Koca: İkinci pikin yaşıyoruz, Ankara vaka sayısında İstanbul'u geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle alakalı olarak açıklama yaptı. Şu an birinci dalganın ikinci pikinin yaşandığını belirten Koca, Ankara ile alakalı olarak uyarı yaptı. Koca, "Ankara vaka sayısında İstanbul'u 2 kat geçmiş durumda" dedi.

GÜNDEM 02.09.2020, 22:06
Koca: İkinci pikin yaşıyoruz, Ankara vaka sayısında İstanbul'u geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla alakalı olarak gerçekleştirmiş olan Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Virüsün uzun zamandan beri var olduğunu, bu konuya karşı vatandaşların bazen duyarsız hale geldiğini belirten Koca, bayram, düğün gibi etkinliklerdeki hareketlilik ve dikkatsizliğin durumu kötüleştirdiğini bildirdi.

"Halkımızın büyük çoğunluğu ilk günkü hassasiyetle tedbirler almaya devam ediyor. En azından maske, mesafe ve temizlik şartlarına riayet ediyor. Bir salgınla mücadelede toplumumuzun her ferdi aynı duyarlılığı göstermesi gerekmektedir" diyen Koca, devamında şunları söyledi:

"Birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz. Düğünler ve bayramlaşmalar dahil olmak üzere bu mücadeleye bir istisna getiremeyiz. Karşınıza müjdeli haberlerle çıkmayı çok arzu ederdim. Ne var ki hastalarımızın, yitirdiğimiz canların sayısı dünyada olduğu gibi ülkemizde de artıyor. Bundan böyle kontrollü sosyal hayatın başladığını, kısıtların esnediği dönem olduğunu söyledim.
Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde, çarşı pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep beraber içimiz acıyarak görüyoruz. Düğün, nişan, sünnet törenlerimiz, taziyelerimiz yeni taziyelere kaynaklık eden yerler halini alıyor. Virüs gün geçtikçe daha fazla insen temel bulaşıyor. Açıkladığımız yeni hasta sayımız düşmüyor. Ağır hastalık geçirenlerin, yoğun bakımdakilerin sayısı artıyor. Her gün bu nedenle vatandaşlarımız canlarından olmaya devam ediyor.

'Virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu, ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik'

Ülke genelinde farklılıklar olsa da hastanelerimizin yükü artıyor. Bu yüke hayallerinizin ötesinde omuz verenler var. Kamuda esnek çalışma uygulamasına geçildiği, evden çalışmanın özendirildiği bu dönemde gündüz, gece görevine devam etmekte olan, çocuğunu eşini kucaklayamayan hemşire, doktor ve her seviyede sağlık çalışanlarımız var.
Doktorundan hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedekarlık isteyen bir mesleğin mensubu olduğunu bilmektedir. Ancak bu fedekarlığını sorumsuzca davranışlara feda etmek mecburiyetinde olmamalıdır. Sağlık elemanlarımız bütün mesailerini bulaştırıcı hastalıklarla beraber geçirmektedir. Şu en temel kadar sağlık kuruluşlarımızda virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 000 865 çalışanımız oldu. Ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah'tan rahmet diliyorum.

'Sağlık personelimizin menfur saldırılara muhatap olması içimizi acıtıyor, şevkimizi kırıyor'

Sağlık kuruluşlarımızda hala şiddete başvuranların olması, sağlık çalışanlarımızın menfur saldırılara muhatap olması içimizi acıtıyor, şevkimizi kırıyor. Vatandaşlarımızdan sorumluluk bekliyoruz. Sağlıkçılarımızın beklentisi alkıştan öte bir hassasiyettir. Bu hassasiyet tüm halkımızın hastalık riskine karşı tetikte olması için gerekli, yaşlılarımızın, kronik hastalığı olanların olması için gerekli, pandemi sebebiyle iş yeri tam çalışmayan kardeşimizin işine, aşına kavuşması, evlatlarımızın okullarına devam edebilmesi için gerekli.

'İstanbul'da, Ege ve Trakya'da ciddi artış yok'

stanbul'da, Ege ve Trakya'da ciddi artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da maalesef artış var. Son günlerde en fazla artışın olduğu yerlerin başında Ankara geliyor. Diyarbakır gibi bazı illerimizde yakın çalışmalarımız sürdürülmektedir. Hasta sayısını Gaziantep'te % 52, Diyarbakır'da % 49, Mardin'de % 61 gibi aşağıya çekmeye başladık. Virüs gücünü kaybetmedi. Rakamlar bizlere ölüm ve ağır vaka sayısının arttığını söylüyor. Risk burda, mücadelemizin temel hedefi bunu önlemeye yönelik. Sorun global, mücadele ulusal demiştik.

'HES kodu uygulaması başarıyla devam ediyor'

Her ülke kendi mücadelesini kendi koşullarında veriyor. Bilim Kurulumuz bu dönemde karar süreçlerimizde rehberlik yaptı. Araştırma ve görüşlerinde kimi zaman öneri, bazen da uyarılarını yaptı. Aldığımız kararlarda, uyguladığımız tedbirlerde yol gösterici oldu. HES kodu uygulaması başarı ile devam ediyor. İzolasyon tedbirine uymayan 153 bin pozitif kişi tespit edilmiş oldu. Birçok sosyal meken temel girişte de uygulanmak üzere yaygınlaştırılacaktır.

'Salgın bölgesel farklılıklara rağmen ülke genelinde kontrol altında'

ilyasyon ekip çalışmamızı 10 000 802'ye çıkardık. Her ilin kendi özelinde tedbirler almaya başladık. Sorunlu illerde filyasyon ekiplerin sayısını hızla arttırıyoruz. Konya'da 460, Şanlıurfa'da 300, Erzurum'da 207, İzmir'de 350, Kayseri'de 150 ekip sahada. Salgın bölgesel farklılıklara rağmen ülke genelinde kontrol altındadır. Önümüzde mevsimsel gribal enfeksiyonların artacağı dönem var. Bu duruma karşı yeni tedbirler alındı. Mücadelemizin boyutu değişecek. Yeni mücadele dönemine karşı hazırlanıyoruz.
Vatandaşlarımızın yalnızca tedbirlere uyumla değil kontrol ve denetimle de destek olmasını bekliyoruz. Pandemi hastanelerinde çalışanlar olmak üzere bütün sağlık elemanlarımız, bilim insanlarımız salgınla mücadelenin tüm mensupları sizden iyi haberler bekliyor. Onlar için maske, mesafe ve tedbirlere uymanızdan daha güzel bir haber yoktur.

'Bugün ağır hasta sayısında binin üzerine çıkmış olduk'

ugünkü tabloyu görmüş oluyoruz. Yeni vaka sayısı 1596, hayatını kaybeden kişilerin sayısı 45, toplam test sayısı 107 bin 927, iyileşen hasta sayısı 947. Ayrıca bu dönemde toplam ağır hasta sayımız 1017. Bugün ağır hasta sayısında binin üzerine çıkmış olduk. Hastalarda zatürre oranımız ise gün geçtikçe uyguladığımız tedavilerle, erken başlandığında sonuç aldığımızı görüyoruz, % 7.6'ya düşmüş oldu. 14 Mart - 1 Haziran arasında vefat eden hastalarımızın yaş ve cinsiyete göre dağılımını görüyoruz. Yaş arttıkça kadın ve erkeklerde vefat oranı dramatik şekilde artıyor.

'Genç ve orta yaş vatandaşlarımızda yoğunluğun aşağı doğru arttığını çok net görmüş oluyoruz'

andeminin başından bugüne dek vefat eden halkımızın yaş ve cinsiyetlerine göre dağılımını görüyoruz. Her iki cinsiyette 50 yaşından itibaren yaş arttıkça görülüyor. 1 Haziran - 1 Eylül arası tedbirlerimizin hafiflemeye başlamasıyla 65 yaş üstü halkımızın vefat oranının yükseldiği görülüyor. 2019 ve 2020 yıllarının ilk 8 aylık ölüm istatistiklerinde özellikle 2020 için beklenen ölüm 303 bin 815'tir.
Kovid 19'dan gerçekleşen 6 000 370 ölümü ekleyince bu sene vefat sayımız 309 bin 602 oluyor, ilk 8 aya göre. 2019 yılı ilk 8 ayında enfeksiyondan vefat sayımız 8072. Kovid hastalarının enfeksiyon diye kaydedilmesinden ziyade belki tersini ifade etmek eskiden enfeksiyon olarak kaydedilen hastalarımızın Kovid olduğu da söylenebilir. Son 1 aydaki hastaların yaş ve cinsiyet dağılımını görüyoruz. Tedbirlere dikkat etmezsek her yaş grubundan hastalarımız var. Genç ve orta yaş vatandaşlarımızda yoğunluğun aşağı doğru arttığını çok net görmüş oluyoruz.

'Gümüşhane, Uşak, Sinop, Aksaray hasta yaş ortalaması en yüksek olduğu iller'

İyileşen halkımızın yaş ve cinsiyet dağılımını görüyoruz. Genç ve orta yaş grubunda iyileşmelerinin yaşlılara göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Yaşlı nüfusumuzun hastalığa yakalanmakla beraber pinomoniyi başından geçenleri gösteriyor. İl bazında hastalarımızın, yoğun bakım ve entübe olan hastalarımızın yaş ortalamalarını görüyoruz. Hasta yaş ortalaması diğerlerinden yüksek olan illerimiz Gümüşhane, Uşak, Sinop, Aksaray hasta yaş ortalaması en yüksek olduğu iller. Yoğun bakımda ve entübe olan hastalarımızın en yoğun 65-75 bandında olduğu görülmektedir.
60 yaş ve üstü halkımızın entübe olma oranının dramatik şekilde net görülüyor. Herkesten özellikle rica ediyorum, yaşlılarımızı özellikle daha itinayla koruyalım. Yaşlılarımızın hasta olmamalarını sağlamak, koruyup, kollamak hepimizin görevi olmalı.
Özellikle toplum bilimleri kurulumuzun geçen ay itibariyle kritik bir önerisi olmuştu. Bu konu tartışılmıştı. Salgının başında hızlı ve anlık bilgilendirmenin önemini hepimiz biliyoruz. Salgının yönetimi açısından günlük olarak paylaştığımız tablo konunun önemi ve etkisini içerik açısından sınırladığını görüyoruz. Web sayfamız daha fazla bilgiyle güncellendi. Bundan sonra günlük veri paylaşımı o kanalla yapılmış olacak."

'Kimlere aşı yapılması gerektiğine dair algoritma geliştirildi'

Koca, açıklamalarının ardından basın mensuplarının salgına ilişkin olarak sorularını yanıtladı. Koca'nın kaydettikleri şöyle:

(Grip ve zatürre aşıları) Geçen yıla göre bu sene daha fazla grip aşısının, zatürre aşısının tüketileceğini biliyoruz. Kimlere aşı yapılması gerektiğine dair algoritma geliştirildi. Bu yıl geçen yıla göre 4 kat olsun gayreti içerisindeyiz. Kimlere yapılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu tarafından çalışma yapılıyor. Zorunlu olan kişiler önerdiğimiz algoritma olacak. Bu anlamda sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum.

'Şu an Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara'

(Ankara'daki vaka sayısında yaşanan artış) Şu an Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul'u iki kat oranında geçmiş durumda. Dolayısıyla bu manadaki tedbirleri Ankara'da daha yoğunlaştıran yaklaşım ve çaba içerisindeyiz. Bu anlamda birtakım tedbirler alınmaya başlandı. Özellikle mesai kavramı, bununla ilgili gerektiğinde kuruma gelmeden, dönüşümlü olarak, belli bir yaş üstünde, 60 yaz üzeri kişilerin kuruma gelmelerini önlemek gibi Ankara özelinde daha yoğun biçimde gündeme alındı. Şu an sokağa çıkma ve benzeri durum gündemimizde yok. Önemli olan tedbirlere uyum noktasında herkezin gayret ve çaba içerisinde olmasını sağlamak.

'(Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün 'Görüşlerimizi söylüyoruz ama karar yetkimiz yok' açıklaması) Bilim Kurulumuz bu dönemde bir öneri kurulu. Bugüne kadar Bilim Kurulumuzun almış olduğu önerileri uygulama noktasında gayret içinde olduk. Bilim Kurulunun karar verici olmadığı bu manada söylenmiş bir cümle.

'Salgının kontrol dışına çıktığını asla söyleyemeyiz'

(Salgın kontrolden çıktı mı?) Salgının kontrolden çıktığını asla söyleyemeyiz. Ama tedbirlere uyum noktasında hassasiyet göstermezsek sonucu farklı olabilir. Bazı illerimizde bu durumun daha belirgin olduğunu görüyoruz. Bu Ankara için özellikle söylenebilecek durum. Kayseri, Konya gibi illerimizde artış olduğunu, Konya'nın biraz daha stabil hale geldiğini söyleyebiliriz. Ankara'da bunun daha belirgin olduğunu görüyoruz. Kontrol dışına çıktığını asla söyleyemeyiz. Arkadaşlarımız yoğun bir gayretle çaba sarf ediyorlar. Erken dönemde vakanın tespiti, filyasyon çalışmasının sahada yoğun yapılması. İlaç uygulamasını erken dönemde başlamak gibi bir yaklaşım da başka ülkelerde görmüyoruz. Ciddi sonuçlar aldığımızı, hergün sonuçları alma noktasında tabloda gösterdiğimiz zatürre oranı var. Zatürre oranının giderek aşağı doğru düştüğünü görüyoruz. Bu da erken dönemde ilaç uygulaması ile oluyor.

'Düğünlerle ilgili organizasyonun daha çok nikah tarzında olması önerimiz oldu'

(Vaka sayılarında yaşanan artışın kaynağı ne?) En büyük kaynak bayram ve bayram sonrası yoğun düğün ve benzeri etkinlikleri görüyoruz. O sebeple de düğünlerle ilgili bütün Türkiye'de bugün Bilim Kurulumuzda da gündem olan, daha önce 14 ilde alınmıştı, bütün Türkiye'de düğünlerle ilgili organizasyonun daha çok nikah tarzında olması, yemekli organizasyonda olmaması, nişan, kına gibi etkinliklerin yapılmaması biçiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyesi oldu, sünnet düğünleri de dahil olmak üzere.

'Kapatılan hastaneleri açmak gibi bir eğilimimiz zaten vardı'

(Ankara'da hastanelerin kapasitesinde doluluk yaşandığı iddiası) Şu an Ankara'da hastane açımızdan problemimiz yok. Kapatılan hastanelerini açmak gibi eğilimimiz zaten vardı. Daha önce de söylemiştim. Bu hastanelerimizin yoğun bakımla ilgili bölümlerini devrede tutma noktasında çaba içerisindeyiz. Bunların açılmasını gündeme aldığımızı söylemek istiyorum.

Rusya'nın geliştirdiği aşı hakkında açıklama: Önümüzdeki günlerde Faz-3 çalışması için izin verilir

(Aşı yapmış olduğu çalışmalar) Şu an iki aşıyla ilgili Bakanlığımız onay vermiş oldu faz 3 çalışması için. Her biri için farklı 8-10 merkezde çalışmalar devam ediyor olacak. Gönüllülük esasına göre bu izinler verilmekte. Bu yapmış olduğu çalışmalar bizim biliyor olmamız, daha sonra kullanım için de oldukça önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bunu bir zorlamayla yapmıyoruz, bu gönüllülük esasına göre üstünde çalışılan aşılarla ilgili bizim temelde var olan etkinliğini görmemiz de oldukça önemli bizler için. Bizim kendi yapmış olduğumuz çalışmalar ise faz 1 çalışmasına gelen yapmış olduğu çalışmalarmız var. Önümüzdeki günler bu konu hakkında gelişme olacak.

İki çalışma dışında üçüncü bir çalışmanın başvuruı oldu. Bu konu da Rusya'nın tecrübelerini biliyoruz. Faz 3 çalışmasına bir başvuru edildi. Dosyasına bakıldı, önemli bir aşamada olduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki günler bir üçüncü aşının Faz-3 çalışması için izin verilecek.

'Maçların ilk dönem seyircisiz oynanmasını önerdik'

(Maçlar seyircili mi oynanacak?) Futbolla alakalı olarak Bilim Kurulunda gündeme geldi. Bu dönemde belli bir döneme kadar belki ilk yarısı için müsabakaların seyircisiz olması biçiminde bir tavsiye var. Bunu söyleyebilirim. Yani seyircili olmaması, seyircisiz futbol müsabakalarının sürmesi biçiminde Bilim Kurulunun tavsiyesi var. Yaklaşımımız bu biçimde. Ek ödemeyle ilgili hem sahada filyasyon yapan hekimlerimiz dahil olmak üzere şu dönemde bu hastalarla ilgili yoğun, acil, göğüs hastalıkları, dahile, çocuk ve benzeri çalışanlarla ilgili düzenleme yapıldı. Önümüzdeki günlerde yayınlanmış olur.

(Sağlık çalışanlarının atanması) Atamayla ilgili ihtiyaç durumuna göre baştan, dört ay önce atama dönemi yaşamıştık. Önümüzdeki dönemde devreye girecek olan hastanelerimiz olacak. Konya açıldı, İstanbul'da Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi bu hafta sonu açılmış olacak. Seyrantepe benzer şekilde yakın zamanda açılacak. Hastanelerin devreye girmesiyle beraber eleman alımı söz konusu olacak. Döner sermaye 3600 Ek Gösterge ile alakalı bir ek çalışma var. Döner sermayenin kaldırılması şu anda söz konusu değil. Biz performansı daha etkin yapmak istiyoruz. 3600 Ek Göstergede yalnızca sağlık çalışanları ile ilgili değil diğer çalışmalar ile ilgili bir düzenleme var. Bu performansın şu dönemde daha sağlıklı bir biçimde devreye girmesini hızla kolaylaştırmak biçiminde olacak.

(Hastalığı hafif seyreden vatandaşların ilaçlarını toplu taşıma kullanarak almaya gittiği iddiası) Bu anlamda ilaçların kendilerine halkımızın evinde verilmekte olmasını önemsiyoruz. 150 bini geçen kişi normalde izolasyonda olması gerekirken olmadığını görüyoruz. Pozitif olan halkımızın ilacını almak için hastaneye ya da sağlık kuruluşuna gelmekten öte biz onu evinde ulaştırma yönünde organizasyon içerisindeyiz, başka birine bulaştırmayı engelleme gayreti içerisindeyiz.

'PCR ile ilgili bazı özel hastanelerde kaydın yeterince tutulmadığı şeklinde bir durumu gördük'

(Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 'Sadece Ankara’da 563 kişi öldü' biçimindeki açıklaması) Özellikle ölümlerle ilgili başkanla da görüştüm. Bununla ilgili rakamları hergün veriyoruz. Normalde bu ölüm rakamlarıyla ilgili bir hekimin kendi tanısıyla söz konusu oluyor. Bizim herhangi merkezden müdahalemiz söz konusu olmuyor. Bizim bakanlık olarak değiştirmemiz söz konusu değil. Ben demin bahsetmiştim enfeksiyonla ilgili parametrede bu senenin azaldığını gösterdim.

Geçen yıla göre farklı enfeksiyon tablosu olarak görülen parametrede düştüğünü görüyoruz, tersine enfeksiyon olup, Kovid yazılanların olduğunu görüyoruz. PCR ilgili ise bazı özel hastanelerde kaydın yeteri kadar tutulmadığı biçiminde bir durumu gördük. Bununla ilgili gerekli olan uyarılarımızı yaptık. Şu an bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Bizim testlerin içinde basın mensupları ve turistik bölgeler de yapılan testler yok. Pozitif vakaları takibe alıyoruz ama testlerin içinde yok.

'Hazırlık, 1. 2. sınıf ve 8 ve 12'yle ilgili düzenlemeyi muhtemelen gelecek hafta konuşmuş oluruz'

(Hastalığı ikinci kez geçiren oldu mu?) Şu en temel kadar ikinci kez hastalığı geçiren bireyleri görmedik. Bu olmayacağı manasına gelmez. Enfeksiyona eğilim, enfeksiyonla karşı karşıya kalmış olduğumuz hasta var mı, bildiğimiz bir hasta durumu yok. Gelecek hafta bu manada yoğun gündem konumuz olacak.

(Yeni eğitim-öğretim yılı) Şu dönemde kısıtlı bir biçimde eğitimin devamı bir yaklaşımımız var. Hazırlık, 1. 2. Sınıf ve 8 ve 12'yle ilgili düzenlemeyi muhtemelen gelecek hafta konuşmuş oluruz. Daha çok 1. Sınıfların alışması açısından 2 + 5 biçiminde sayıyı azaltarak bir uygulama gündeme gelebilir. Önümüzdeki hafta bunu daha netleştirmiş oluruz. Diğer sınıfların nasıl devam edeceği biçiminde salgının seyrine göre gelecek hafta daha da netleştirmiş oluruz. Özetle 1. Sınıfların alışması için 2+5 olabilir, ikinci haftanın olup olmayacağı önümüzdeki hafta netleşmiş olur. En yoğun iletişimimizin olduğu bakanlığın İçişleri Bakanlığı'nın olduğunu söylemek istiyorum. Bizim bu pandemi sürecinde almış olduğumuz kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı ile beraber almış olduğumuz kararlarla etkin mücadele içinde olduğumuzu söyleyebilirim.

'Cumhurbaşkanımızın hassasiyet ve gayret içinde olduğunu biliyoruz'

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Giresun mitingindeki kalabalık) Maske, mesafe ve hijyen noktasında sayın Cumhurbaşkanımız da oldukça hassasiyet ve gayret içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu noktada pek çok defa özellikle maske, mesafe ve temizlik konusunu gündeme getirdiğini biliyoruz. Ama yer yer bunun ihlal edildiğini biliyoruz. Vatandaş olarak maske, mesafe ve temizliğe özen göstermemiz gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Yorumlar (0)
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@