İmamoğlu 2022 bütçesini açıkladı: '2021 yatırım bütçemizi ikiye katlıyoruz'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘2022 Yılı İstanbul Büyükşehir Belediye Bütçesi’ni açıkladı.

GÜNDEM 25.11.2021, 18:40
İmamoğlu 2022 bütçesini açıkladı: '2021 yatırım bütçemizi ikiye katlıyoruz'

Türkiye’de, yerel idarelerin toplam yatırımlarının yaklaşık 4’te 1’ini, tek başına İBB olarak kendilerinin yapacağını vurgulayan İmamoğlu, yaşanan ekonomik krizi, “Toplam dış kredi borcumuz, 2 milyar 544 milyon Euro’dur ve bunun yaklaşık 2 milyar euro’su bizden önceki dönemden devralınmıştır. 23 Haziran 2019’da 6,6 TL olan Euro, bugün itibariyle 14,52 TL’ye çıkmıştır. 2,5 senede kötü ekonomi yönetiminin, kur farklarından İstanbullunun sırtına yüklediği ek fatura ne yazık ki, 20 milyar 150 000 000 tl'ye ulaşmıştır. Bu rakam, bizim İBB olarak 1 senede yapacağımız toplam yatırımlardan bile fazladır” sözleriyle dile getirdi.

“Benim en önemli ve birincil projem, bu şehrin çocuklara yatırımdır” diyen İmamoğlu, “Bu şehrin geçlerine, çocuklarına, annelerine ve kimsesizlerine umut olmaya en kuvvetli bir biçimde devam edeceğiz. Siyasi amaçlara değil, 16 000 000 İstanbulluya hizmet etmeye davet ediyorum. Buradan bir kez daha ilan ederim ki; önümüze ne denli engel çıkarılsa çıkarılsın, her doğan gün karşımıza devlet ciddiyetine uymayan ne denli tuhaf icat çıkarılırsa çıkarılsın; yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Daha çok büyük bir azimle, 16 000 000 için çalışmayı sürdüreceğiz. Kimsenin morali bozulmasın. Kimse kendisini sahipsiz ve çaresiz hissetmesin. Biz buradayız ve bu şehrin tüm evlatlarının yanındayız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2022 Yılı İstanbul Büyükşehir Belediye Bütçesi”ni, İBB Meclisi oturumunda sundu. İmamoğlu, sunum öncesinde, CHP, İYİ Parti, AK Parti ve MHP gruplarını ziyaret etti. Harbiye’deki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirmiş olan toplantının açılış konuşmasını, başkanlık koltuğunda yapan İmamoğlu, sonrasında 2022 yılı İstanbul Büyükşehir Belediye Bütçesi’ni sunmak üzere Meclis kürsüsüne geldi.

'Siyaset, halka rağmen yapılmaz'

“Bu kamusal makamlara gelişimizin asıl amacı hizmet” diyen İmamoğlu, İBB Meclisi’nde bulunan parti gruplarının önümüzdeki senede daha fazla “iyi niyet ve iş birliği” içerisinde çalışmaları dileğinde bulundu. Herkesin, farklı açılardan da olsa 16 000 000a hizmet için yola çıktığını aktaran İmamoğlu, “Ben, ilk günden beri, hangi partiden seçildiğinizi düşünmeden sizlere, her birinize inanmayı ve sizlerle beraber bu şehrin geleceği için çalışmayı umut ettim, ediyorum. Her defasında 16 000 000un hayat niteliğini iyileştirme yolunda sizlerden olumlu eleştiri, katkı ve destek beklemeye devam edeceğim ve sizlerle iş birliği yapabilmek için çağrılarımı sürdüreceğim. İnanıyorum ki, gün gelecek ve el ele, gönül gönüle çalışacağız. Buna kalpten inanıyorum; çünkü, biliyorum ki siyaset, halka rağmen yapılmaz” dedi.

'Bütçemizin yüzde 42'sini yatırımlara ayırıyoruz'

İmamoğlu, İBB’nin 2022 yılı bütçesi, şu bilgilerle özetledi:

“2022’de toplam bütçe gelirlerimizi 35 milyar 650 milyon lira, bütçe giderlerimizi ise 43 milyar 650 milyon lira olarak planladık. Bu şekilde 2022 senesinde öngördüğümüz hizmetleri yapabilmemiz için, 8 milyar liralık finansman ihtiyacımız olacak. Bu açığın yaklaşık 4,4 milyar lirasını, Kasım 2020’de ihraç ettiğimiz Eurobond’dan karşılarken, 3,6 milyar lirasını borçlanmayla finanse edeceğiz. 2022’de, toplam 2 milyar TL kredi ve 3,8 milyar TL karşılığı da döviz borcu ödeyeceğiz. 2022 bütçemizden yatırıma, yani alt yapı ve metro inşaatlarına 18 milyar 240 milyon lira ayırıyoruz. Bütçemizin yüzde 42’sini yatırımlara ayırıyoruz. Bir başka ifade ile; 2021 yatırım bütçemizi, eksiksiz olarak ikiye katlıyoruz.”

'2022 yatırım yılı'

2022 yılı bütçesini yoğun olarak bir yatırım bütçesi olarak tanımladıklarını vurgulayan İmamoğlu, 2020 ve 2021 senelerinde yatırımların nispi olarak düşük görünmesinin sebebinin, Kovid-19 pandemisi sebebiyle yurttaşlara yapmış oldukları yardımlar olduğuna dikkat çekti. 2019’da iş başına geldiklerinde, sosyal yardımları 2 milyar 108 milyona çıkardıklarını belirten İmamoğlu, “Pandeminin başlamasıyla sosyal yardım bütçemizi, 2020’de, 3 milyar 139 milyon tl'ye çıkardık. Bu yıl sonunda 3 milyar 840 milyona ulaşacak olan yardım bütçemizi, 2022 senesinde, 4 milyar 98 milyona yükseltiyoruz. Özetle; giderlerimizin yüzde 9,4’ünü ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza destek olmak için kullanacağız” bilgilerini paylaştı.
“Türkiye’de, yerel idarelerin toplam yatırımlarının yaklaşık 4’te 1’ini, tek başına İBB biz yapıyor olacağız” diyen İmamoğlu, iç-dış borçlarla ve son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan aşırı yükselmeyle alakalı olarak şu rakamları paylaştı:

“Biz, bizden önceki yönetimlerden devraldığımız iç borçları düzenli ilaçlanma ödüyor ve borç stokumuzu azaltıyoruz. Göreve geldiğimizde 4 milyar 780 milyon lira olan iç borçlarımız, geçen sene sonunda ve pandemi sebebiyle 5 milyar 509 milyon tl'ye yükselmiş olsa da yapmış olduğumuz ödemeler sonucu, Eylül 2021 itibariyle 3 milyar 182 milyon tl'ye inmiştir. Toplam dış kredi borcumuz, 2 milyar 544 milyon Euro’dur ve bunun yaklaşık 2 milyar Euro’su bizden önceki dönemden devralınmıştır. Burası önemli; 23 Haziran 2019’da 6,6 TL olan Euro, bugün itibariyle 14,52 TL’ye çıkmıştır. 2,5 senede kötü ekonomi yönetiminin, kur farklarından İstanbullunun sırtına yüklediği ek fatura ne yazık ki, 20 milyar 150 000 000 tl'ye ulaşmıştır. Bu rakam, bizim İBB olarak 1 senede yapacağımız toplam yatırımlardan bile fazladır.”

'Yaşadığımız durum tam anlamıyla bir cinnet durumu'

Merkezi hükümetin yanlış ekonomi politikaları sebebiyle yaşanan kur dalgalanmalarıyla ilgili kapsamlı bir analiz yapan İmamoğlu, “Bu yanlışlıkların neticesi olarak, her yurtdaşın varlıklarının yarısı buharlaştı. Ülkemizde kişi başı milli gelir, 5.000 doların altına geriledi. Türkiye, milletler arası rekabette, G20 denen ilk 20 ülkenin bulunduğu ligden düştü. Artık ilk 30’a zor girecek noktalara geriledi. Asgari ücret, dünyanın en fakir ülkelerinin seviyesi olan 200 dolar seviyesine düştü” tespitlerinde bulundu. Vatandaşın ve kurumsal olarak İBB’nin yaşadığı ekonomik problemleri örneklendiren İmamoğlu, “İnsanlarımızın mağdur olmaması için, destekleyici ilave ve acil tedbirler alınmalıdır. Yaşadığımız durum, 128 milyar dolarlık ülke rezervlerinin çarçur edilmesinin doğal neticesi olarak ortaya çıkan çok büyük bir beceriksizliktir” dedi.

'16 milyonun yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz'

İBB’nin 2022 yılı konsolide bütçesinin, İSKİ ve İETT dahil, toplam 104 milyar 578 milyon lira olduğunu aktaran İmamoğlu, “Bu bütçenin 43 milyar 650 milyon lirası İBB’nin, 42 milyar 864 milyon lirası iştirakler, 10 milyar 364 milyon lirası İSKİ ve 7 milyar 700 000 000 lirası İETT bütçesidir” bilgilerini paylaştı. “Ama biz, bütçeyi yalnızca rakamlardan ibaret görmüyoruz. Biz, bu rakamlara baktıkça hizmetlerimizi görüyoruz” diyen İmamoğlu, “Bütçe bizler için ‘Adil, Yaratıcı, Yeşil İstanbul’ vizyonumuzu gerçekleştirme ve 16 milyonun yaşam niteliğini yükseltme hedefimizin rakamlarla dile getirilen resmidir. Biz; ‘Adil, Yaratıcı, Yeşil İstanbul’ diyerek uzun sürede varmak istediğimiz yeri, şehrimizin toplumsal, kültürel ve çevresel boyutlarıyla topyekûn ele aldık. ‘Adil İstanbul’ vizyonumuzun öznesi, insan. Bu sebeple bütçemizi, ilk kez insan öznesine göre kategorize ediyoruz. Çocuk bütçesi, gençlik bütçesi, kadın bütçesi, sosyal bütçe, kültür, eğitim, spor bütçesi diye kategorize ediyoruz. Hedefimiz; her bir İstanbullunun eğitimli, daha sağlıklı, geleceğine güven duyan, çocuklarının istikbalinden emin, özgür ve mutlu olmasıdır” diye konuştu.

'Umarım engellenmek yerine hizmette yarışırız'

“Benim en önemli ve birincil projem, bu şehrin çocuklara yatırımdır” diyen İmamoğlu, bu çerçevede yapmış oldukları çalışmaları detaylandırdı. 2022’de, açılan kreş sayısını artırmayı amaçladıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Kreşlerimizde, gelir seviyesi düşük olan toplumsal kesimlerden gelen çocuklarımız, öncelikle faydalanacak. Gelecek nesiller adına çok önemli bir alan olan kreşlerimizde, çocuklarımıza, olabilecek en iyi olanakları sağlıyor, en nitelikli eğitimi vermek için canla başla çalışmaktayız. Bu kreşlerde özgür, yaratıcı, eleştirel düşünmeyi beceren, bilişsel, sosyal ve duygusal beceriler kazanmış çocuklarımızın potansiyeli azami ölçüde açığa çıkarılıyor. Hükümet çevrelerinin, son dönemde İstanbul’da 100 kreş yaptırmaya dönük sözlerini duyuyoruz. 25 yıl sonra ve bizden örnek almış olsalar bile, bu kararlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Umarım, bu yolda ilerlerler. Ve umarım, bu milletin evlatlarına hizmette, engellenmek yerine, yarış yapabiliriz. Bu itibarla ne kadar bütçe ayırsak azdır” ifadelerini kullandı.

'Bu şehir, gençlerinin bir kısım yapıların eline bırakmayacak kadar güçlüdür'

Çocuklara yönelik 566 milyon liralık 2021 bütçesinin, 2022 yılı itibariyle 708 milyon tl'ye çıkardıklarına dikkati çeken İmamoğlu, “yapılacaklar listesi”ni kalem kalem anlattı. Başta eğitim desteği ve yurt sorunu olmak üzere, gençlere yönelik projeleri ve çalışmaları da örneklendiren İmamoğlu, “2021 senesinde, gençlerimize yönelik hizmetlerimiz için, toplam bütçemiz 1 milyar 38 milyon liraydı. Bu tutarı, 2022 bütçemizde yüzde 30 artırarak, 1 milyar 353 milyon tl'ye yükseltiyoruz. Bir başka anlatımla; gençlerimize, günde 4 000 000 liralık bir bütçe ile destek olacağız. Çünkü biliyoruz ki; gençlerimizin eğitimine yapmış olduğumuz her yatırım, aynen çocuklarımıza yapmış olduğumuz yatırım gibi şehrimizin huzuruna, geleceğine ve kalkınmasına yapılan en kıymetli yatırımdır. Hem insan olarak hem toplumsal olarak hem de maddi olarak en kıymetli yatırımdır. Gençlerimizin eğitimine yapmış olduğumuz yatırım, şehrimizin ve ülkemizin medeniyetler yarışına yapılan yatırımdır. Bu şehir, gençlerini, amaçları belirsiz bazı kurum ve kuruluşların, kamu kontrolünün olmadığı bir kısım binaların eline bırakmayacak kadar kuvvetli bir şehirdir” dedi.

'16 milyon için çalışıyoruz'

Bir şehrin gücünün, o kentin kaliteli işgücüyle ölçüldüğüne dikkati çeken İmamoğlu, Türkiye’nin 33 milyon ile Avrupa’nın üçüncü en büyük işgücü potansiyeline sahip ülke olduğunun altını çizdi. “Ancak işgücümüze, özellikle dijital çağın gerektirdiği yetkinlikleri kazandırmak adına yapılanlar bir hayli yetersiz” diyen İmamoğlu, konu hakkında çarpıcı rakamlar paylaştı. “Yeterli eğitim alamayan gençler ve görece düşük mesleki niteliklere sahip olanlar açısından iş imkanları gün geçtikçe daralacak” tespitinde bulunan İmamoğlu, “Biz, İstanbul’un geleceğini düşlerken ve planlarken, bu kesimleri de kapsayacak şekilde çok geniş düşünüyoruz; 16 000 000 için çalışmaktayız” ifadelerini kullandı. Bölgesel İstihdam Ofisleri ve Enstitü İstanbul İSMEK kanallarıyla reel ihtiyaçları gözeten mesleki eğitim ve yaşam boyu öğrenme programları sunmaya başladıklarının önemini vurgulayan İmamoğlu, “Bu itibarla 2022 senesinde Enstitü İstanbul İSMEK’e 360 milyon lira bütçe ayırdık. Aynı şekilde Bölgesel İstihdam Ofislerimizle, İstanbulluların istihdam edilmesine katkı sağlamak amacı ile ayırdığımız kaynağı 35 000 000 tl'ye yükseltiyoruz. Çünkü biliyoruz ki; bayanların, gençlerin, dezavantajlı grupların istihdamı açısından OECD ülkelerine kıyasla çok gerilerdeyiz” biçiminde konuştu.

'Kız çocukları eğitimde fırsat eşitsizliğinin mağduru'

“Adil İstanbul” hedeflerinin en önemli ögelerinden birinin cinsiyet eşitliğini sağlamak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:
“Bugün maalesef bayanın öznesi olduğu pek çok eşitsizlik türü, iç içe geçerek, çoğu kez birbirini besliyor. Kız çocukları eğitimde fırsat eşitsizliğinin mağduru olurken; bayanlar, işgücüne eşit seviyede katılamıyor. Bir insanlık suçu olan kadına yönelik şiddet, artmaya devam ediyor. Toplumsal hayatta ve siyasette bayanların temsil oranı bir türlü doğru oranlara yükselmiyor.

Bizim temel gayemiz, bayanlarımızın hak ettiği eğitime, hak ettiği işe, gelire, hak ettiği özgürlüğe, refaha ulaşmasının önündeki engelleri kaldırmaktır. Bunun için 2020’de bayanlara yönelik hizmet ve projeler için 190 000 000 lira kaynak ayırabilmiştik. 2022 senesinde ise bu tutarı katlayarak 451 milyon tl'ye yükseltiyoruz.”

'Tüm hizmetlerimizi adil biçimde yürütüyoruz'

“Adil İstanbul”un hemde adil biçimde paylaşan İstanbul demek olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Tüm İstanbullulara, hiçbir ayrım gözetmeksizin, eşit ve özgür yaşayacakları bir şehir oluşturmak için, başta finansal ve sosyal tüm imkânlarımızı adil biçimde sunuyoruz. Hiçbir hemşerimizi, şehrimizin gelişme ve kalkınma sürecinde geride bırakmadan, tüm hizmetlerimizi adil biçimde yürütüyoruz. Hizmetlerimizi ve sosyal yardımlarımızı, toplumsal kapsayıcılık ilkesi ile yapıyor, hiçbir kesimi dışarda bırakmıyoruz. Bunun ne denli değerli olduğunu, özellikle pandemi sürecinde yaşayarak gördük” ifadelerini kullandı. 2,5 senelik görev sürelerinin 2 senesinin pandemi şartlarında geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, bu süreçte edinilen çok önemli dersler olduğuna dikkat çekti. “Pandemi gibi öngörülmesi imkansız ve uzun vadeli krizler, sosyal dayanışmanın ve yardımlaşmanın ne kadar hayati olabileceğini kanıtladı” diyen İmamoğlu, süreçle ilgili rakamsal bilgiler paylaştı.

'Vatandaşın ızdırap çekmesine seyirci kalmayın'

Merkezi hükümetin pandemi sürecinde toplumun yanında olmadığına, yoksulları, işsizleri ve ihtiyaç sahiplerini gözeten bir icraatı bulunmadığına dikkati çeken İmamoğlu, “Sanki dar gelirli kesimler, bu ülkede vergi vermiyormuş gibi gözden çıkarıldı Bu kesimlerin ‘yoksulluktan açlığa’ geçişine mani olacak hiçbir ciddi politika üretemedi, uygulayamadı. Pandemi krizini yönetememesi, hepimizin devletimize olan inancımızı örseledi. Ama gerçekte olan biten, iktidar bileşenlerinin devletin kurumsal kapasitesini imha etmesinden kaynaklanan bir ‘yönetememe krizi’ydi. Tüm bu süreçte, İBB olarak biz, devlet olmanın ciddiyeti ve sorumluluğuyla hareket ettik. Tüm gücümüzle İstanbulların yanında olmak için sosyal yardım bütçemizi, katladıkça katladık. Bunu hükümetin engellemelerine rağmen yaptık; yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Pandeminin yol açtığı sosyal hasarları daha da büyümeden kapatmanın önemine dikkati çeken İmamoğlu, “Yönetmeyi beceremediğiniz ekonominin, yönetmeyi beceremediğiniz döviz kurlarının altında milyonlarca vatan evladının çaresizce ızdırap çekmesine seyirci kalmayın. Sizi; realist, ekonominin bütün anlaşılabilir hamlelerini yaparak, bu enkazın büyümesine mani olmaya davet ediyorum. Kaynakları bizlere bırakın; bizler yerel yönetimler olarak, kendi şehirlerimizde vatandaşımızın derdine derman olalım” çağrısında bulundu.

'Dünya daha adil olmadıkça daha yeşil de olmayacak'

“Emin olun; dünya daha adil olmadıkça, daha yeşil de olmayacak, daha yaratıcı da olmayacak” diyen İmamoğlu, çevre problemleri ve dünyanın global iklim değişikliği gündemine dikkat çekti. Dünyanın uzun bir dönüşüm yolculuğunun başlangıç noktasında olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu yolculuk boyunca; sanayiden tarıma, ulaşımdan enerjiye ‘karbon nötr bir dünya ve ekonomi’ modeline geçmek için, üretimin tüm süreçlerini, hizmetleri ve ticareti yeniden kurgulamak ve sürdürülebilirlik aksiyonlar almak gerekmektedir” uyarılarını dile getirdi. İBB olarak, “İklim Değişikliği” vizyonlarını “Yeşil Çözüm” olarak 16 milyona sunduklarını hatırlatan İmamoğlu, “Gururla söyleyebilirim ki; 2050’ye gidilen yolda, ülkemizde ‘karbon nötr’ hedefini açıklayan, bunun için aksiyon planları hazırlayan ilk ve tek şehir İstanbul’dur; bizim yönetimimizdir. Bu hedef bizler için pragmatik bir hedef değil, kalıcı, bir kent anayasası hedefidir. Bundan böyle belediyemizde icra edeceğimiz her bir yeni projeye bakarken, o proje ‘Yeşil Çözüm’ hedeflerine uyuyor mu diye bakacağız. Şehrimizin karbon nötr amaçlarını destekliyor mu diye bakacağız. Uymuyorsa, o projeyi sil baştan değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

'Çevre konusu bir hayat memat meselesidir'

Yaz aylarında Akdeniz’de yangın, Karadeniz’de sel felaketleri yaşandığını ve 82 vatandaşımızın felaketlerde yaşamını yitirdiğini hatırlatan İmamoğlu, “Bilimsel çalışmalar ortaya koyuyor ki, iklim değişikliği ve çevre problemleri, kesin olarak insan faaliyetleri neticesinde oluşuyor. Son bir senede yaşadığımız musilaj, orman yangınları, sel felaketleri de son yılların icraatlarının, zihniyetinin sonucudur. Çevre konusu, yalnızca entelektüel ve moda bir duyarlılık konusu değil; tam anlamı ile bir yaşam memat meselesidir. Çevre konusu, bir siyaset konusu değil; bir yaşamta kalma meselesidir. En azından bu konu da hepinizin siyasi hamaseti, kavgayı, çekişmeyi bir kenara bırakarak, elbirliğiyle meseleyi sahiplenmenizi bekliyoruz. Bunu gelecek nesillere borçluyuz” diye konuştu.

'Metro projeleri, kentin geleceği için hayati'

2022 bütçesinde çevreye, 2 milyar 181 milyon lira ayırdıklarını belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu kapsamda, ulaşım ve metro bütçemize de değinmek istiyorum. Bugün 2022 yılı bütçesinin en büyük kalemi, yüzde 32 oranındaki pay ile ulaşım, metro ve çevre bütçemizdir. İETT dahil, toplam tutarı 16 milyar 845 milyon liradır. Bu itibarla dünyada aynı anda en fazla metro hattı inşa eden şehir olmak kadar gurur verici bir diğer husus da en büyük bütçe payını en çevreci ulaşım yolu olan metroya ayırmaktır. Metro projeleri, bizler için bu şehirde 25 senede kangren haline getirilmiş trafik sorununu çözmek adına, en önemli ve kentin geleceği için en hayati projedir. Metro projeleri bizler için hem yaşam kalitesi, hem uygarlık, hem hareketlilik, hem çevre ve hem de bir kalkınma projesidir.”

Depreme tüm zamanların en büyük bütçesi

İstanbul’un deprem gerçeğine de sunumunda yer veren İmamoğlu, “2022 senesinde deprem bütçesi için, tüm zamanların en büyük bütçesi olacak biçimde, toplam 1 milyar 945 milyon lira kaynak ayırdık. Bunun 931 milyon liralık kısmı, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm için ayrılmıştır” bilgisini paylaştı. Bu kapsamda, tüm paydaşların katılımı ile “Deprem Konseyi” kurulması teklifini yineleyen İmamoğlu, “Deprem konusu; kurumlar üstü, partiler üstü, siyaset üstü bir çatı altında, objektif ve bilimsel yaklaşımla ele alınmalı, tüm ilgili taraflar omuz omuza vererek çalışmalıdır. Biz, bu konudaki çalışmamızı Sayın Bakanımıza ve teknik ekibine sunmuştuk; bu vesile ile burdan bir kez daha kendilerinden bu projemizle alakalı olarak bir cevap, bir icraat beklediğimizi hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

'Kentin insan kaynağına güveniyoruz'

Şehrin gelişimi ve yaşam niteliğini yükseltmek için kentin insan kaynağına güvendiklerini vurgulayan İmamoğlu, “Bu şehirde yaşam niteliğini artırmanın en hızlı yolu, ‘Yaratıcı İstanbul’ vizyonumuza ulaşacak iş ve projelere öncelik vermekten geçer. Bu şehirde, yetenekli insanların yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamak ve moderasyon yapmaktan geçer. Şehrimizin küresel rekabette ön sıralara geçmesi, teknoloji ve inovasyondan geçer. Biz, şehrimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini geliştirerek hemşerilerimize özgürlükçü, çoğulcu ve kapsayıcı bir sosyal ve kültürel hayat sunmayı hedefledik. 2022 senesinde, belediyemizin kültür bütçesine 524 milyon lira, eğitim bütçesine 396 milyon lira ve spor bütçesine 452 milyon lira olmak üzere, toplam 1 milyar 372 milyon lira ayırdık” bilgilerini paylaştı.

'Türkiye’nin en geniş kapsamlı ‘Katılımcı Bütçe Modeli’ni oluşturduk'

Bu yıl bir ilki başararak, 'katılımcı bütçe' uygulamasını hayata geçirdiklerinin önemini vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“İBB olarak; 16 000 000 için insan merkezli, adil ve ortak akla dayalı belediyecilik hizmeti vermek, yerel demokrasiyi güçlendirmek, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını hakim kılmak amacı ile, Türkiye’nin en geniş ayrıntılı ‘Katılımcı Bütçe Modeli’ni oluşturduk. Doğrudan İstanbullulardan gelen, her biri birbirinden kıymetli 4.873 proje teklifi, teknik ve yasal açıdan değerlendirildi. Aralarından itinayla seçilen 191 proje, yine İstanbulluların oylamasına sunuldu. Oylama sürecinde 147.837 oy kullanıldı. Böylece İstanbullular, İstanbul için önemli gördüğü, uygulanmasını istediği 28 projeyi seçti. Biz de en yüksek oranda oy alan ve belirlenen bütçe sınırı içinde kalan tüm projeleri 2022 bütçemize dahil ettik. Bu projeler için 2022 bütçesinde, 155,8 000 000 liralık kaynak ayırdık. Hepsini 2022 senesinden itibaren hızla hayata geçireceğiz.”

Görevde oldukları 30 ayda, kente ve İBB’ye aynı ölçüde değer kazandırdıklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Belediyemizin kurumsal yapısını dönüştürdük. Özgürlükçü, eşitlikçi, çoğulcu ve kapsayıcı bir çalışma ortamı yarattık. Sosyal ve kültürel açıdan çok boyutlu, çok dinamik bir kurumsal kimlik oluşturduk. Bu kurumsal yapıyı, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri ile aydınlatıyoruz; bu prensiplerin ışığında önümüzü görüyoruz. Bu prensiplerimiz sayesinde yaptıklarımızdan ve kendimizden eminiz. Bugün burda sizlere sunmuş olduğumuz 2022 yılı bütçesini de bu prensipler ışığında hazırladık. Ama ekonomi böyle yönetilir ve döviz kurları artmaya böyle devam ederse, bütçemizi kısa süre sonra revize etmek mecburiyetinde kalabiliriz. Umuyorum ki, buna mecbur kalmayız” diye konuştu.

'Yatırım kararlarımızda daima kurumsal faydayı ele alacağız'

“Biz, her durumda bizlere emanet edilen kamu kaynaklarını, yalnızca ve yalnızca kamu faydası doğrultusunda, mali disiplin ve liyakat esaslarına uygun kullandığımızı ve kullanacağımızın sözünü yine bütçemizle veriyoruz” diyen İmamoğlu, “2022’de, elimizdeki tüm imkanlarla, İstanbul’a ve İstanbullulara gün geçtikçe daha akılcı, daha hızlı ve daha yüksek standartta hizmet üretmeye devam edeceğiz. Yatırım kararlarımızda her zaman kamusal faydayı esas alacak, ekonomik olmayan ve tasarruflu olmayan harcamalara asla izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi global rekabette, Cumhuriyet tarihinin en zor dönemini yaşatan ekonomik krizde ve halen devam etmekte olan pandemi şartlarında ezilen orta ve alt gelir grubundaki halkımızın dertlerini çözmek için tüm gücümüzle çalışmaya ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Katılımcı, insan merkezli, ortak akla dayalı yeni nesil belediyecilik anlayışının yansıması olarak ulaşım alanında dar gelirliler, öğrenciler, çocuklu anneler ve sağlık çalışanları ilk sırada olmak üzere indirimli ya da bedava dağıttığı ulaşım gibi sosyal harcamaları sürdüreceğiz. Meclisimizin, finansal ihtiyaçlarımız konusunda önümüze çıkardığı engellere rağmen borçlarımızı ödemeye, ne yazık ki kötü idare edilen ekonomi yönetiminin neden olduğu İBB’nin sırtına yüklediği devasa borç kamburuna rağmen yatırımlarımıza ve hizmetlerimize daha çok büyük bir hırsla devam edeceğiz” dedi.

'Umut olmaya devam edeceğiz'

“Bu kadim şehire ve aziz millete, sahipsiz olmadıklarını göstermeye devam edeceğiz” diyen İmaoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:
“Bu şehrin geçlerine, çocuklarına, annelerine ve kimsesizlerine umut olmaya devam edeceğiz. Siyasi amaçlara değil, 16 000 000 İstanbulluya hizmet etmeye davet ediyorum. Buradan bir kez daha ilan ederim ki; önümüze ne denli engel çıkarılsa çıkarılsın, her doğan gün karşımıza devlet ciddiyetine uymayan ne denli tuhaf icat çıkarılırsa çıkarılsın; yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Daha çok büyük bir azimle 16 000 000 için çalışmayı sürdüreceğiz.Kimsenin morali bozulmasın. Kimse kendisini sahipsiz ve çaresiz hissetmesin. Biz buradayız ve bu şehrin tüm evlatlarının yanındayız.”

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:20
Güneş 06:01
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:19
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@