Kovid-19 tedbirleri küresel emisyon seviyesini 2006'daki değerlere indirdi

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için alınan tedbir ve kısıtlamalar neticesinde global emisyon seviyesi nisanda günlük bazda geçen senenin aynı ayına göre yaklaşık % 17 azalarak 83 milyon ton seviyesine geriledi.

EKONOMİ 20.05.2020, 12:53
Kovid-19 tedbirleri küresel emisyon seviyesini 2006'daki değerlere indirdi

Kovid-19 Sınırlamaları Döneminde Günlük CO2 Emisyonlarında Geçici Düşüş’ başlıklı rapora göre, geçen ay günlük global emisyon seviyesi, 2006'daki değerlere indi.

Bu dönemde emisyonlardaki gerilemede, başta global emisyonların % 3'ünü oluşturan havacılık sektöründeki durgunluk ve genel itibari ile ulaşım sektöründeki tüketim düşüşü ile sanayi ve enerji tesislerinin daha az çalışması etkili oldu.

Nisanda %17 azaldı

Böylece dünyada Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek için alınan tedbir ve kısıtlamalar neticesinde global karbon emisyon seviyesi nisanda günlük bazda geçen senenin aynı ayına göre yaklaşık % 17 azalarak 83 milyon tona geriledi.

Çin ilk sırada, ABD ikinci

Söz konusu dönemde ülke bazında en büyük düşüş Çin'de görülürken, onu ABD ve Avrupa ülkeleriyle Hindistan takip etti.

Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle yıl bazındaki toplam emisyon düşüşünün ise geçen yıla göre % 4 ila 7 düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Rapora göre, emisyon düşüşünün uzun süreli olabilmesi için ise hükümetlerin kalıcı politikalar uygulaması gerekmektedir.

Salgın sonrası ekonomik politikalar belirleyici olacak

Öte yandan, bilim adamları sıfır emisyon hedefi için refahı artırmaya ve altyapıyı desteklemeye yönelik mekanizmalar olmadan ayrıntılı ve daimi emisyon azaltımının sağlanamayacağını ifade ediyor.
Söz konusu rapor çalışmasını yöneten, Doğu Anglia Üniversitesi İklim Değişikliği Bilim ve Politikası Bölümünde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Corinne Le Quere, Kovid-19 nedeniyle uygulanmakta olan toplumsal sınırlandırmaların enerji tüketimi ve emisyonlarda büyük değişimlere sebep olduğunu belirterek, "Bu ani düşüşün ekonomi ve ulaşım sektörü ile enerji sistemlerindeki yapısal değişiklikleri yansıtmadığı için geçici seyretmesi olasıdır. Dünya liderlerinin Kovid-19 krizi sonrasındaki ekonomik planlamalarında iklim değişikliğini ne ölçüde dikkate alacağı, önümüzdeki senelerde global ölçekte atmosfere salınacak emisyonlarda belirleyici rol üstlenecek" değerlendirmesinde bulundu.
Le Quere, iklim değişikliği ile mücadele hedefleriyle uyumlu ekonomik teşvik paketlerinin daha realist, sürdürülebilir ve gelecekte yaşanabilecek krizlere karşı dirençli olmasını sağlamak amacıyla ulaşım piyasasının kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@