Ermenistan, Karabağ'daki durum nedeniyle AİHM'den 'Türkiye'ye karşı tedbir alınmasını' talep etti

Ermenistan’ın, fotoğrafı olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’daki durum sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) Türkiye’ye karşı tedbir alınması için başvuru yaptığı bildirildi.

ORTADOĞU 04.10.2020, 21:58
Ermenistan, Karabağ'daki durum nedeniyle AİHM'den 'Türkiye'ye karşı tedbir alınmasını' talep etti
© Vladimir Fedorenko

Erivan’ın AİHM’deki temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki gerginlik sırasında Ankara’nın Bakü’ye yapmış olduğu yardımı gerekçe göstererek mahkemeden Türkiye’ye karşı tedbir alınması için müracaatta bulunduğu ifade edildi.

Temsilciliğin Facebook sitesinde yayımlanan açıklamada, “Bugün Ermenistan hükümeti, Azerbaycan'ın Artsakh (Karabağ) ve Ermenistan Cumhuriyeti'nin sivil nüfusuna ve tesislerine yönelik saldırıları sırasında Türkiye'nin sağlamış olduğu çeşitli yardımları dikkate alarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Türkiye'ye karşı geçici önlemler uygulanması talebi ile müracaatta bulundu” söylendi.

Açıklamada ayrıca, “Ermenistan hükümeti Karabağ adına ve kendi adına, Mahkeme İç Tüzüğü'nün 39. Maddesinde öngörülen geçici önlemlerin Türkiye aleyhine uygulanması için AİHM’ye dilekçe verdi” ifadelerine yer verildi.

Karabağ'da Ermeni güçler ve Azerbaycan arasındaki gerilim, geçen hafta sonu bir kez daha tırmanmıştı.

Ermenistan da Azerbaycan da çatışmaları başlatanın karşı taraf olduğunu savunuyor. Çatışmalar sebebiyle olağanüstü hal ve seferberlik ilan eden her iki tarafın da kayıpları olduğu biliniyor.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi sebebiyle on senelerdir anlaşmazlık içinde.

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@