Sağlık Bakanı Koca: Kurban Bayramı'nda kısıtlama yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle alakalı olarak açıklamada bulundu.

GÜNDEM 29.07.2020, 18:08 29.07.2020, 18:28
Sağlık Bakanı Koca: Kurban Bayramı'nda kısıtlama yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle alakalı olarak kamuoyuna açıklama yaptı. Geçen Ramazan Bayramı'nın eski bayramları özlettiği görüşünü söyleyen Koca, 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçildiğini hatırlattı.

Koca, alınan tedbirlerle sonuçlar arasındaki ilişkiyi yakından deneyim ettiklerini belirterek "Kurban Bayramı'nı mevcut koşullarda ruhuna en ideal şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Kurban Bayramı paylaşma, yardımlaşmayı esas alan bayramdır. Kurban Bayramı'nın ruhuna uygun olan bayramı sosyal dayanışma içinde geçirilmesidir. Bunun bir anlamı da hastalığa karşı dayanışma içinde olmaktır" ifadesini kullandı.

"Kurban Bayramı sırasında koronavirüs konusunda risk alırsak, kendimizi ve başkalarını korumak için gerekli dikkati göstermezsek ağır bir vebal yükler. Kurban Bayramı'nda dikkat etmemiz gerekli olan hususlar üç grupta toplayacağız" diyen Koca, dikkat edilmesi gerekli olanler şöyle sıraladı:

Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerde yapılmalıdır.
Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalıdır.
Müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma yapılmamalıdır.
65 yaş üstü ve kronik hastalar kurban kesim alanlarında bulunmamalıdır.
Kurbanlar belediyenin kesim yerlerinde kesilmelidir.
Kurban kesimi en az katılımla yapılmalıdır.
Maske, mesafe ve sosyal mesafeye özen gösterilmelidir..
Bayramın ilk gününün cumaya denk geldiğini, bu sebeple bayram ve cuma namazlarının cemaatle kılınacağını hatırlatan Koca, madde madde şu tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi:

Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı evde alınmalıdır.
Bayram ve Cuma namazına herkes kendi seccadesi ile gitmelidir, secde sırasında halı ya da seccadelere virüs bulaşması kolayca mümkündür.
Maske ve sosyal mesafe kuralı bütün bayram boyunca geçerli kritik kuraldır. Saflarda yan yana gelen iki kişi aralarında muhakkak boşluk bırakmalı, saflar sıklaştırılmamalı, seyrek tutulmalıdır.
Vaaz ve namaz süreleri Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirttiği üzere kısa tutulmalıdır.
Namaz sonunda cemaat en arka saftan başlayarak düzenli olarak dağılmalıdır.
Bayram sonu gruplaşma meydana gelmemelidir.
Koca, bayram günlerinde dikkat edilmesi gerekli olanleri de sıraladı ve özellikle 65 yaş üstü yurttaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlara çağrı yaptı:

65 yaş üstü büyüklerimiz, kronik hastalığı olanlar lütfen bayram namazına gitmesin.
Mezar ziyaretleri arefe ve bayram sonrasında ertelenmelidir.
Makbul olan ziyaret yüz yüze değildir, mümkün olduğu kadar bayramlaşmalar telefonla yapılmalıdır. Yüz yüze gerçekleşecekse ziyaret süresi kısa tutulmalıdır.
Kurban yemekleri verilmemelidir.
Yoksullara et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır.
Bayram günlerinde bir araya gelmek zaruri ise açık ortamlar tercih edilmelidir.
Eve ziyaretçi alınmışsa ev havalandırılmalıdır.
Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır.
El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Bu kuralı terk edersek karşılaştığımız sonuçlar tahmin edilebilir.
Bu maddeleri sıraladıktan sonra Kurban Bayramı'nın hep beraber verilecek bir sınav olduğuna dikkat çeken Koca, "El öpmediğimiz, birbirimize sarılmadığımız ikinci bayram olacaktır. El, öpme, kucaklaşma, el sıkışma geleneğimizi gelecek bayramlara erteleyelim" ifadesini kullandı. Koca'nın açıklamalarına şöyle devam etti:

Baştan itibaren yapılan değerlendirmelerde Kurban Bayramı'na yönelik kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Kısıtla geçirdiğimiz Ramazan Bayramı konusunda bilgi vermek isterim. 10 gün sonraki sonuç günlük vaka sayılarında % 15 azalma olmuştur. Aynı tarihlerde entübasyona giren günlük hasta sayısında % 21, yoğun bakımda % 19, hastaneye yatırılan hasta sayısında % 8 düşüş gerçekleşmişti, vefatlar azalma göstermişti.
Bunlar kısıtlarla beraber gönüllü katılıma dayalı sonuçlardı. Şimdi maske zorunluluğu olmakla beraber sonuç veren kısıtları koyacak olan sizlersiniz. Kurban Bayramı'nda işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrasında gözümüz vaka tablosunda olmasın.
Yakın günlerdeki deneyimden şunu öğrenmiş bulunuyoruz, gerilersek toparlaması büyük çaba, dikkat istiyor. 11 Haziran'da olduğu gibi 14 Temmuz'da binin altına çekmemiz 33 günü almıştır. Size tedbirlerde ciddiyet ile ihmalin örneğini verdim. İşin kolay ve çok zor tarafını beraber görmenizdir. Tedbirlere uymak, tedbirleri terk etmenin sonuçlarından çok daha kolaydır.
Ülkemizin herhangi bir şehrinde tehdit edici düzeydeki vaka artışı, okulunu özleyen çocuğumuz için endişe kaynağıdır. DSÖ'nün uyardığı yönde Eylül'de ikinci dalga başlangıcı ise ekonomiler açısından büyük risktir. Yatan hasta sayımızın çoğalması arzu edilmeyen sonuçtur. İlk günlerde belirttiğim gibi salgınla mücadele bütün insanların katılımıyla gerçekleşecektir. Halkımız tedbirlere uyarak ekonomiden üretime, hizmet piyasasına tüm alanlarda katkıda bulunduğunu yakinen idrak ediyorum.
Salgınla mücadelede daha istekli, daha kararlı olmalıyız. Mücadele bir süredir, bölgelere göre değişen tedbirlerle yürütülüyor. Şehirler bazında gerekli kararları alan valilerimizin başkanlık ettiği il hıfzıssıhha kurullarıdır. Bu kurullar gelişmelere göre radikal önlemler alma yetkisine sahiptir.
Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu'da bazı illerimizde bu kararlardan önemli sonuçlar elde ettik. Bu önlemleri denetleme yetkisine sahip İçişleri'ne teşekkür ediyorum. Son günlerde enteresan görünüm ile birkaç konu var. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının % 40 olduğu öne sürülüyor. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı % 90'ın üstündedir.
'Bir Amerikan şirketin üretmiş olduğu ilacın daha yaygın kullanılması amacı ile rüşvetten söz ediliyor, soruşturuyoruz'
Bir Amerikan ilaç şirketinin üretmiş olduğu ilacın daha yaygın kullanılması amacı ile rüşvetten söz ediliyor. Bu iddia ve ithamla ilgili Bakanlığımız tarafından soruşturuluyor. Bakanlığımızda bazı görev değişimlerinin özel bir anlamı yoktur, rutin işleyiştir.
Bilim Kurulumuz günlük koronavirüs tablosunda bazı veri açıklamaları için başlık ve adlandırma değişikliğine gitme konusunu ele almıştır. Uluslararası karşılaştırmalarda kolaylık sağlanması amacı taşımaktadır. Entübe edilmiş ya da henüz entübe edilmemiş de olsa kan oksijen düzeyi belli düzeyin altına düşen hastaları ağır hastalar olarak duyurmayı devam edeceğiz. Zatürre oranlarını da sizlerle paylaşacağız.
Maske, mesafe, temizlik kuralından ödün vermeyelim. Eski bayramlara dönebilmek için özveride bulunalım. Şahsım, arkadaşlarım, sağlık çalışanlarım adına bayramınızı kutluyorum. Bayramdan sonra sizden iyi haberler bekliyoruz.

Sorular ve yanıtlar

ünyada ikinci dalga beklentisinin olduğunu hepimiz görüyoruz. Hem koronayla karıştırılması hem de üst üste gelmesi ile farklı daha etkili ve de yoğun bakım hastane yükü ve vefat edenlerin oranlarının artışıyla sonuçlanabilecek dünyanın beklenti içinde olduğunu, dünyada bazı ülkelerin vaka sayıların daha da arttığını görüyoruz.
Dünyanın beklediği dalgayla beraber gerçekleşebilecek durumun bizim şu döneme daha iyi bir geçiş yerine getirmemiz gerekmektedir. Bugünleri bizim çok iyi değerlendirmemiz, olabildiğince bu salgını, yayılımı engelleme çalışması içinde olmamız. Her zaman söylediğimiz hayatın devam ettiğini, bu hayatın artık kontrollü sosyal hayat adını vermiş olduğumuz, yalnızca maske, mesafe, el temizliğiyle orantılı kuralları olan ve sonuç alabileceğimiz tedbirden bahsediyoruz.
Bütün halkımızdan isteğimiz bu dönemin bittiğine inanmayalım. Halen devam ettiğini düşünelim, gün geçtikçe, hergün açıklanan rakamlarda görüyorsunuz, yoğun bakıma giren, ağır hastaların gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Her ne kadar vefat sayımız düşüyorsa tedavinin etkinliği, sağlık altyapımızın kuvvetli olması ile dünyaya göre düştüğünü biliyoruz. Ama yoğun bakıma giren hastalarımızda da artışı görüyoruz.
Riskin geçmediğini, kuralların mutlak uyulması gerektiğini söylemek istiyoruz. Kurban bu manada oldukça önemli. Önümüzdeki günler Ramazan'da olduğu gibi gönüllü önlemlerin devreye girdiği bir bayram olmasını diliyoruz.
Şu dönemde hazırlıklarımızı ikinci bir dalga içinde olduğumuzu söyleyemeyiz ama birinci dalganın etkisinin halen devam ettiğini bazı illerimizde İstanbul, İzmir gibi pikini tamamladığını ama bazı illerimizde yeni başladığını giderek arttığını görüyoruz. O illerimizde valililerimiz başkanlığında olan kurullarımız gerekli radikal önlemi alma konusunda yetkilidir.
Sayın İçişleri Bakanımızla dün uzun bir görüşme yaptık. Bugüne kadar alınan tedbirler ve sonuçları. Bundan sonra önümüzde önemli bir bayramın olduğu ve bayram nedeniyle alınabilecek önlemlerin neler olabileceğini müzakere ettik. Bu anlamda özellikle demin bahsettiğim biçimiyle valilerimiz başkanlığında olan il hıfzıssıhha kurullarının yer yer bölgesel farklılıkların olduğu, bazı illerimizde artışların olduğu, dolayısı ile bölgesel alınabilecek önlemlerin farklılık göstereceğini o sebeple kurullarımızın radikal birtakım tedbirleri alma noktasında münasebetlerimiz oldu.
Alınması gerekli olan tedbirlerle ilgili İçişleri Bakanlığımızın bugün ya da yarın duyuruları yapılmış olacak. Emniyet tedbirleri bayram için neler olduğu konusunda detaylı münasebetlerimiz oldu.

'Eğitimin şekli şehirlere göre farklılık gösterebilir'

kulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim, açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak. Ama bu eğitim uzaktan, hibrit ya da karma eğitim tarzında mı olacağı bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber Bilim Kurulumuzun yetkili arkadaşları çalışıyorlar.
İller bazında salgınla ilgili farklılık söz konusu ise o illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacak olması. Ama bu eğitimin uzaktan, bölgesel olarak farklı şekilde mi bunu da önümüzdeki bir iki hafta içerisinde açıklaması daha net yapılmış olur.
Alınabilecek tedbirler de netleştiriliyor. Bir sınıfta bir öğrencinin pozitif olduğunu düşünün. Pozitif olan vaka tespitinde o okulda ne gibi tedbir alınmalı. Temas ettiği çocuklar ile ilgili neler yapılmalı? Karantina ya da izolasyon kimlere uygulanmalı? Kimlere test yapılmalı? Önceden ateş dahil olmak üzere birtakım tedbirler alınmalı mı, hangi safhada alınmalı, bunlar da detaylandırılıyor, bilgilendirme yapılmış olacak.
Herkesin beklentisi olan aşı konusu önemli. Zannediyorum önümüzdeki 4-5-6 ay, ocak-şubat-mart gibi senenin ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir gibi görünüyor. İngiltere, ABD, Çin'de çalışmalar hızla ilerliyor. 1-2 ay sonra olacak beklentisi içinde olmamalıyız.
Önümüzdeki 4-6 ay içinde bir gelişme olabilir. Ülkemizde 6 çalışma devam ediyor. Daha klinik, insan yapmış olduğu çalışmalar safhasına gelinmedi, o da Eylül ve Ekim ayında üniversitelerimizde, merkezlerimizde olmuş olacak. Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili irtibat halindeyiz. Yakinen takip etmekteyiz.
Kan grubu ile ilgili Ateş Hoca'nın açıklaması olmuştu. A grubunda olanların biraz daha fazla görüldüğü biçiminde. Bizim verilerimizde net bir sonuç olduğunu söyleyemem. Bu arada geniş yapmış olduğumuz saha araştırması bitti. Bu araştırmada, çalışmada pozitiflik oranı % 0.26; yani 10 000de 26. 10 000 kişide 26 kişi pozitif olarak aramızda dolaşıyor demektir. Bu dediğimiz aramızda belirtisi olmayan 10 000de 26 kişinin dolaştığını dolayısı ile maske ve mesafenin ne kadar değerli olduğunu göstermek açısından çok önemli.
Bağışıklık 10 000de 80 biçiminde. Bağışık oranımız oldukça düşük. Bir toplumumuzun bağışık olabilirliği % 60-65 oranında mümkün olduğu bilinir. Dolayısıyla 0.8 ise gerisini siz düşünün. Toplum bağışıklığıyla bunun oluşamayacağını görmüş oluyoruz. Toplumda şurası çok önemli 10 000 kişide 26 kişinin belirti göstermeden aramızda dolaştığını bilelim. Maske, mesafe, el hijyenine ne kadar önem vermemizi gösteren önemli bir tablo.

'Ayasofya'da yer yer kurallara uyanlar oldu, uymayanları da gördük'

yasofya 86 senelik hayalimizde. Egemenliğin önemli bir işaretiydi. Her Türk vatandaşının bu konudaki beklentisiydi. Doğrusu bizim bu mutluluğu herkes yaşadı. Bu mutluluğu yaşarken ortamda disiplinize ederek yaşıyor olmalıydık. Yer yer uyanlar oldu, bu manada uymayan görüntüleri de görmüş olduk.
Sevincimizi yaşarken, Ayasofveyahil olmak üzere bizim pandemi tedbirlerini, kurallarını ihmal etmeden, maske, mesafe kuralını mutluluğumuzu paylaşırken de devrede tutmamız kanaatindeyim.
Yeni normalleşmeyle beraber özel hastaneler, üniversite hastaneleri, kamunun bazı hastaneleri daha çok Covid'li hastalara bakmamayı, bu hastalara bakan pandemi hastanelerine bu hastaları almamız söz konusu oldu. Bu sebeple de bazı hastanelerimizdeki doluluk oranımız diğerlerine göre daha da artmış oldu. Ankara'daki doluluk oranlarını söyleyeyim. Yoğun bakımda şu an için doluluk oranlarımız % 67. Standart yataklarımız % 49. Ventilatörlerimizin doluluk oranları % 25. Bahsedildiği gibi olmadığını söylemek istiyorum.
Şehir hastanesindeki doluluk oranları yoğun bakımlar % 69, standart % 32, ventilatör % 16. Bu rakamlardan da bu manada sorun olmadığı, hergün açıkladığımız rakamlarla giderek yoğun bakımdaki hasta sayılarımızın arttığını zaten söylüyoruz. Daha önce bütün hastanelerimizde bu hastalar kabul ediliyor iken şimdi bazı hastanelerimizde kabul ediliyor olması ile buralarda yer yer oranların arttığını biliyoruz ama bir sorun olmadığını bu rakamlardan da çok rahat görmüş oluyoruz.

'Bayram sonrası 65 yaş üstüne uygulanan kısıtlamaları kaldırabiliriz'

u süreçte kurallara uyma noktasında en çok hassasiyet gösteren gerçekten büyüklerimiz oldu. Kendilerine minnettarız. Harfiyen uyma noktasında bir gayret içinde oldular. Onları ihmal etmedik. Özellikle büyüklerimizi bu salgından korumak için hassasiyet gösterme çabası içinde olduk. Bunun ne kadar zor olduğunun farkındayız.
65 yaş üstü için... Bayram sonrası dönemde, erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu'nun önerisi var, bayram sonrası duyuruyu yapmış olacağız. Biraz daha yalnızca bayram döneminde sabredelim, bayram sonrasında inşallah gerekli olan yapılıyor olacak. Büyüklerimizin kurallara uyma noktasında hassasiyet ve çabasınin bu saatlerin serbest bırakılmasıyla da gerekli olan hassasiyeti yine aynı şekilde göstereceklerine eminiz.
Bilinen evet mutasyonların olduğu vakat virülansı etkileyecek seviyede olmadığı biçiminde. Önümüzdeki aylar olmayacağı manasına gelmez. Bu mutasyonlarla beraber virüsün yükü artmış oluyor. Şu an için virülansını, bulaşıcılığını etkilemeyen mutasyonun olmadığını biliyoruz.
Atamayla ilgili biz pandemi döneminde yer yer alımları yapmıştık. Açtığımız yeni hastaneleri göz önüne alarak. Önümüzdeki dönemde Konya Şehir Hastanesi, İstanbul'da Göztepe, Seyrantepe'deki hastanemiz gibi yeni açılacak hastanelerimiz söz konusu. Bunlarla beraber eleman alımı gündeme gelmiş olacak. Konuşmamda doğruluk oranıyla ilgili kısaca bilgi aktarmıştım. Halk sağlığındaki laboratuvarımız bir referans laboratuvarı. Uluslararası referans laboratuvarı. Avrupa'nın bu manada ağına üye olan, 70 tane laboratuvarın üye olduğu Türkiye'nin de üye olduğu halk sağlığı laboratuvarı. Bu laboratuvarın dış denetimiyle ilgili belli dönemler birtakım denetimler yapabilir. En son 15 Haziran'da bir denetimi oldu. Bu denetimin sonucu % 91.66. Türkiye ile gurur duyalım.
Şu dönemde bildiğiniz üzere PCR kiti baştan ithal ediliyordu. Biz de başta Çin'den ithal ettiğimiz kit oldu. O dönemde fiyatı 8.75 dolardı. 500 bine yakın kit alındı. Devamında erken dönemde biz yerli kitimizi ürettik. Bu üretilen yerli kit ile beraber toplam 4.5-5 milyona yakın test yapılmış oldu. En son yapılan ihalede de DMO tarafından uygunluğu verilerle 12 tane ilave yerli kitler olmuş oldu. Bu ürünlerin ihaleye girmesi biçiminde yapılan düzenlemeyle 6 firma katıldı. Bu 6 işletmenin katılımı ile oluşan fiyat 9.8 lira oldu.
'Küresel firmaların Türkiye uzantıları üstünden neler yapılmak istendiğini, kit sektörünün arkasında dev ama cüce yapılar olduğunu biliyorum'
Dünyada 8.75 dolardan aşağıya görmediğimiz 1.4 dolara kadar düşen kit oldu. Sağlık Bakanlığı olarak altını çiziyorum, ilk günden bu yana yurt dışından almış olduğumuz Çin'den almış olduğumuz kit dışında 9.8 lira üstünde hiçbir kit alınmamıştır. Kim altında veriyor ise bunu da bakanlık almaya hazır, bu kadar net söylüyorum.

'Küresel firmaların Türkiye uzantıları üzerinden neler yapılmak istendiğini, kit piyasasının arkasında dev ama cüce yapılar olduğunu biliyorum'Kit sektörünün arkasında dev ama cüce binaların ve vatandaşların olduğunu da biliyorum'

83 milyon emin olsun, burda bulunduğumuz müddetçe vatandaşımızın lehinde her çeşit tedbiri alma noktasında gayret içinde olacağımızdan emin olun. Ben yer yer bu global firmaların uzantılarıyla beraber siyasetçilerimizin de bilerek veya bilmeyerek alet olduklarını görüyorum. Umarım bilmiyorlardır, bundan sonra bilmiş olurlar. Burada bakanlık olarak 9.8 TL'nin üstünde herhangi bir yerli kit olmamıştır. Çin'den alınan 8.75 doların dışında.
İran ve Afganistan, hatta Kazakistan bu manada kısıtlama oldu. Ülkelerle ilgili biz yer yer birtakım örneklem yöntemi ile testler yapıyoruz. Riskli görmüş olduğumuz her ülke için benzer durumlar söz konusu olabilir.

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:56
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:24
Yatsı 22:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@