Prof. Dr. Yavuz: Henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz

Koronavirüs salgınının kontrole alındığı teziyle devreye sokulan 'normalleşme' planı hayata geçti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz, "Hemen AVM'ye koşmayacağım. Kontrollü almakta fayda var" dedi ve ekledi: "Henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz."

GÜNDEM 12.05.2020, 13:08
Prof. Dr. Yavuz: Henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz

Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 20 Mart'ta kapatılan AVM'ler, berberler ve kuaförler ile güzellik salonları 'normalleşme' sebebiyle yeniden açıldı.

BirGün gazetesinden Uğur Şahin'e konuşan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’a göre AVM’lere gitmek için tedbirli olmakta fayda var.

Yavuz, "Hemen AVM’ye koşmayacağım. Önümüzdeki süreçteki vaka sayılarını takip ederek, duruma göre karar vereceğim. Kontrollü almakta fayda var, herkese de bunu öneri ediyorum. Bir yerden sonra hayat başlayacak, bunu biliyoruz. AVM’lerin de kurallara ne kadar uyacağı önemli. Biz henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz" ifadelerini kullandı.

'Kapalı ortamda fazla sayıda insanın bulunması, bu hastalığın en sevdiği şey'

Prof. Dr. Yavuz, "Sonuçta bu hastalığın ortadan kaybolmadığını, hâlâ Türkiye’de binlerle sayıda ifade edilen artığını görüyoruz. Alacağımız önlemleri de herkes iyi öğrendi. Sonuçta sosyal mesafeyi korumak zorundayız, bir numaralı önlemimiz bu. Ne yaparsak yapalım, sosyal mesafeyi korumamız gerekmektedir. Sonuçta hastalık hâlâ devam ediyor ve önlemleri azalttığımız anda bunun etkisi göreceğiz. Hasta artışı olarak da göreceğiz. Bu sebeple uyarıların ve tedbirlerin ciddiye alınması gerekmektedir. Kalabalık kabul edilemez bir şey… Kapalı ortamda fazla sayıda insanın bulunması, bu hastalığın en sevdiği şey" diye konuştu.

'İnfeksiyon arttığı anda eski günlere dönebiliriz'

"Sosyal mesafe önlemini kaldırabilecek bir durumumuz yok" diyen Yavuz, şunları söyledi:

"Sosyal mesafeyi korumak ve kalabalık ortamlarda bulunmamız gerekmektedir. İnfeksiyon oranlarımız sebebiyle mecbur haller dışında kalabalık ortamlarda bulunmamamız gerekmektedir. AVM içinde toplu alanlarda kesin olarak bulunulmaması lazım. Var olan standartlar, infeksiyonları önlemek amacı ile belirlenmiş standartlardır. Zaten kapalı bir ortamda belli sayıda insana izin verilmekte.
AVM çalışanlarının kendilerini koruması için bunlara dikkat etmesi gerekli olduğuni öneriyorum. Havalandırmalar için belli ölçütler belirlendi, onlara uyulması infeksiyon riskini en aşağıya indirecektir. Çok kabalık olmaması gerekmektedir; havalandırmanın etkili olabilmesi de için giriş-çıkışların sınırlı olması gerekmektedir. Bu virüsün yayılmasını en fazla kolaylaştıran şey, kapalı ve küçük alanlarda çok sayıda insanın bulunmasıdır. Bunun için bir kere az sayıda insan olacak. Normalleşmeye de ağır ağır, kurallara uyarak geçebiliriz. Yoksa birden bire her şey değişmeyecek ve birden bire eski günlere dönemeyeceğiz.
AVM’lerde havalandırmanın nasıl olması gerekli olduğu zaten belirtilmişti. Orada genel olarak kapalı alan olduğu için havanın dışarıdan alınarak sürekli sirküle edilmesi gerekmektedir. Bu teknik ayrıntılara çok önem verilmesi ve AVM’lerin kontrollerinin yapılması lazım. En önemli kontrolü de infeksiyon oranlarıyla göreceğiz. İnfeksiyon arttığı anda eski günlere dönebiliriz, bunu da açıkça belirtmek gerekmektedir."

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@