Milli Savunma Bakanı Akar: Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir

Milli Savunma Bakanı Akar, TSK'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefinde Kürtlerin olmadığını söyleyerek, "Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir. İster Suriye’nin kuzeyinde olsun, ister Irak’ın kuzeyinde olsun Mehmetçiğin yapmış olduğu tüm operasyonları bazı mihraklar Türkler, Kürtlere saldırıyor biçiminde lanse ediyor. Bu kesinlikle yanlış" dedi.

GÜNDEM 25.06.2020, 20:39
Milli Savunma Bakanı Akar: Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir

Akar, Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kayseri'ye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Ödüllü Gazetecilik Yarışması'nın ödül merasimine katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Bakan Akar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akar, "Türk Silahlı Kuvvetler olarak milletimizin bağımsızlığı için, başımızın dik yürüyebilmesi için ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içinde yurtiçinde, yurtdışında, dağda, bayırda, kışta, kıyamette, yazda Mehmetçik vatanı için elinden çabası gösteriyor. Bundan şüphesi olmasın. Yapılan bütün bu çalışmalarda hak ve menfaat meselesi yaparken hiçbir biçimde bencil davranmıyoruz. Bundan emin olabilirsiniz. En son Fransız gemisi meselesi dahil global hukuka saygılıyız, gerçekten kurallar çerçevesinde yapıyoruz. Biz binlerce senelik bir medeniyete sahip, devlet geleneği olan, ordu geleneği olan bir orduyuz. Dolayısıyla başı boş herkes aklına geleni yapmıyor. Her şey bir kural çerçevesinde yapılıyor. Bu kural çerçevesinde de hakkımızı ve hukukumuzu korumak konusunda oldukça azimliyiz, kararlıyız. Bunda da inşallah muktediriz" dedi. 

FETÖ'sü, PKK'sı, YGP'si, DEAŞ'a karşı mücadele yürütüldüğünü belirten Akar, "Başımızda bir sürü bölücü terör örgütü var. FETÖ'sü, PKK'sı, YGP'si, DEAŞ'ı bunların hepsiyle ve bu millete karşı yönelen tehdit ve tehlikeye karşı mücadelemizi sürdürdük. Bu mücadele tempomuzda azalma söz konusu değil. Bilakis artan mücadelemizi yurtiçinde ve yurtdışında sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

İdlib'deki son gelişmelere de değinen Akar, "İdlib'te Ruslar ile yapmış olduğumuz bir anlaşma var. Bu çerçevede oradaki sükunu sağlamak amacıyla, ateşkesi sağlamak amacıyla, istikrarı sağlamak amacıyla, Suriyeli kardeşlerimizin barış ve güven içerisinde yaşamasını sağlamak amacıyla ve bu şekilde ülkemizin sınırlarının ve vatandaşlarımızın da güvenliğini sağlamak amacıyla mücadelemiz sürüyor. Oradaki ateşkeste bazı sıkıntılar yaşamakla birlikte şuana kadar Ruslarla olan münasebetimiz devam ediyor. Terörle mücadele Irak'ın kuzeyinde yoğun bir biçimde devam ediyor" diye konuştu. 
 

'Biz omuz omuza birlikte Çanakkale'yi yaptık, Milli Mücadeleyi yaptık'

Akar, geçen günlerde Pençe-Kartal operasyonunun başladığını hatırlatarak tek amacın teröristlerle mücadele olduğunu vurguladı: 

"Buradaki en ince ayrıntı şu; bizim yapmış olduğumuz ister Suriye'nin kuzeyinde olsun ister Irak'ın kuzeyinde olsun Mehmetçiğin yapmış olduğu tüm operasyonları bazı mihraklar 'Türkler, Kürtlere saldırıyor' biçiminde lanse ediyor. Bu kesinlikle yanlış. Kesinlikle doğru değil. Bu bütünüyle bir algı operasyonudur. Buna aldanmamak lazım. TSK'nın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiçbir zaman hedefinde Kürt kardeşlerimiz yoktur, olmaz, olamaz. Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir. Biz kardeşiz. Biz omuz omuza beraber Çanakkale'yi yaptık, Milli Mücadeleyi yaptık. Şimdi de hep beraber milletimizin güvenliği ve refahı için çalışmaktayız. Bunu ahlaksızlar, burdaki mücadeleyi sulandırmak, bu mücadeleyi çarpıtmak ve bazı mihrakların heveslerini hayata geçirmek için bir manevra olarak kullanıyorlar. Bu konu da bütün herkezin çok dikkatli olması lazım. Bunlara pabuç bırakmaması lazım."

'Fransa başta olmak üzere bazı devlet ve hükümetler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü'

TSK'nın Libya'daki faaliyetleri hakkında konuşan Bakan Akar, "Millet ulu orta konuşuyor, global hukuktan bahsediyorlar, deniz hukukundan bahsediyorlar, yalan yanlış şeyler söylüyorlar. Oradaki bütün bulunuşumuz, 2010'da Cumhurbaşkanımız, Başbakan sıfatı ile gittiklerinde bir anlaşmanın hazırlığı başlanıyor. Daha sonra Kaddafi yönetiminin başına gelenler malum. Onlar ayrıldıktan sonra 2010'dan 2018'e kadar bir gecikme oluyor. 2018'de Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bölge gidilip gerekli görüşmeler olduktan sonra Kasım 2019'da anlaşma imzaladık. Kiminle, Sarac hükümeti ile Sarac hükümeti kim; BM'nin tanıdığı Libya'daki hükümet. Dolayısıyla oldukça meşru bir faaliyette bulunuyoruz. Ayrıca Sarac şahsi mektubu ile Cumhurbaşkanımıza başvuruda bulunuyor, Başbakan sıfatı ile kara, deniz ve hava unsurlarımızı kendisine yardımcı olmak üzere Libya'ya davet ediyor. Biz bu kapsamda oradayız. Biz buna rağmen orada herhangi bir biçimde muhalif operasyon yapmıyoruz. Biz orada Sarac hükümetinin operasyonlarını yapan kendi silahlı güçlerine askeri eğitim işbirliği ve danışmanlık yapıyoruz. Bunların hepsi de her ortamda konuşulabilecek ve hiçbir biçimde saklayacak bir tarafımız yok. Konuşabilecek bir durumdayız ve bunların hepsini söylüyoruz. Biz orada bölgenin istikrarsızlaşmasında değil bilakis bölgenin istikrar kazanması için elimizden gelen çabası gösterdik. Göstermeye devam edeceğiz. Maalesef Fransa ilk sırada olmak üzere bazı devlet ve hükümetler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü. Sarhoş oldular ve oldukça tutarsız bir takım iddialar ve eylemler peşindeler. Bunlar hiçbir biçimde çıkar yol değil. Bu artık yalan yanlış gerçek olmayan bir takım iddialar ortaya atıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir gemi konusu oldu. O konu da da biz bütün gördüklerimizi, bildiklerini ve kayıtlarımızı NATO'nın ilgili askeri makamlarına verdik. Onlar konuyu inceliyorlar. O konu da da ne kadar haklı olduğumuzu herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan orada darbesi, Libya halkına karşı toplu mezarlar dahil her çeşit cinayeti işleyen Hafter güçlerine karşı maalesef bir kısım insanların ve devletlerin halen suskun olması da oldukça dikkat çekicidir" dedi. 

'Kıbrıs bizim milli meselemizdir'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli mesele olduğunu kaydeden Akar, "Diğer taraftan Ege'de ve Doğu Akdeniz de haklarımızı korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri olarak Mehmetçiğimiz elinden gelen çabası gösterdi, göstermeye devam ediyor. Kıbrıs bizim milli meselemizdir. Bu meselenin herhangi bir dönüşümü söz konusu değil. Herhangi bir biçimde oldubittiye meydan vermeyeceğimizi, göz yummayacağımızı, Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir çözümünde hayata geçemeyeceğini tekrar tekrar taraflara söylüyoruz. Bizim burda yapmış olduğumuz şeylerin bir tehdit olmadığını, hakkımızı ve hukukumuzu korumak olduğunu, denizle alakalı menfaatlerimiz olduğunu, bu tür konularda anlaşmalara saygılı olduğumuzu, görüşmeye açık olduğumuzu, diyalogdan yana olduğumuzu, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğumuzu tekrar tekrar söylememize rağmen maalesef konuları çarpıtıyorlar. Konuşmaları çarpıtıyorlar. Kendilerince bir takım tahakkuku imkansız hedefler peşinde olmaya devam ediyorlar. Bunu bir çıkar yolu olmadığını tekrar tekrar kendilerine ifade ediyoruz. Fakat konuyu bilmeyen 3'üncü taraflara karşı diğer tarafların bilmeden konuya girmesi işleri güçleştiriyor. Biz ne olursa olsun her hâlükârda yerimizdeyiz, hakkımızı ve hukukumuzu koruyacağız. Bu azmi ve kararlılığı gösterirken, işbirliğini konuşmaya hazır olduğumuzu gene de söylüyoruz" ifadelerini kullandı. 

'Çeşitli bahaneler ile 4'üncü toplantıyı geciktiriyorlar'

Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"3 toplantı yapıldı, ikisi Atina'da, biri Ankara'da. Dördüncüsünün yapılması lazım. Çeşitli bahanelerle bu dördüncüyü geciktiriyorlar. Biz muhataplarımızı sabırla davet ediyoruz. Bu asil milletin utanacak tarafı yok. Fakat çok ciddi bir propaganda, çok ciddi bir algı operasyonu var. Onun biz külfetini yaşıyoruz. Onun dışında bütün her şey açık. Konuşmalarda 20 bizden, 20 onlardan gitti. Bunu herkes biliyor. Koyun masaya, gayrıresmi olarak. Fakat resmiyete çıkınca herkes bir takım iddialarla bizleri suçlamaya yeltenmiyorlar. Bu yöntemle diğer ülkelerin üçüncü kere desteklemesiyle bir yerlere varabilmeyi umuyorlar. Herhangi bir şey olduğunda onları yarı yolda bırakacaklarını söylüyoruz. dolayısı ile gelin oturup konuşalım, çalışalım diyoruz. Bizim burdaki tavizler konuşunda hassas olduğumuzu, bu tür konularda elimizden geldiğince sükunet sağlamaya çalıştığımızı tekrar tekrar söyledik, söylemeye devam etmekteyiz. Lozan Anlaşması'ndaki hususlar var, bu hususları yerine getirin, adaları silahsızlandırın diyoruz. Bu konu da basınımıza çok iş düşüyor. Akademisyenlerimizin, siyasilerimizin çok işi var. Çok basit gerçeklerin maalesef bilinmediği, anlatılamadığı, yaygın bir hale gelmediğinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bunların her ortamda bu ülkenin haklı menfaati olarak masaya konması gerektiğinin çok önemli olduğunu altını çizmek istiyorum. Provokasyonlara karşı arkadaşlarımızı ikaz ediyoruz. Herhangi bir biçimde ucuz kahramanlığa asla girmiyoruz. Sükunetle işimizi takip etmekteyiz. Anlaşmalara uyulmasını, bu konu da da kesinlikle taviz vermeyeceğimizi söylüyoruz. Kıbrıs konusunda sakın kendinize göre bir şeyler yapmaya çalışmayın, biz orada garantörüz. Diğer ülkeler İngiltere ve Yunanistan garantörlüğünü kullanır ve ya kullanmaz o kendi bilecekleri iş. Biz kullanacağız ve biz orada olduğumuz sürece bizim oradaki soydaşlarımıza bir şey yapamazsınız. Bizim dediğimizin dışında da herhangi bir oldubittiyi denemeyin üzülürsünüz. Bu konu da da ne kadar kararlı olduğumuzu tekrar söylüyoruz. Burada sondaj ve arama faaliyetleri var, bunların her birinin herkezin anladığı fakat anlamak istemedikleri hukuki temelleri var, akademik temelleri var, ekonomik temelleri var, mantıki izahları var. Bunları anlamak istemeyip, diğer ülkelerle anlaşmalar, sözleşmeler yapmak suretiyle eğer bizim geri adım atacağımızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz diye söylüyoruz."

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@