GENAR Başkanı Aktaş: Kılıçdaroğlu anketlerde Yavaş ve İmamoğlu'nun gerisinde

GENAR Başkanı İhsan Aktaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oylarında yaşanan düşüşle alakalı olarak “Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu’nun puanlarından bir kısmını çekmişler” dedi.

GÜNDEM 20.05.2020, 12:00
GENAR Başkanı Aktaş: Kılıçdaroğlu anketlerde Yavaş ve İmamoğlu'nun gerisinde

Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te 'Koronavirüs sürecinde anketler ne gösteriyor?' başlığıyla yayınlanan yazısında sözlerine "Koronavirüs yalnızca sağlık alanında etkili oluyor diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz" diye başladı.

Selvi, GENAR Başkanı İhsan Aktaş'ın değerlendirmelerine de yer vermiş olduğu yazısına şöyle devam etti:

"Belki sağlık kadar ekonomi üstünde de belirleyici oldu. Ama siyaseti de şekillendiriyor. GENAR’ın 28 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişi ile yapmış olduğu anket, koronavirüs günlerinde siyasete ışık tutuyor. Sizi rakamlara boğmadan genel eğilimi yansıtmak istiyorum.
 

Erdoğan'a HDP ve SP seçmeninden ilgi

'En beğendiğiniz siyasetçi' anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk sırada yer almakta. Yüzde 3altıncı2’yle ilk sırada yer alan Erdoğan en yakın rakibine 4 kat fark atıyor. Türk siyaseti, Erdoğancılar ve Erdoğan karşıtları arasında kutuplaştığı için daha önceki anketlerde diğer partilerden Erdoğan’a çok destek gelmiyordu. Kendi kitlesi yüksek oranda destekliyordu. Kısmen de MHP seçmeni ilgi gösteriyordu. Bu kez diğer partilerin tabanından da bir destek gözleniyor. HDP ve Saadet Partisi tabanına özellikle dikkatinizi çekmek isterim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele sürecindeki kuvvetli liderliği, onun diğer isimlerle arasını birkaç kat açmasına neden olmuş. Erdoğan, kriz yönetim kapasitesi çok yüksek bir lider. Ayrıca kuvvetli liderliği sayesinde milli meselelerde milleti etrafında toplamayı başarıyor. Bunu ülke dışına asker gönderdiğimiz Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekâtlarında ve Kudüs oylamasında görmüştük. Tabii yalnızca kuvvetli olmak yetmiyor. Bir de kriz idaresinde başarılı olmak gerekmektedir. Tersini düşünün. Eğer pandemi sürecinde Türkiye’nin sağlık sistemi çökseydi ne olurdu?

Kılıçdaroğlu'na ortak çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra normal olarak ikinci sırada ana muhalefet partisinin lideri olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelmesi beklenir. Ama öyle değil. Kılıçdaroğlu önceden bir-iki basamak gerideydi. Şimdi 8’inci sıraya gerilemiş. Bu süreçte Kılıçdaroğlu vahim bir hata yapmadı. O sebeple GENAR Başkanı İhsan Aktaş’ı arayıp bunun sebebini sordum. 'Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu’nun puanlarından bir kısmını çekmişler' dedi. İmamoğlu ve Yavaş, Kılıçdaroğlu’ndan üst sıralarda yer almaktalar.

Sağlık Bakanlığı başarılı bulunuyor

Koronavirüs süreci yalnızca sağlığımızın değil, hemde Sağlık Bakanlığı’nın da önemini ortaya koydu. Türkiye’nin dünyanın en kuvvetli sağlık sistemlerinden birine sahibi olduğu ortaya çıktı. Bunda hekimlerimizin payı büyük. Türkiye’yi Amerika’ya şikâyet eden CHP’li Barış Yarkadaş ne düşünüyor acaba? Çünkü CHP seçmeni onlar gibi düşüncesinde değil. Koronavirüsle mücadele sürecinde vatandaşlarımızın % 75.7’si Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri yeterli buluyor. Sağlık sistemimize güvenenlerin oranı ise ondan 1 puan yukarda. CHP’lilerin % 61’i, HDP’lilerin % 37’si, İYİ Partililerin ise % 82’si Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri yeterli buluyor. MHP’de % 85.7 olan bu oran AK Parti seçmeninde % 89.5’e yükseliyor.

Sağlık Bakanı'na destek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın puanının 5 üstünden 4.37 olduğunu belirtmek isterim. Yine CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeninden de Fahrettin Koca’ya kuvvetli bir destek geliyor. Millet hizmet edeni seviyor.

Erdoğan 1 Kasım öncesi havayı yakaladı

Sadece koronavirüsle mücadele süreciyle bağlantılı mı orasını bilmiyorum, 24 Haziran seçimlerine göre AK Parti’nin oyunu 2.8 puan arttırdığı ortaya çıkıyor. Yüzde 45.4’e yükselen AK Parti ile 9.8 olan MHP’nin oyu birleştiğinde ‘cumhur ittifakı’na destek 55.2’ye tırmanıyor.

Peki bu ülkede 1 sene önce yerel seçim oldu, AK Parti İstanbul ve Ankara’yı kaybetti, 1 senede ne değişti? Bunu da İhsan Aktaş’a sordum. 'CHP yerel seçimde yakalamış olduğu rüzgârı kaybetti' dedi. Bunda Erdoğan’ın yerel seçim sonrası başarılı hamlelerle rüzgârı arkasına almayı başarmasının da etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Diğer partilerin de desteğini alan Erdoğan’ın oy oranı ‘cumhur ittifakı’nın üzerinde gözüküyor. Erdoğan, 1 Kasım seçimleri öncesindeki havayı yakaladı.

Akşener ve Kılıçdaroğlu'nun hamleleri

Muhalefet liderlerinin de bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu da Meral Akşener de taktik hamleler yaparak gündemi değiştirmeye çalışıyorlar. Akşener’den 'memleket masası' önerisi geldi. Kılıçdaroğlu’nun ülke ekonomisine ilişkin tavsiyeleri gündem belirleyemedi ama bir erken seçim olursa İYİ Parti’ye CHP milletvekillerini gönderdiği gibi Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partisine milletvekili verebileceğini söylemesi olumlu karşılanmadı. Güneş Motel örneğini çağrıştırdığı için aleyhine oldu.

Seçim barajı düşürülecek mi?

Önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim barajının düşürülmesini ve Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesini istedi. Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun, Babacan ve Davutoğlu partilerinin seçime girmesi için milletvekili verebileceği yönündeki açıklamasına sert tepki verdi. Kılıçdaroğlu’nu milletvekili pazarı kurmakla suçladı. Daha sert tepki ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Milletvekili pazarı kuranlar, terör örgütleriyle ittifak yapanlar için yolun sonunun geldiğini söyledi. Bunlar siyaseten söylenmiş bir söz olamazdı. Belli ki bunun bir siyasi sonucu olacaktı. Acaba seçim barajının düşürülmesi ve Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi yönünde bir çalışma var mı diye kulisleri yokladım. Henüz başlamamış. Ama bu başlamayacağı manasına gelmiyor. Seçimlerde barajı aşamayacaklarını düşünen partiler, ittifak kurup ‘Voltran’ı oluşturuyor. Ayrıca % 1’lik partiler de bu şekilde Meclis’e girme şansını yakalıyor. Ayrıca seçim barajı bir demokrasi eksikliği. O sebeple düşürülmeli. Ben Bahçeli ve Erdoğan’ın bu çıkışı durup dururken yaptıklarını zannetmiyorum.

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@