AVM'lerle ilgili 81 il valiliğine genelge

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara verilen ve yeniden kapılarını açan avm'lerin (AVM) çalışma usullerini 11 Mayıs'ta 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle belirledi.

GÜNDEM 12.05.2020, 03:31
AVM'lerle ilgili 81 il valiliğine genelge

Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler neticesinde belirlenen usul ve esasları içeren genelgeye göre, AVM'ler 10.00-22.00 saatlerinde faaliyet yürütebilecek, çalışanlar ve müşteriler maske takmak mecburiyetinde olacak. Çalışanların kirlenen ya da nemlenen maskeleri değiştirilecek. Maske kuralına uymayanlar AVM'lere alınmayacak.

AVM'lerdeki güvenlik görevlileri maskeyle beraber gözlük veya "siperlik" adı verilen yüz koruyuculardan kullanacak. AVM'lere girişlerde vatandaşların, çalışanların ateşleri ölçülecek, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Müşterilerin en kısa bir süre içinde alışveriş yapıp AVM'yi terk etmeleri esas olacak. Müşteriler, AVM'de en çok 3 saat kalabilecek.

Sosyal mesafe kuralına uymak mecburiyetinde olacak müşterilere AVM'de uzun süre kalmamalarına yönelik uyarılarda bulunulacak. 

AVM'lerin oturma, bekleme, dinlenme amaçlı kullanılan ortak alanlarının beraberinde restoran, lokanta ile yeme-içme alanlarında bulunan tüm sandalye, koltuk ve masalar kaldırılacak.

Bakanlığın 21 Mart'taki genelgesi kapsamında AVM içerisindeki lokanta ve restoranlar "al götür" ya da "paket" servis biçiminde hizmet verebilecek. 

AVM'lerdeki "yeme-içme" katlarında siparişlerini bekleyen müşteriler için bir metre aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretleri çizilecek. Danışma, iş yeri girişi, ödeme noktası gibi yerlerde de birer metre aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretleri yer alacak.

Oyun alanı/merkezi, internet kafe, ganyan bayi, kafe, sinema, spor merkezi, hamam, sauna gibi işletmeler ve iş yerlerine yönelik kısıtlama tedbirlerinin uygulanmasına devam edilmesi sebebiyle AVM'lerdeki söz konusu iş yerlerinin faaliyetlerine izin verilmeyecek.

AVM'lerde konser ve gösteri gibi toplu etkinliklerin yapılmasına müsaade edilmeyecek, erkek kuaförü, kuaför ve güzellik salonları belirlenen kurallar çerçevesinde hizmet sunacak.

Asansörler yalnızca özel gereksinimi olan bireyler tarafından kullanılabilecek, asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacı ile kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az bir metre mesafe olacak biçimde yer işaretleriyle belirlenecek.

Müşterilerin yönlerini bulma ve bulundukları lokasyondan bina içerisindeki başka bir yere (mağaza, otopark, bebek bakım odası, danışma, asansör vb.) nasıl gidecekleri konusunda rehber görevi üstlenen dokunmatik dijital yönlendirme sistemleri kapalı olacak.

AVM'lerde oto yıkama hizmeti ile vale hizmeti geçici süreyle verilmeyecek, mescitler ise Sağlık Bakanlığınca belirlenecek takvime kadar kullanılmayacak.

AVM ve iş yerlerine alınacak müşteri sayıları

AVM'lerin toplam inşaat alanından müşteri kabul edilmeyen alanlar çıkarıldıktan sonra aktif müşteri/ziyaretçi kabul edilebilecek alanlarına aynı anda 10 metrekareye bir kişi olacak biçimde müşteri alınabilecek.

AVM'lerdeki iş yerleri, toplam satış alanına müşteri ve çalışanlar dahil 8 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri kabul edebilecek. 

Belediye imar müdürlükleri tarafından AVM'lerin onaylı mimari projeleri baz alınarak AVM'nin aktif kullanım alanında aynı anda bulunabilecek müşteri sayısı ile her bir iş yeri için aynı anda bulunabilecek kişi sayısı belirlenerek resmi yazıyla AVM yönetimine tebliğ edilecek.

AVM yönetimince, AVM'ye aynı anda kabul edilebilecek toplam müşteri sayısı, herkes tarafından görülebilecek şekilde belirlenen yerlere asılacak ve AVM'lerin internet sayfalarında da bu bilgiye yer verilecek. AVM içerisindeki iş yerlerinin girişine de o iş yeri için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısını gösteren pankart, afiş ya da tabela yerleştirilecek.

AVM yönetimince, aynı anda içerde bulunabilecek müşteri sayısı baz alınarak AVM'ye giriş-çıkışı yönetecek sistem kurulacak, içerdeki müşteri sayısı maksimuma ulaştığında kesinlikle müşteri/ziyaretçi kabul edilmeyecek. Ayrıca, giriş kapılarında meydana gelebilecek muhtemel yoğunluğu önleyebilmek adına sosyal mesafeyi belirten ve en az birer metre aralıklarla herkes tarafından görülebilecek şekilde zemin işaretlemesi yapılacak.

AVM'ye giriş-çıkışlarda müşterilerin karşılıklı temasını önlemek için tedbir alınacak, müşterilerin mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapması sağlanacak, bu gayeyle yer işaretlemeleri ile yönlendirme yapılacak.

Temizlik ve hijyen tedbirleri

Kişisel hijyen ile temizlik kurallarını sağlamak üzere AVM içisinde ve iş yerlerinin girişinde el antiseptiği bulundurulacak. Toksik etkileri sebebiyle dünyadaki sağlık otoritelerinin kullanımını önermediği dezenfektan püskürtme sistemlerinin (dezenfektan tüneli vb. Uygulamalar) AVM'lerde kullanımına izin verilmeyecek.

AVM girişinde bulunan döner kapılar ile içerdeki yürüyen merdivenlerin bantları, kapı kolları, tırabzan ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyler üç saatte bir temizlenecek ve gerekli dezenfeksiyon işleminin yapılması sağlanacak.

AVM'de bulunan ortak alanlar ilk sırada olmak üzere iş yerlerinin zeminleri günlük olarak su ve deterjanla temizlenecek, sık dokunulan yüzeylerin temizliğine ayrıca dikkat edilecek. Bu kapsamda, dezenfeksiyon işlemi için gerekli dezenfektan maddelerinin kullanımı sağlanacak. AVM’lerde bulunan lavabo ve tuvaletlerin temizliğinde dezenfektan kullanılacak ve tuvaletlere uygun el yıkama ve maske kullanımına ilişkin afişler
asılacak.

El kurutma makinesi kullanımı yasaklanacak

AVM tuvaletlerinde bulunan el kurutma makinelerinin kullanımı yasaklanacak, bunların yerini tek kullanımlık kağıt havlu alacak. Tuvaletlerde sıvı sabun kullanılacak ve teması mümkün olduğunca azaltabilmek adına muslukların, sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olması sağlanacak.

Tuvaletlerin ana giriş-çıkış kapılarının elle temas etmeden açılabilmesi için gereken sistem en kısa sürede kurulacak. İş yerlerinde bulunan bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri dezenfektan maddeler ile silinerek gerekli dezenfeksiyon sağlanacak.

İş yerlerinde müşterilerin temas ettiği ya da edeceği çalışma tezgahı ve ödeme terminali her müşteriden sonra mutlaka temizlenecek, dezenfekte edilecek.

ATM'lerin yoğun temas edilen yüzeyleri saat başı temizlenecek
AVM'lerin ortak kullanıma sunmuş olduğu, hasta ve özel gereksinimi olan bireyler tarafından kullanılan tekerli sandalye gibi araçlar bireysel kullanım sonrası usulünce temizlenecek. AVM içerisinde bulunan çok sayıda müşteri tarafından kullanılan ATM noktası alanlarına muhakkak el dezenfektanı konulacak, müşterilerin ATM'lere temas etmeden el dezenfektanı kullanmaları konusunda uyarıcı afişler asılacak. Ayrıca ATM'lerin yoğun temas edilen yüzeyleri her saat başı temizlenecek.

AVM'lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi s% 100 dış ortam havası ile sağlanacak. AVM'lerin giriş kapılarında bulunan hava perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak.

Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak. Havalandırma işlemi bina kullanımda değilken gece saatlerinde de sürdürülecek.

Havalandırma sisteminin filtrelerinin kontrolleri ve değişimleri düzenli yapılacak, filtre değişimi sırasında AVM personeli N95/FFP2 maske, eldiven ve yüz siperliği kullanacak, çıkarılan filtre çift kat poşetlenmek sureti ile atılacak. Ayrıca klima santrallerinin normal temizlik periyotlarının kısaltılması da bu noktada önem taşıyacak, kirli hava çıkışının yapıldığı noktalarda insan geçişi engellenecek.
 

İş yerlerine yönelik önlemler

İş yeri girişinde ve kasalarda el antiseptiği bulundurulacak ve doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilecek. İş yerinde belirlenen sayıda müşteri olması durumunda yeni müşteri girişini engellemek üzere giriş kapısının her iki tarafından tutturularak asılabilecek nitelikte basit kırmızı renkli kordon/şerit, plastik duba gibi materyallerin iş yerlerinde bulundurulması sağlanacak veya iş yerlerince bu amaca hizmet edebilecek alternatif sistem kurulacak.

İş yeri dışında bekleyecek müşterilerin, sosyal mesafe kuralını koruması adına aralarında en az bir metre mesafe olacak biçimde zemin işaretlemesinin yapılması sağlanacak. AVM içerisinde bulunan iş yerleri kendi sektörleri ile alakalı yayınlanan, yayımlanacak kurallara da ayrıca uyacak. Müşterilere deneme kabini içerisinde maskelerini çıkarmamaları gerekli olduğu hatırlatılacak.

Deneme kabinlerinin kullanımı

Deneme kabinlerinin kullanılmaması esas olup ihtiyaç halinde her müşteri en çok 10 dakika deneme kabinini kullanabilecek ve müşteri çıktıktan sonra kabin havalandırılacak, sık kullanılan yüzeyler uygun biçimde temizlenecek.

Gerekli havalandırmanın sağlanması için ikiden çok olan iş yerlerindeki deneme kabinleri, "bir dolu bir boş kabin" kullanımı sağlanacak şekilde ve dönüşümlü kullanılacak.

Denenen ürünlere ultraviyole ışını uygulanması işleminin, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerince sağlığa zararlı etkileri olması sebebiyle önerilmemesi göz önünde bulundurulacak ve iş yerlerinde bu işlem kesinlikle uygulanmayacak.

Aynı ürünün farklı kişilere temas etmesine mahal veren deneme amaçlı ürün tanıtımları (özellikle makyaj malzemeleri vb.) yapılmayacak, deneme amaçlı ürünlerin direk olarak müşteriler tarafından kullanılmasına izin verilmeyecek, bu ürünlerin sadece çalışanlar
vasıtasıyla kullanılması, denenmesi (deneme/tester parfüm vb.) sağlanacak.

Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere aralarında en az bir metre mesafe olacak biçimde yer işaretlemesi yapılacak. Ödemelerde müşteriye kartla temassız ödeme yapabileceği hatırlatılarak mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılması sağlanacak.

Çalışanlara yönelik tedbirler

AVM yönetimi tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat gereği alınması gereken tedbirlere ek olarak, Kovid-19'un bulaşma biçimi, hızı, kronik rahatsızlığı olanlarda hastalığın etkileri gibi salgının tüm etkileri dikkate alınarak risk altındaki çalışmakta olanların durumu, ilave kullanılacak malzeme, araç, gereç temini ve kullanım biçimi ve sistematiği, Kovid-19 tedbir, denetim ve takip sorumluluğundan doğacak idari yapılanma, görevlendirme ihtiyacı gibi hususlara ilişkin, içerisinde iş yeri hekimi, halk sağlığı uzmanının da bulunacağı komisyon tarafından iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk tehdit değerlendirmesi yapılacak ya da yaptırılacak.

Çalışan personelin ihtiyaç duyduğu koruyucu malzeme, ekipmanlar iş yerleri tarafından sağlanacak. Kovid-19 tanısı konan veya temaslı olması sebebiyle takibe giren personelin en az 14 gün çalıştırılmaması sağlanacak. Çalışan personel içerisinde, ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi hastalık semptomları olanlar ivedilikle ilgili sağlık birimine yönlendirilecek.

AVM yönetimlerince, çalışmakta olan personelin tamamına Kovid-19'un bulaşma biçimi, etkileri, alınması gereken tedbirler, el hijyeni, uygun nitelikte tıbbi maske takılması, maskenin nemlenmesi veya kirlenmesi halinde değiştirilmesi, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine dikkat edilmesi konuları ilk sırada olmak üzere gerekli eğitimler verilecek.

Personelin dinlenme alanlarında da sosyal mesafenin korunması ve maske takılması kuralına riayet etmesi sağlanacak. AVM ve iş yerlerinde görev yapan personelin yemekleri kumanya biçiminde dağıtılacak, kumanya sunumları tek kullanımlık malzemelerle yapılacak.

AVM yönetimlerince, salgınına karşı alınan tedbirlerine uyulup uyulmadığı takip edilecek, denetlenecek ve tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi sağlanacak. Bu amaçla her AVM için "koronavirüs tedbirleri sorumlusu/sorumluları" belirlenecek. Koronavirüs sorumluları her saat başı iş yerlerinde alınması gereken ve alınacak tedbirleri denetleyecek, aksaklıkları giderecek ve var ise alınması gereken ilave tedbirler konusunda AVM yönetimini bilgilendirecek.

Koronavirüs sorumlusu/sorumluları tarafından alınan tedbirler (alınan hijyen ve temizlik tedbirlerinin kontrolü ilk sırada olmak üzere her tedbir alanına ilişkin günlük denetim çizelgeleri ile) gerektiğinde ibraz edilmek üzere günlük çizelgeler ile kayıt altına
alınacak.

AVM'de görevli güvenlik, sağlık ve temizlik personeline değişen yeni iş tanımları, koronavirüs kapsamında alınan tedbirler ve yapılması gerekenler hakkında teorik ve pratik eğitimler verilecek.

AVM'lere denetim

Valiliklerce, halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin bulunacağı 5 kişilik komisyon oluşturulacak ve bu komisyon tarafından AVM'lerin, Kovid-19'la
mücadele kapsamında belirlenen kurallara riayet edip etmedikleri denetlenecek, bu denetim haftada en az bir kez yapılacak. 

Valilikler ve kaymakamlıklar, AVM’lerin 11 Mayıs'tan sonra faaliyetlerini belirlenen kurallar ve Sağlık Bakanlığının yazısıyla belirtilen tedbirlere göre
sürdürmeleri için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. Ve 72. Maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Başta denetimler olmak üzere uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesi sağlanacak. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre Kanun'un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Kanunu'nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Yorumlar (0)
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@