Yeni vergi düzenlemesi, Futbolcular ve lüks konuta artış

Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını hedefleyen, bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunuldu… Detaylara ilişkin açıklamayı AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptı.

EKONOMİ 24.10.2019, 14:29
Yeni vergi düzenlemesi, Futbolcular ve lüks konuta artış

Yeni vergi düzenlemesi Meclis'e sunuldu. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını hedefleyen, bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifinin ayrıntılarını AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş basınla paylaştı. 

Muş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

‘’Gelir Vergisi üst dilimini yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarılacak. 
Dijital Hizmet Vergisi ismi altında yeni bir vergi sistemi getirilecek. Bu oran, web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinden elde edilen miktarın üzerinden yüzde 7,5 oranında belirlenecek. 

Teklifle Konaklama Vergisi de artık ihdas edilecek. Bu, hasılat üzerinden yüzde 2 olacak ve konaklayan kişilerden alınacak. 
500 bin Türk Lirası gelir elde eden gerçek kişilerin tamamına kazançlarını beyan etme imkânı getiriliyor. 500 bin TL ve üzerinde kazanç elde edenler, yüzde 40 gelir vergisi verecek.

Değerli Konut Vergisi isminde yeni bir vergi ihdas edilecek. Konutunun değeri 5 milyon ile 7 buçuk milyon lira arasında olanlar yıllık binde 3 oranında. Değeri 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6 oranında. Değeri 10 milyon lira üzerinde olanlar yıllık yüzde 1 oranında Değerli Konut Vergisi verecek.

Spor hakemlerinin kazançlarındaki vergi istisnası kaldırılıyor. 

Sporcuların vergi oranı yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak. 

Paketin amacı çok kazanandan çok vergi, az kazanandan az vergi, teklif bunu amaçlamaktadır.’’

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@