En çok Güneydoğu, en az Karadeniz korkuyor!

Türkiye’nin koronavirüs fobisi ölçüldü. 72 ilde farklı eğitim seviyelerinden ve değişik sosyo- ekonomik gruplardan toplamda 2 bin 133 kişiden veriler elde edildi. Buna göre, korku düzeyi en yüksek bölge Güneydoğu Anadolu olurken en düşük bölge Karadeniz oldu.

GÜNDEM 21.05.2020, 10:54
En çok Güneydoğu, en az Karadeniz korkuyor!

Kovid-19 salgını psikolojik, sosyal, ve ekonomik olarak direk olarak ya da dolaylı tüm kişileri olumsuz şekilde etkiliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, Türkiye’de yaşamakta olan insanları da olumsuz olarak etkiliyor ve yaşam rutinini bozuyor. Buna yönelik, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Baloğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Doç.Dr. İbrahim Arpacı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kasım Karataş bir araştırma yaptı.

Yeni Şafak'tan Yasemin Asan'ın haberine göre çalışmada, 72 ilden farklı eğitim seviyelerinden ve değişik sosyo-ekonomik gruplardan toplam 2 bin 133 kişiden veri elde edildi. Araştırmacılar geliştirdikleri Koronavirüs Ölçeği ile verileri topladı. Araştırmaya göre, kovid-19 fobisi yaşanma durumu Türkiye’nin bölgeler arasında da farklılıklar gösteriyor. Korku düzeyi en yüksek bölge Güneydoğu Anadolu iken en düşük Karadeniz Bölgesi.
 

'Eğitim düzeyi arttıkça korku azalıyor'

Ölçekten elde edilen sonuçlara göre, bayanlar erkeklerden daha fazla koronavirüs fobisi yaşıyor. Özellikle, bayanların fobi düzeyini artıran durumlar, virüsün neden olduğu olumsuz ekonomik etkilerden doğuyor. Örneğin, bayanlar koronavirüs sebebiyle yiyecek maddelerinin tükenmesinden kaygılanmakta ve daha fazla gıda stoku yapma eğiliminde. Eğitim seviyesinin artmasıyla fobik tepkiler arasında negatif bir trend görüldü. Kişilerin eğitim düzeyi arttıkça koronavirüs fobi seviyelerinin azaldığı görülüyor. Bu sonuç, halka koronavirüs ve etkileriyle ilgili bilinçlendirme yapmanın önemini gösteriyor.

Fobi kontrol altına alınmalı

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu, “Koronavirüs ile alakalı TV ve sosyal ağ haberlerinin sıklığı, bir yandan insanların virüse karşı tedbirli olmasına, uyanık kalmasına yardım ederken, öte yandan ise farkında olmadan olumsuz ruhsal etkiler geliştirmesine yol açabilmektedir. Fobinin üst seviyede yaşanması, kısa ve uzun sürede pek çok başka psikolojik problemin de doğmasına sebep olacaktır. Bu bakımdan koronavirüsün neden olduğu fobi düzeyinin kontrol altında tutulması gerekir” dedi.

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@