26.04.2020, 13:42

HOŞ GELDİN ON BİR AYIN SULTANI

Yüce dinimiz İslâm'da namaz ve zekâttan sonra en önemli ibadet oruçtur. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki sakınırsınız." (Bakara:183)
Blûğ çağına ermiş sağlığı yerinde olan ve seferi olmayan her Müslümana oruç farzdır. Oruç farklı hikmet ve faydaları olan bir ibadet türüdür. Beden ve ruhun aynı anda rehabilite edilmesi oruçla mümkündür. Bir taraftan alışılmışın dışında yemek saatlerini değiştirip gün boyu bir şey yemeden içmeden bedeninizi istirahat ile disipline ederken, diğer taraftan yaşayacağınız açlık ve mide kazıntısı ruhunuzda ve iç dünyanızda yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlara karşı mesûliyet hissinizi geliştirecektir.
Ayet-i kerimede geçen "sakınmak" sözcüğü çok genel kapsamlı hikmete taallûk etmektedir. Günahlardan ve sorumsuzluktan sakınmak. Yani oruç ibadetinin kişide yaptığı en güzel etki günahlardan sakınmak ve sorumluluk duygusunu geliştirmektir. İnsan sadece ailesine karşı değil, içerisinde bulunduğu toplumuna karşı da sorumludur. Sevgili Peygamberimiz, "Komşusu açken kendisi yok yatan bizden değildir." diye buyurmaktadır. Oruç ibadeti kişiye bu sorumluluğunu etkin bir şekilde hatırlatmaktadır. Oruç kişiye insani hasletleri kuşanmasını sağlar ve rehabilite eder...

Ayrıca, Allah Teâlâ'ya sunduğumuz edim ve ibadetlerin bizim iç dünyamıza yönelik faydaları çok fazladır. Oruç ibadetinin insana sağladığı yararın ilki açlık hissi ile Allah Teâlâ'ya kurbiyeti - yakınlığı hissettirmesidir. Allah Teâlâ ile bağı zayıf olan tok insanlar kendilerini müstağni hisseder. İhtiyaç sahibi insanları da pek düşün(e)mezler. Ata sözünde ifade edildiği gibi, "Tok açın hâlinden anlamaz."

Yüce dinimiz İslâm biz Müslümanları tüm yeryüzü insanlığına karşı mesûl kılmış bulunmaktadır. Burada Müslüman - gayri müslim ayrımı yapılmamaktadır. Zira İslâm'a göre mazlumun, fakirin, ihtiyaç sahibinin dini sorulmaz... 
Yoksul, fakir ve ihtiyaç sahibi insan açtır. İşte Yüce Rabbimiz biz Müslümanların oruç tutarak açlığı hissetmemizi ve bu vesile ile fakir insanlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemizi istemektedir. 

İmâm Sadık aleyhisselam buna ilişkin şöyle bir hadis nakletmektedir: "Oruç, zenginle fakir arasında eşitliğin oluşması için farz kılındı. Ta ki, zengin açlığı tadarak fakire karşı hakkını eda etsin. Zira genellikle zenginler her istediklerine ulaşabilirler. Allah Teâlâ ise kulları arasında eşitlik olmasını istediği için açlık ve sıkıntıyı zenginlere tattırarak onların mahrum ve aç insanlara karşı merhametli duruma gelmelerini istemektedir." (Tefsir-i Numune, c 1, s, 651: A. Nasir Merakim Şirazî)
Oruç ibadetinin elbette ki, bedensel faydaları da vardır. İnsan on bir ay boyunca bedeninde biriktirmiş olduğu yağ ve toksinleri oruç vasıtasıyla atmaktadır. Oruç ile beden rehabilite edilmektedir. Ancak oruç pehriz değildir; fakat pehriz gibi faydaları vardır. Oruç ibadetinin ruhsal faydası ise kişiye takva ve ihlâs yönünde fayda sağlamasıdır. Emiru'l-Müminîn Ali aleyhisselam Nehcu'l-Belaga'da ibadetlerin hikmet ve faydalarını açıklarken oruç konusunda şöyle buyuruyor: "Allah Teâlâ, insanlarda ihlâs ruhu gelişsin diye orucu farz kıldı." (Tefsir-i Numune, c 1, s. 659: A. Nasir Merakim Şirazî)

Müslüman şahsiyet bir takım vesilelerle ihlâs ve takvasını arttırma çabası içerisinde olmalıdır. Her mü'min kişi kemâle doğru gidilen yolda sürekli devinim hâlinde olmalıdır. Oruç ibadeti bunun için büyük bir fırsat ve büyük bir iimkândır...
On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını, bu yıl covid-19 pandemisi nedeni ile biraz hüzünlü ve biraz da endişe içerisinde karşılıyoruz. Şartlar ve koşullar nasıl olursa olsun sınav dünyasında olduğumuzu unutmamalıyız. Sıkıntı içerisinde olsak da Rabbimiz bizlere kaldıramayacağımız yükü yüklemiyor. Sağlığımız yerinde ise hâlimize şükredip oruçlarımızı tutmalıyız.

"Allah, hidayete ermiş kimselerin hidayetini arttırır." (Meryem:76) Oruç insanın his ve duygularını harekete geçirir. Özellikle oruçlu kişide şefkat ve merhamet duyguları baskındır. İhtiyaç sahiplerinin hâlini açken daha iyi anlar. Hatta Ramazan ayı boyunca günlük masraflarında tasarrufa gidip ihtiyaç sahiplerine bütçesinden pay ayırır. Yüce dinimiz İslâm sosyal adaleti devlet mekanizmasının uhdesine tevdi etmiş olmakla birlikte Müslüman bireylerin her daim sosyal dayanışma içerisinde olmalarını salık verir. Oruç ibadetinin hikmetlerinden biri de budur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, İslâm dini maddî durumu iyi olan Müslümanları ihtiyaç sahibi diğer insanlara karşı sorumlu kılmış. Materyalist mantıkla bunu izah etmek mümkün değildir. İslâm, zenginin fakire borçlu olduğu dinin adıdır. Beşeri ideolojilerde böyle bir anlayış yoktur. Müslüman fakir ve ihtiyaç sahiplerine yapacağı her kuruş yardım için aslında ahiretine yatırım yapmaktadır. Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmanın yolu budur. Üstelik mü'min kişi dünya hayatında yaptığı infakların çok çok üzerinde olan lütuflarla ahirette karşılığını görecektir.

"Mallarını Allah yolunda harcayanların örneği, her başağında yüz tanenin bulunduğu yedi adet başak çıkaran bir tohum tanesi gibidir. Allah dilediğine katlayarak verir, Allah (zât ve sıfatlarında) sınırsızdır, her şeyi bilmektedir." (Bakara:261) Ayette görüldüğü gibi oruç ibadetinin vesile olacağı motivasyonla yapılacak hayır hasenatlar sahibine kat be kat sevaplar kazandırmaktadır. 

Sonuç olarak ifade edecek olursak, Ramazan ayı bereket ayıdır. Müslümanlar olarak bu ayın bereketinden çok iyi faydalanmayı bilmeliyiz. Oruç ibadetinin kendine özgü bir takım meşakkatleri vardır elbette. "Zahmetsiz rahmet olmaz" özlü sözünden yola çıkarak orucun zorluklarını rahmete dönüştürmek de bizim elimizdedir. Sabırla, titizlikle ve günahlara karşı teyakkuz hâlinde olarak oruçlarımızı tutmalıyız. Hatta biz orucu tutmaktan ma'da oruç bizi tutmalı. Öyle bir tutmalı ki, her türlü malayani söz ve davranıştan, her türlü günahtan uzak durmalıyız. Çünkü Ramazan ayı aynı zamanda arınma ayıdır. "Allah arınanları sever." (Tevbe:108)
(Ramazan ayı vesilesiyle Rabbim bizlere ümmet olarak arınmayı nasip etsin.)

Yorumlar (1)
Ali 1 ay önce
Kaleminize sağlık.
15°
kapalı
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@