Milli Savunma Bakanı Akar: Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir

Milli Savunma Bakanı Akar, TSK'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefinde Kürtlerin olmadığını söyleyerek, "Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir. İster Suriye’nin kuzeyinde olsun, ister Irak’ın kuzeyinde olsun Mehmetçiğin yapmış olduğu tüm operasyonları bazı mihraklar Türkler, Kürtlere saldırıyor biçiminde lanse ediyor. Bu kesinlikle yanlış" dedi.

GÜNDEM 25.06.2020, 20:39
Milli Savunma Bakanı Akar: Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir

Akar, Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kayseri'ye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Ödüllü Gazetecilik Yarışması'nın ödül merasimine katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Bakan Akar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akar, "Türk Silahlı Kuvvetler olarak milletimizin bağımsızlığı için, başımızın dik yürüyebilmesi için ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içinde yurtiçinde, yurtdışında, dağda, bayırda, kışta, kıyamette, yazda Mehmetçik vatanı için elinden çabası gösteriyor. Bundan şüphesi olmasın. Yapılan bütün bu çalışmalarda hak ve menfaat meselesi yaparken hiçbir biçimde bencil davranmıyoruz. Bundan emin olabilirsiniz. En son Fransız gemisi meselesi dahil global hukuka saygılıyız, gerçekten kurallar çerçevesinde yapıyoruz. Biz binlerce senelik bir medeniyete sahip, devlet geleneği olan, ordu geleneği olan bir orduyuz. Dolayısıyla başı boş herkes aklına geleni yapmıyor. Her şey bir kural çerçevesinde yapılıyor. Bu kural çerçevesinde de hakkımızı ve hukukumuzu korumak konusunda oldukça azimliyiz, kararlıyız. Bunda da inşallah muktediriz" dedi. 

FETÖ'sü, PKK'sı, YGP'si, DEAŞ'a karşı mücadele yürütüldüğünü belirten Akar, "Başımızda bir sürü bölücü terör örgütü var. FETÖ'sü, PKK'sı, YGP'si, DEAŞ'ı bunların hepsiyle ve bu millete karşı yönelen tehdit ve tehlikeye karşı mücadelemizi sürdürdük. Bu mücadele tempomuzda azalma söz konusu değil. Bilakis artan mücadelemizi yurtiçinde ve yurtdışında sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

İdlib'deki son gelişmelere de değinen Akar, "İdlib'te Ruslar ile yapmış olduğumuz bir anlaşma var. Bu çerçevede oradaki sükunu sağlamak amacıyla, ateşkesi sağlamak amacıyla, istikrarı sağlamak amacıyla, Suriyeli kardeşlerimizin barış ve güven içerisinde yaşamasını sağlamak amacıyla ve bu şekilde ülkemizin sınırlarının ve vatandaşlarımızın da güvenliğini sağlamak amacıyla mücadelemiz sürüyor. Oradaki ateşkeste bazı sıkıntılar yaşamakla birlikte şuana kadar Ruslarla olan münasebetimiz devam ediyor. Terörle mücadele Irak'ın kuzeyinde yoğun bir biçimde devam ediyor" diye konuştu. 
 

'Biz omuz omuza birlikte Çanakkale'yi yaptık, Milli Mücadeleyi yaptık'

Akar, geçen günlerde Pençe-Kartal operasyonunun başladığını hatırlatarak tek amacın teröristlerle mücadele olduğunu vurguladı: 

"Buradaki en ince ayrıntı şu; bizim yapmış olduğumuz ister Suriye'nin kuzeyinde olsun ister Irak'ın kuzeyinde olsun Mehmetçiğin yapmış olduğu tüm operasyonları bazı mihraklar 'Türkler, Kürtlere saldırıyor' biçiminde lanse ediyor. Bu kesinlikle yanlış. Kesinlikle doğru değil. Bu bütünüyle bir algı operasyonudur. Buna aldanmamak lazım. TSK'nın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiçbir zaman hedefinde Kürt kardeşlerimiz yoktur, olmaz, olamaz. Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir. Biz kardeşiz. Biz omuz omuza beraber Çanakkale'yi yaptık, Milli Mücadeleyi yaptık. Şimdi de hep beraber milletimizin güvenliği ve refahı için çalışmaktayız. Bunu ahlaksızlar, burdaki mücadeleyi sulandırmak, bu mücadeleyi çarpıtmak ve bazı mihrakların heveslerini hayata geçirmek için bir manevra olarak kullanıyorlar. Bu konu da bütün herkezin çok dikkatli olması lazım. Bunlara pabuç bırakmaması lazım."

'Fransa başta olmak üzere bazı devlet ve hükümetler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü'

TSK'nın Libya'daki faaliyetleri hakkında konuşan Bakan Akar, "Millet ulu orta konuşuyor, global hukuktan bahsediyorlar, deniz hukukundan bahsediyorlar, yalan yanlış şeyler söylüyorlar. Oradaki bütün bulunuşumuz, 2010'da Cumhurbaşkanımız, Başbakan sıfatı ile gittiklerinde bir anlaşmanın hazırlığı başlanıyor. Daha sonra Kaddafi yönetiminin başına gelenler malum. Onlar ayrıldıktan sonra 2010'dan 2018'e kadar bir gecikme oluyor. 2018'de Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bölge gidilip gerekli görüşmeler olduktan sonra Kasım 2019'da anlaşma imzaladık. Kiminle, Sarac hükümeti ile Sarac hükümeti kim; BM'nin tanıdığı Libya'daki hükümet. Dolayısıyla oldukça meşru bir faaliyette bulunuyoruz. Ayrıca Sarac şahsi mektubu ile Cumhurbaşkanımıza başvuruda bulunuyor, Başbakan sıfatı ile kara, deniz ve hava unsurlarımızı kendisine yardımcı olmak üzere Libya'ya davet ediyor. Biz bu kapsamda oradayız. Biz buna rağmen orada herhangi bir biçimde muhalif operasyon yapmıyoruz. Biz orada Sarac hükümetinin operasyonlarını yapan kendi silahlı güçlerine askeri eğitim işbirliği ve danışmanlık yapıyoruz. Bunların hepsi de her ortamda konuşulabilecek ve hiçbir biçimde saklayacak bir tarafımız yok. Konuşabilecek bir durumdayız ve bunların hepsini söylüyoruz. Biz orada bölgenin istikrarsızlaşmasında değil bilakis bölgenin istikrar kazanması için elimizden gelen çabası gösterdik. Göstermeye devam edeceğiz. Maalesef Fransa ilk sırada olmak üzere bazı devlet ve hükümetler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü. Sarhoş oldular ve oldukça tutarsız bir takım iddialar ve eylemler peşindeler. Bunlar hiçbir biçimde çıkar yol değil. Bu artık yalan yanlış gerçek olmayan bir takım iddialar ortaya atıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir gemi konusu oldu. O konu da da biz bütün gördüklerimizi, bildiklerini ve kayıtlarımızı NATO'nın ilgili askeri makamlarına verdik. Onlar konuyu inceliyorlar. O konu da da ne kadar haklı olduğumuzu herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan orada darbesi, Libya halkına karşı toplu mezarlar dahil her çeşit cinayeti işleyen Hafter güçlerine karşı maalesef bir kısım insanların ve devletlerin halen suskun olması da oldukça dikkat çekicidir" dedi. 

'Kıbrıs bizim milli meselemizdir'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli mesele olduğunu kaydeden Akar, "Diğer taraftan Ege'de ve Doğu Akdeniz de haklarımızı korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri olarak Mehmetçiğimiz elinden gelen çabası gösterdi, göstermeye devam ediyor. Kıbrıs bizim milli meselemizdir. Bu meselenin herhangi bir dönüşümü söz konusu değil. Herhangi bir biçimde oldubittiye meydan vermeyeceğimizi, göz yummayacağımızı, Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir çözümünde hayata geçemeyeceğini tekrar tekrar taraflara söylüyoruz. Bizim burda yapmış olduğumuz şeylerin bir tehdit olmadığını, hakkımızı ve hukukumuzu korumak olduğunu, denizle alakalı menfaatlerimiz olduğunu, bu tür konularda anlaşmalara saygılı olduğumuzu, görüşmeye açık olduğumuzu, diyalogdan yana olduğumuzu, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğumuzu tekrar tekrar söylememize rağmen maalesef konuları çarpıtıyorlar. Konuşmaları çarpıtıyorlar. Kendilerince bir takım tahakkuku imkansız hedefler peşinde olmaya devam ediyorlar. Bunu bir çıkar yolu olmadığını tekrar tekrar kendilerine ifade ediyoruz. Fakat konuyu bilmeyen 3'üncü taraflara karşı diğer tarafların bilmeden konuya girmesi işleri güçleştiriyor. Biz ne olursa olsun her hâlükârda yerimizdeyiz, hakkımızı ve hukukumuzu koruyacağız. Bu azmi ve kararlılığı gösterirken, işbirliğini konuşmaya hazır olduğumuzu gene de söylüyoruz" ifadelerini kullandı. 

'Çeşitli bahaneler ile 4'üncü toplantıyı geciktiriyorlar'

Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"3 toplantı yapıldı, ikisi Atina'da, biri Ankara'da. Dördüncüsünün yapılması lazım. Çeşitli bahanelerle bu dördüncüyü geciktiriyorlar. Biz muhataplarımızı sabırla davet ediyoruz. Bu asil milletin utanacak tarafı yok. Fakat çok ciddi bir propaganda, çok ciddi bir algı operasyonu var. Onun biz külfetini yaşıyoruz. Onun dışında bütün her şey açık. Konuşmalarda 20 bizden, 20 onlardan gitti. Bunu herkes biliyor. Koyun masaya, gayrıresmi olarak. Fakat resmiyete çıkınca herkes bir takım iddialarla bizleri suçlamaya yeltenmiyorlar. Bu yöntemle diğer ülkelerin üçüncü kere desteklemesiyle bir yerlere varabilmeyi umuyorlar. Herhangi bir şey olduğunda onları yarı yolda bırakacaklarını söylüyoruz. dolayısı ile gelin oturup konuşalım, çalışalım diyoruz. Bizim burdaki tavizler konuşunda hassas olduğumuzu, bu tür konularda elimizden geldiğince sükunet sağlamaya çalıştığımızı tekrar tekrar söyledik, söylemeye devam etmekteyiz. Lozan Anlaşması'ndaki hususlar var, bu hususları yerine getirin, adaları silahsızlandırın diyoruz. Bu konu da basınımıza çok iş düşüyor. Akademisyenlerimizin, siyasilerimizin çok işi var. Çok basit gerçeklerin maalesef bilinmediği, anlatılamadığı, yaygın bir hale gelmediğinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bunların her ortamda bu ülkenin haklı menfaati olarak masaya konması gerektiğinin çok önemli olduğunu altını çizmek istiyorum. Provokasyonlara karşı arkadaşlarımızı ikaz ediyoruz. Herhangi bir biçimde ucuz kahramanlığa asla girmiyoruz. Sükunetle işimizi takip etmekteyiz. Anlaşmalara uyulmasını, bu konu da da kesinlikle taviz vermeyeceğimizi söylüyoruz. Kıbrıs konusunda sakın kendinize göre bir şeyler yapmaya çalışmayın, biz orada garantörüz. Diğer ülkeler İngiltere ve Yunanistan garantörlüğünü kullanır ve ya kullanmaz o kendi bilecekleri iş. Biz kullanacağız ve biz orada olduğumuz sürece bizim oradaki soydaşlarımıza bir şey yapamazsınız. Bizim dediğimizin dışında da herhangi bir oldubittiyi denemeyin üzülürsünüz. Bu konu da da ne kadar kararlı olduğumuzu tekrar söylüyoruz. Burada sondaj ve arama faaliyetleri var, bunların her birinin herkezin anladığı fakat anlamak istemedikleri hukuki temelleri var, akademik temelleri var, ekonomik temelleri var, mantıki izahları var. Bunları anlamak istemeyip, diğer ülkelerle anlaşmalar, sözleşmeler yapmak suretiyle eğer bizim geri adım atacağımızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz diye söylüyoruz."

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@