülkeler koronaya hazırlıklı?


İtalya'da aşısızlık, işsiz kalmakla eşdeğer

Sert korona tedbirlerine karşıtı İtalya'da düzenlenen protestolar epey azaldı. Hükümetin 15 Ekim'den itibaren yürürlüğe koyduğu önlemler Avrupa Birliği (AB) içerisindeki en sert tedbirler. Her çalışan, aşı olduğu, koronayı atlattığı ya da son 48 saatte yaptırdığı testin neticesinin negatif olduğunu gösteren korona belgesine sahip olmak mecburiyetinde. Dolayısıyla da korona pandemisini geçen yıl ağır atlatan İtalya'da insanlar aşıyla işsiz kalmak arasında bir tercih ile karşı karşıya kalıyor. Dışarıda yemek yemek, sinemaya gitmek gibi faaliyetlerde bulunmak için de yine korona sertifikası göstermek mecburiyetinde. Kamuya açık alanlarda maske takma zaruriyeti de hala geçerli. Söz konusu tedbirler sonuç vermişe benziyor. 100 000 nüfusta haftalık yalnızca 29 vaka sayısıyla İtalya, Avrupa'nın örnek ülkesi. Başbakan Mario Draghi, hükümet eli ile alınan sert tedbirler ile özgürlükler arasında tercihini devletin koyduğu sıkı kurallar yönünde kullandı. İtalyanların yüzde 80'i aşı oldu ve korona sertifikası uygulamasını da destekliyor. Başbakan Draghi, sert tedbirlerle ülkedeki aşılama kampanyasını ileri götürmeyi de başarmış oldu.

Korona sertifikası olmaması İtalya'da hayatı büyük ölçüde olumsuz etkiliyor

Korona sertifikası olmaması İtalya'da hayatı büyük ölçüde olumsuz etkiliyor

İngiltere'de zor bir kış bekleniyor

Yeni covid-19 vakalarındaki artışa rağmen Londra hükümeti tam kapanma olmayacağını duyurdu. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Times gazetesine vermiş olduğu mülakatta mevcut aşılar sayesinde ülkesinin geçen yıl bulunduğu yerden daha ayrı bir yerde olduğunu hatırlatarak tam kapanma olmayacağını tekrarladı. İngiltere sene başında hızla ilerleyen aşı kampanyası ile epey yol almaya başladı, fakat erken başlamanın avantajları yok olmak üzere görünüyor. Bazı virologların iddiasına göre, İngiltere‘de kullanılacak olan aşı olan AstraZeneca'nın koruyucu etkisi altı ay sonra azalma da gösteriyor. İngiltere'de yetişkinlerin yüzde 79'u aşılandı, fakat 100 000 nüfusta haftalık 458 yeni vaka ile ülkede yeniden hızlı bir artış kaydediliyor. Can kaybı da hastaneye yatış rakamları da yükseliyor. İngiltere, 19 Temmuz Özgürlük Günü ile beraber ülkedeki korona kısıtlamalarını nerdeyse bütünüyle kaldırdı. Onunla beraber evden çalışanlardan yeniden ofislere gitmeleri talep ediliyor ki ulaşımdaki hareketliliğe bakıldığında durum nerdeyse korona pandemisiden önceki seviyeye ulaştı. İngiltere'de yazın uzmanlar önlemlerin kaldırılması için erken olduğu uyarısında bulunmuşlardı, şimdi de sağlıkçılar kamuoyunda maske zorunluluğuna geri dönülmesini talep ediyor ve bir kış krizi yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Letonya'daki durum tam kapanmayı zaruri kıldı

Letonya ise bir çok Avrupa ülkesinin tam tersine ülkedeki sıkı kapanmayı Kasım ayı ortasına kadar uzattı. Letonya'da 100 000 nüfusta haftalık yeni vaka sayısı 765, bu Avrupa'daki en yüksek rakam. Vefat ve hastaneye düşme oranı da hızla artıyor. Letonya'da toplumun yalnızca yarıdan biraz fazlası aşılanmış durumda. Bu hali ile ülke aşılama konusunda Batı Avrupalı ülkelerin epey gerisinde. Letonya'da aşıya şüpheli bakma eğilimi ve devlet dairelerine duyulan güven de epey düşük. Başbakan Krisjanis Karins, hafta başında yapmış olduğu açıklamada, ülkede süren tedbirler sebebiyle aşı olanlardan özür diledi. Ülkedeki kapanmada restoranlar, kafeler, sinemalar ve halka açık diğer yerler açılmayacak. Akşam saat 20:00'den itibaren de sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sadece gıda satışı yapan yerler açık, vatandaşa da evden çalışma çağrıları yapılıyor. Hastaneler pandemiyle mücadelede kapasitesinin sınırına ulaşmış durumda. Korona dışındaki rutin tedaviler yapılamıyor, zira ağırlığı yoğun bakımlarda bulunan korona hastalarına vermek istiyorlar.

Portekiz'in başarısı nereden geliyor?

Portekiz ise Avrupa’daki bir çok ülkenin tam tersine çok erken bir aşamada tam kapanma ve sert kısıtlamalara gitti. Orada da pandemi hazırlıksız yakaladı ülkeyi ve ağır sonuçlara neden oldu. Son dönemde ise başarı sergileyerek Portekiz, Avrupa içerisindeki en düşük haftalık vaka rakamlarına sahip. 100 000 nüfusta haftalık yeni vaka ortalaması yalnızca 43. Başarıyı ise yoğun aşılama ile sağladı. Portekizlilerin yüzde 85'i aşılanarak global istatistiklerde ülkeyi baş sıraya taşıdı. Aşılamada ise başarı Portekiz Deniz Kuvvetleri'ndeki bir generalin iyi planlaması sayesinde hayata geçirildi. Şubat ayında korona ile mücadeleden sorumlu gücün yönetimini devralmasıyla spor salonlarında fabrika bandındaki gibi seri aşılamaya geçildi. Misyon başarı ile tamamlandığından Deniz Kuvvetleri'nin elindeki özel görev gücü sona erdirildi. Portekiz'deki başarının bir diğer nedeni de ülkenin kendi tarihinden ders çıkarmış olması. 1970'lerin başında çocuk ölüm oranı çok yüksekti ve bu durum devlet eli ile bütün ülke çapında sıkı bir aşılama kampanyası ile ortadan başarı ile kaldırıldı ki dolayısı ile ülkede aşıya şüpheli yaklaşanların oranı da diğer ülkelere göre yok denecek kadar az. Vatandaşların hükümetin aldığı tedbirlere güveni büyük.

Yüzde 52 ile Polonya aşılanmada Avrupa ortalamasının çok altında

Yüzde 52 ile Polonya aşılanmada Avrupa ortalamasının çok altında

Polonya'da ikinci zor kış bekleniyor

Polonya'da bugünlerde yeni korona vakalarında patlama yaşanıyor. Sağlık Bakanı bu hafta yapmış olduğu açıklamada, gidişatın bu biçimde seyretmesi halinde çok sert tedbirlere başvurmanın kaçınılmaz olacağını duyurdu. Ancak tam kapanmayı reddetti. Polonya'daki artış sürpriz oldu, fakat Avrupa’daki istatistiklerde de alarma henüz yol açmadı, nitekim Polonya'da vaka sayıları artarken diğer bazı ülkelerden hala geride görünüyor, nitekim Polonya’da çok az test yapıldığı kaydediliyor. Varşova hükümeti, ülkede dördüncü bir pandemi dalgasına karşı uyarıyor ve son dönemdeki artışın aşılanmamış olanlar için kırmızı alarm manasına geldiğini belirtiyor. Sadece yeni vaka sayıları değil, hemde vefat rakamları da ilkbahardan beri en yüksek düzeyinde. Yüzde 52 ile Polonya aşılanmada Avrupa ortalamasının çok altında ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında da en düşük rakamlara sahip ülkelerden. Başlarda Polonya’da aşılama iyi gittiyse de son aylarda epey yavaşladı. Hükümetin yurttaşları şans oyunu çekilişiyle aşılamaya teşvik gayreti da ilgi görmedi. İtalya'daki gibi sert uygulamalardan ise hükümetin çekindiği görülüyor. Geçen yıl ölüm oranının en yüksek olduğu ülkelerden biriydi Polonya ve şimdi de benzer bir tabloya karşı vatandaş uyarılıyor.

Almanya'da haftalık vaka sayısı altı ay sonra 100'ün üstünde

Almanya’da 100 000 nüfustaki haftalık yeni vaka sayısı altı ay aranın ardından yeniden 100’ün üzerine çıktı. Hastaneye yatma oranının ise hala düşük olduğu bildirildi. Son 24 saatte sağlık dairelerine bildirilen toplam vaka sayısı da 15 000 949 oldu. 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerin kaybedeni Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, artan insidans değerlerine rağmen Almanya’nın pandemi sebebiyle ilan ettiği olağanüstü hali sonlandırılması gerektiğini ve önlemlerin olağan koşullar derecesinde sürdürülmesi gerektiğini savundu. Sadece yüzde 66 tam aşılanma oranıyla Almanya; Fransa, İspanya, İtalya gibi bir çok komşusunun gerisinde. Halen aşılanmamış ama aşılanmaya sıcak bakanların oranı da düşük tahmin ediliyor. Özellikle de Almanya'nın doğudaki eyaletlerinde durum iyi gözükmüyor. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Almanya aşılanmayanlara yönelik sert yaptırımlar uygulamadı. Almanya'da sağlık çalışanı arasında yapılan bir araştırma hala yan etkilerinden şüpheleri olanlar bulunduğunu, dolayısı ile da aşılanmayı ertelediklerini ortaya koydu. Almanya, haftalık vaka rakamlarında hala alt sıralarda, fakat uzmanlar düşük aşılanma oranı sebebiyle yaklaşan kıştan epey tedirgin. Tedirginliği artıran bir diğer gelişme de korona pandemisiyle mücadelede eyaletlerin farklı tedbirlerle karşılık vermesi, ortak uygulama bulunmaması.

Türkiye'de vaka sayıları 28-30 bin aralığında seyrediyor

Türkiye'de Ağustos ayında 10 000 dolayında seyreden yeni vaka sayılarının okulların açılmasıyla beraber artış kaydederek ara sıra 30 000i aştığı, bugünlerde de 29-30 000 dolayında olduğu görülüyor. 100 000 nüfusta haftalık vaka rakamlarına bakıldığında Ekim başı itibarı ile 551,5 ile Zonguldak ilk sırada geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'den yapmış olduğu açıklamada, aşı olduğu halde Covid-19'a yakalanan ve hastalananlar olduğunu, fakat hiçbirinin "keşke olmasaydım" demediğini vurgulayarak yurttaşlara aşılanma çağrısını tekrarladı. Bakan Koca'nın Twitter'den yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye'de Covid-19'a yakalananların yaş ortalaması da düştü. Bakan, halen vakaların yarısının 30 yaşın altında olduğuna dikkat çekti. Koca, Türkiye'deki aşılama oranının aşı olmayanları koruyacak düzeyde olmadığını da vurguladı. Türkiye genelinde tam korunmaya yönelik iki doz aşısını olanların oranı Sağlık Bakanlığı verilerine göre yüzde 77, fakat Türkiye'de bölge ve iller bazında aşılanma oranları arasında büyük farklar dikkat çekiyor. Yüzde 81,7 ile en yüksek aşılanma oranı Ordu'da. En az aşılanma oranı ise yüzde 51,5 ile Urfa'da.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8

Gelişmelerden Haberdar Olun

@