Beyrut'taki patlamada 78 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 4 bin yaralı var

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük bir patlama meydana geldi. 78 kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 4 000 kişinin de yaralandığı bildirildi. Olayın ardından ülke genelinde yas ilan edilirken, Beyrut'ta 2 haftalık olağanüstü hal ilan edildi.

ORTADOĞU 05.08.2020, 07:37
Beyrut'taki patlamada 78 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 4 bin yaralı var

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Lübnan fotoğrafı ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı.

Yangın sebebiyle kuvvetli bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa bir süre içinde ulaştı. Helikopterlerin de yangına müdahale etmek için havalandığı görüldü.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi. 

Olayın ardından ülke genelinde yas ilan edildi.
 

Kentte 2 haftalık olağanüstü hal ilan edildi

Cumhurbaşkanı Mişel Aun'ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Beyrut'ta 18 Ağustos'a kadar 2 haftalık olağanüstü hal ilan edilmesine karar verildiği belirtildi.

Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut'ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Alınan kararlar arasında ayrıca, 'yaralıların hastane masraflarının karşılanması için hastanelere fon tahsis edilmesi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, patlamada buğday silolarının zarar görmesi sebebiyle buğday tedarikinde bulunulması, ithalat ve ihracat faaliyetinin sürmesi için Trablus Limanı'nın hazır hale getirilmesi, oluşan zararın tespit edilmesi için Lübnan ordusuyla koordine içinde Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulması ve bu komisyonun evleri kullanılamayacak duruma gelen ailelere barınak sağlaması, yabancı ülkelerden gelecek yardımlar için özel bir fon kurulması' yer aldı.

BM'den taziye mesajı

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, yapmış olduğu yazılı açıklamada, "Genel Sekreter Guterres, Beyrut'taki bugünkü korkunç patlamalarda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Lübnan hükümeti ile halkına en derin taziyelerini sunuyor" diye konuştu.

Guterres'in, patlamada yaralananlara da acil şifalar dilediğini aktaran Haq, olayda Beyrut'ta görev yapan bazı BM personelinin de yaralandığını bildirdi.

Haq, "BM, bu zor zamanında Lübnan'ı destek sözünü devam ettiriyor ve bu olaya müdahalede aktif bir biçimde Lübnan'a yardımcı oluyor" dedi.

'78 ölü 4 000 yaralı'
Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada ölen sayısının 78'e ulaştığını, en az 4 000 kişinin yaralandığını açıkladı.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'nden taziye mesajı

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'nden olaya ilişkin sosyal ağ üzerinden yapılan yazılı açıklamada "4 Ağustos'ta yaşanan elim kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dileriz. Türkiye zor dönemlerinde kardeş Lübnan halkının yanında olmaya devam edecektir" söylendi.

Trump: Saldırı gibi görünüyor

Amerika Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere vermiş olduğu demeçte Lübnan halkına taziye mesajını iletti.

Amerika'nın Lübnan'a 'yardım etmeye hazır olduğunu' belirten Trump, "Dualarımız tüm kurbanlara ve aileleriyle" dedi.

Trump, "Lübnan halkı ile çok iyi bir ilişkimiz var ve yardım etmek için orada olacağız. Bu korkunç bir saldırı gibi görünüyor" diye konuştu.

Hizbullah'tan dayanışma çağrısı

Hizbullah'tan yapılan açıklamada, "Elim facia, onun oluşturmuş olduğu benzeri görülmemiş yıkım ile insani, sağlık, sosyal ve ekonomi düzeyindeki tehlikeli sonuçları, bütün Lübnanlıların ve siyasi güçlerin dayanışma ve birlik içinde olmasını gerektiriyor" ifadeleri kullanıldı.

Lübnan'ı vuran bu ulusal facia ve ilan edilen ulusal yas sebebiyle Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın bugün yapması planlanan konuşmanın ileriki bir tarihe ertelendiği kaydedildi.

Sağlık personeli, insani yardım kurumları ve sivil savunma ekiplerine yardım çalışmalarında gösterdikleri üstün çabadan ötürü teşekkür edilen açıklamada, Hizbullahın tüm imkanlarının ihtiyaç durumunda Lübnan halkının hizmetine sunulacağı belirtildi.

Pompeo: Yardıma hazırız

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, patlamaya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, "Bugün Beyrut Limanı'ndaki büyük patlamada yaşamını yitirenler için en derin taziyelerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

Beyrut'taki ekiplerinin, kentte büyük hasar olduğunu kendilerine bildirdiklerini aktaran Pompeo, "Durumu yakından takip etmekteyiz ve bu trajediyi atlatmalarında Lübnan halkına yardım etmeye hazırız" dedi.

Lübnan hükümetinin olayı araştırdığına işaret eden Pompeo, sonucu sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Aun: 2 hafta olağanüstü hal ilan edilmeli

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, açıklamasında 2 haftalık bir olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini kaydetti. Aun, hükümete yarın acil toplanma çağrısında bulundu.

Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda 2 000 750 tonluk amonyum nitratın güvenlik tedbirleri olmaksızın 6 yıl bir depoda saklanmasının 'kabul edilemez' olduğunu ifade ederek, sorumluların en sert şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Beyrut afet bölgesi ilan edildi
Lübnan Savunma Konseyi, Beyrut'u afet bölgesi ilan etti. Konsey'den hükümete yapılan çağrıda, Beyrut'ta olağanüstü hal ilan edilmesi talep edildi.
 

İsrail Cumhurbaşkanı: Lübnan halkının acısını paylaşıyor, yardım elini uzatıyoruz

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, "Lübnan halkının acısını paylaşıyor, bu zor dönemde tüm samimiyetle yardım elimizi uzatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada ise, "İsrail, güvenlik ve global kanallardan Lübnan’a insani ve tıbbi yardım göndermeyi teklif etti. Çatışmayı erteleme zamanı" söylendi.

Beyrut hastanelerinde yer kalmadı, Sağlık Bakanı yaralıların şehir dışındaki hastanelere götürülmesini talep etti

Lübnan Sağlık Bakanı Hasan, "Beyrut’taki hastaneler dolup taştı, yaralıların Beyrut dışındaki hastanelere götürülmesi gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

Al Jazeera'nın Beyrut’un en büyük hastanesinden aktardığına göre, ambulans araçları yaralıları hastanelere getirmeye devam ediyor, hastanelerde kaos ve karışıklık gözlemleniyor.

Al Jazeera kanalına konuşan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, 7 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini ve onlarcasının yaralandığını bildirdi.

Türk Dışişleri: Lübnan'daki patlamada 2 vatandaşımız hafif şekilde yaralandı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamada, 2 Türk vatandaşının hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Eski Lübnan Başbakanı Hariri: Herkesi kendi halkına yardıma davet ediyorum

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yaşananlara ilişkin Twitter üzerinden açıklamada bulunarak "Beyrut'u vuran fırtına yürek parçalayıcı ve herkesi, kendi halkına yardım etmeye davet ediyorum" dedi.

Hariri, "Kayıpların ölçeği tarif edilemeyecek kadar büyük" diye konuştu.

İsrail yardım teklifinde bulundu

Haaretz gazetesinin aktardığına göre, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, Lübnan'a global kanallar yardım teklifinde bulunduklarını açıkladı.

​Putin'den taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun'a başsağlığı dileklerini iletti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, "Rusya, Lübnan halkının acısını paylaşıyor. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar dileklerimizi iletmenizi istirham ediyorum" diye konuştu.

Lübnan Başbakanı: Sorumlular hesap verecek

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, yapmış olduğu açıklamada "Lübnan'da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak" ifadelerini kullandı.

Bugünkü patlama, Lübnan tarihine en büyük patlama olarak geçti. Bugüne kadar en büyüğü, eski Başbakan Refik el-Hariri ve 21 kişinin daha öldüğü patlama olarak gösteriliyordu.

Macron: Lübnan'a yardım yolda

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda Lübnan halkına taziye mesajını ileterek, "Lübnan halkıyla kardeşçe dayanışmamı ifade ediyorum" dedi.

Macron, "Fransa, Lübnan'ın daima yanındaydı. Halihazırda Lübnan'a sevk edilen bir yardımımız bulunuyor" diye kaydetti.

Lübnan DSÖ ve Katar’dan tıbbi yardım istedi

Lübnan Sağlık Bakanlığı Hamad Hasan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Katar’dan Beyrut’taki patlamada yaralananlar için tıbbi yardım sağlanmasını istediklerini açıkladı.

Hasan, "Yardım uçağının ulaştırılması için Dünya Sağlık Örgütü ve sahra hastanelerinin açılması için Katar ile iletişim halindeyiz" dedi.

Katar Emiri Tamim Bin Hamad El Tani, Beyrut’taki patlamada yaralananlara 'acil tıbbi yardım' sağlanması emrini vermiş olduğu bildirildi.

Lübnan Valisi: Hiroşima benzeri bir ulusal felaket

Öte yandan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde araştırmalarda bulundu Abbud, burda yapmış olduğu açıklamada, Beyrut'un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

Ketaib Partisi Genel Sekreteri öldü

Bu arada Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan patlamada hayatını kaybetti.

LBC televizyon kanalına bağlanan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamanın 'çok sayıda yaralanmaya' ve büyük hasara neden olduğunu ifade etti.

Lübnan Kızılhaçı: Beyrut'taki patlamada yüzlerce yaralı var

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yapmış olduğu açıklamada, patlama sebebiyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi.

Öte yandan Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabı üzerinden yayınını yaptığı açıklamada, kendi içinde ve ülkenin farklı bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı.

Hizbullah: Patlamada silah depolarımızın hedef alındığı iddiası gerçek dışıdır

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yapmış olduğu açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İsrail'den açıklama

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yapmış oldukları açıklamalarda, Tel Aviv'in Beyrut'taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.

Lübnan medyası, patlamanın ardından moloz altında kalmış insanların görüntülerini yayımladı.

​Beyrut’taki Rus Büyükelçiliği: Patlama sonucu binamız hasar gördü

Rusya'nın Lübnan Büyükelçiliği’nden Sputnik’e yapılan yazılı açıklamada, Beyrut’ta meyden temel gelen patlamada elçilik binasının cephesinin hasar gördüğü, fakat Rus diplomatlardan yaralen temeln olmadığı ifade edildi.

Büyükelçilik yetkilisi, "Binamızın cephesinde küçük çaplı hasar var, elçilik çalışanlarının arasında yaralen temeln hiç kimse yok" diye konuştu.

‘Patlama sırasında yaralananların arasında Rus vatandaşlar ile ilgili henüz bilgi yok’

Yetkili ayrıca meyden temel gelen patlama sırasında yaralen temeln kişilerin arasında Rusya yurttaşlarının olup olmadığı konusunda henüz bilgi alınamadığını belirtti.

Rus diplomat, "Şu anda ölü ve yaralıların tam sayısı ile alakalı bilgiye henüz sahip değiliz. Büyükelçilik ve Konsolosluk bölümü Ruslarla ilgili durumu takip ediyor, Rusya yurttaşları konusunda şu en temel kadar henüz bir bilgi ulaşmadı" ifadelerini kullandı. Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçiliği ise patlamada Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov'un yaralandığını, büyükelçilik binasında da hasar oluştuğunu bildirdi.

Daha önce Sputnik muhabiri, Beyrut Limanı bölgesinde önce küçük çaplı bir patlama duyulduğu, 5 dakika sonda beyaz ve siyah duman belirdiğini ve büyük bir patlama meyden temel geldiği, patlamanın ardından kırmızı toz bulutu oluştuğu bilgisini aktarmıştı.

Eski Başbakan Hariri'nin evinde büyük hasar oluştu

Nedeni henüz kesin olarak belirlenemeyen patlamayla beraber çevredeki yapılarda da hasar oluştu. Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında meyden temel gelen patlamada ilk belirlemelere göre, çok sayıda kişi de yaralandı.

Hariri'nin evinde ve çevre yapılarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlama sebebiyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu. 

AK Parti Sözcüsü Çelik: Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meyden temel gelen patlamaya ilişkin Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, şunları kaydetti:

"Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız. Beyrut'ta meyden temel gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileriz. Enkaz altında kalanların sağ salim kurtulmasını diliyoruz. Lübnan'ın kardeşi Türkiye bu zor günde kardeşlerinin yanındadır."

​İran: Yardıma hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, "Haberleri büyük bir üzüntü ile takip etmekteyiz. Lübnan hükümeti ve halkına başsağlığı diliyoruz ve yardıma hazırız" açıklamasında bulundu.

'4.5 büyüklüğünde bir deprem şiddetinde'

Ürdünlü deprem bilimciler, Beyrut'ta meyden temel gelen patlamanın, 4.5 büyüklüğünde bir deprem şiddetinde olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@