Danıştay'dan flaş ! Aynı odada kalamazlar...

Danıştay, öğretmenevlerinde kadın ve erkeğin aynı odada kalmasıyla alakalı tartışmada, “nikah cüzdanı şart” dedi. Evli olmayan çiftlerin öğretmenevlerinde aynı odada kalamayacaklarına dair yönergenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

GÜNDEM 22.12.2019, 10:08
Danıştay'dan flaş ! Aynı odada kalamazlar...

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; karara konu süreç Mart 2019’da İstanbul Silivri’de yaşandı. 20 Mart 2019’da bir davaya katılmak amacıyla Silivri’ye giden bir kadın avukat, erkek dostu ile konaklamak amacıyla Silivri Öğretmenevi’ne gitti. Avukat, otel görevlisine aynı odada kalmak istediklerini belirtti.

EVLİLİK CÜZDANI İSTENDİ

Otel görevlisi evlilik cüzdanı istedi. Avukat evli olmadıklarını belirtince otel görevlisi alakalı mevzuat uyarınca aynı odada kalamayacaklarını ifade etti. Bunun yerine tek kişilik ayrı odalarda ya da dört kişilik odalarda hemcinsleri ile kalabileceklerini vurguladı

AVUKAT DAVA AÇTI

Bu gelişme üstüne Avukat, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmenevi Uygulama Yönergesi’nin alakalı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle 10. Dairesi’nde dava açtı.

“ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLİYOR”

Avukat dava dilekçesinde, Kimlik Bildirme Kanunu’nda otel ve aynısı yerlerde kimlik bildirimi yapılmasını mecburi kıldığını fakat evlilik cüzdanı ibraz edilmesini mecburi kılmadığı belirtildi. Düzenlemede kamu faydası bulunmadığı ve özel hayatın gizliliği ihlal edildiğini savunulan dilekçede, “Evli çiftler ile evli olmayan çiftler arasında ayrımcılık yapıldığı, bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğu, manevi varlığı geliştirme hakkının ve özel yaşama saygı ilkesinin ihlal edildiği” öne sürüldü.

MEB: ORADA ÖĞRENCİLER DE ÇALIŞIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Danıştay’a gönderilen savunmada ise Yönergeye husus kurumlarda gerek resepsiyon luzümde kat hizmetleri ve aynı departmanlarda mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum öğrencilerinin stajyer olarak yetenek eğitimi yaptıkları, bu amaçla bu kurumların yalnızca konaklama yeri olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşüne yer verildi. Silivri Kaymakamlığı ise savunmasında mevzuat tarafında prosedür tesis edildiğini bildirdi.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİ REDDEDİLDİ

Taraflarının beyan ve savunmalarını alan Danıştay 10. Dairesi, evli olmayan çiftlerin aynı oda da kalamayacağına dair düzenlemenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Daire, Avukatın iptal istemine dair kararını ise daha sonra verecek.
 

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@