Bilgisayar fiyatlarının bir yılda yüzde 67 yükselmiş olmasına rağmen uzaktan eğitim, satışları yüzde 300'e kadar artırdı

Geçen yılı 1.6 000 000 adette kapatan bilgisayar ve tablet satışlarının bu sene 2 000 000a ulaşması bekleniyor. Yazıcılar, modemler, webcamler, harddiskler, mouselar, klavyeler, hoparlörler, kulaklıklar da okul alışverişlerinin önemli bir parçası haline geldi.

EKONOMİ 29.09.2020, 00:46
Bilgisayar fiyatlarının bir yılda yüzde 67 yükselmiş olmasına rağmen uzaktan eğitim, satışları yüzde 300'e kadar artırdı
© Pixabay

Türkiye’yi marttan bu yana etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaklaşık 7 ay geride kalırken, eskiden kırtasiye harcamaları ile başlayan yeni eğitim-öğretim yılı bu yıl çok daha pahalıya patladı. Uzaktan eğitimin başlamasıyla teknolojik ürünlere talep rekor artışları gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de son bir senede bilgisayar fiyatları % 67 yükseldi. Geçen senenin yaz mevsiminde ortalama fiyatı 4 000 lira olan bilgisayar fiyatları bu seneın ağustos da 7 000 lirayı aştı.

Son bir ayda bilgisayar ve tablet satışları üç kata yakın arttı. Kur artışına rağmen talebin çok yüksek olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri, tedarik sorunu aşılırsa kişisel bilgisayar pazarının bu sene sonunda 2 000 000 adedi aşmasını bekliyor. Geçen yıl bu rakam 1.6 000 000 adette kalmıştı, bu sene da artan kurun etkisiyle yükseliş beklenmiyordu. İlk sekiz ayda % 40’lık bir büyüme ile 915 bin adet bilgisayar satışı gerçekleşti. Taşınabilir bilgisayar satışları da % 70 arttı.

Geçen yıl 700 binlere kadar düşen tablet satışları, senenin ilk yarısında 600 000 oldu. En düşük fiyatın 400 lira olması velileri tablete yöneltti. Tablet pazarının yıl sonunda % 60’ın üstünde büyümesi bekleniyor.

Sıfır ürün fiyatlarındaki artış sebebiyle bazı veliler ikinci el bilgisayar ve tabletlere yöneldi. İkinci el satışlar % 100 arttı. Türkiye’de artan kurla beraber bilgisayar yenileme sıklığı 10 yıla tırmanmıştı.

Bilgisayar ve tablet dışında bu sene yazıcılar, modemler, webcamler, harddiskler, mouse ve klavyeler, hoparlörler, kulaklıklar da okul alışverişlerinin önemli bir parçası haline geldi.

'Pazar yedi ayda % 25 büyüdü'

Ağustosun ikinci haftasından beri hem mağazalarda hem de Teknosa.Com’da okula dönüş hareketliliği yaşandığını dile getiren Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, en çok talep artışının notebook ve tablet ürün grubunda görüldüğünü, bu iki ürün grubunun arasında notebook’un daha fazla tercih edildiğini ifade etti.

Dünya Gazetesi’den Selenay Yağcı’ya konuşan Gürcan, "Geçen yıla göre ilk 7 ayda teknoloji ürünleri pazarı % 25 büyüyerek 44 milyar tl'ye ulaştı. Notebook, tablet ürün gruplarının yer aldığı bilgi teknolojileri/IT kategorisi geçen senenin aynı dönemine göre ilk 7 ayda % 80’e yakın rekor bir büyüme yakaladı" dedi.

Notebook ve tablet % 300 büyüdü

MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, eğitimin uzaktan gerçekleştirileceğinin açıklanmasıyla, ağustosun ikinci yarısından itibaren MediaMarkt’in notebook ve tablet satışlarında geçen yıla oranla % 300 büyüdüğünü ifade etti.

Gökyıldırım, "Notebook % 200 artarken tablet satışlarımız da % 180 arttı. Tabii notebookların beraberinde özellikle Microsoft Office satışları da arttı. Koruma ve uzaktan danışmanlık-yönlendirme paketlerine olan ilgi de yükseldi. Yazıcı, monitör, modem ve Wi-Fi güçlendirici gibi ürünlerin satış hacminin geçen yıllara göre arttığını gözlemledik. Klavye, kulaklık gibi teknolojik ürünlere olan ilgi de arttı. Monitör ve yazıcılara olan talepte de eylül ayının başından beri artış yaşandı" ifadelerini kullandı.

Webcam satışları 30 kattan fazla yükseldi

Okulların açılmasından önceki iki haftanın satışları, geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında dizüstü bilgisayar satışlarının iki kattan fazla, masaüstü bilgisayar satışlarının ise üç kattan fazla arttığını dile getiren GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin ise şunları söyledi:

Tablet satışları 5 kata yakın artış gösterirken buna bağlı şekilde tablet klavyesi satışları da dokuz kat yükseldi. Mouse satışları % 74, hoparlör sistemlerinde de % 25’lik bir artış oldu.

Bu senenin ağustos ayı ve eylülün ilk 20 gününü kapsayan dönemi geçen yılla kıyasladığımızda ise dizüstü bilgisayar satışları % 70 arttı. Aynı dönemde tablet ve masaüstü bilgisayar satışları ise nerdeyse üç katına kadar yükseldi.

Klavye satışları % 185 arttı

İncehesap.Com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, "Nisan ayından eylül de kadar olan süreçte tüm bilgisayar satışlarımız % 144 arttı. Bu süreçte kulaklık ve mikrofon satışlarımız % 139, mouse satışlarımız % 49, klavye satışlarımız % 185 ve monitör satışlarımız % 199 oranında arttı. Yazıcı satışlarımız % 139 artış gösterdi" dedi.

Erzen, eylül de ise özellikle tablet satışlarının bir önceki yıla kıyasla % 67 arttığını belirtti.

Modem talebi de arttı

Bu harcamalara paralel olarak modem, kablosuz ağ genişletici ve mesh teknolojisi destekli ürünlerin de satışı arttı. Zyxel Kanal Müdürü Tuğba Şişik, pek çok ailenin hala yazlıklarında ikamet etmeye devam ettiğini ve öğrencilerin kesintisiz internet ihtiyacı için evdeki internet bağlantısını LTE cihazları ile yedeklediklerini söyledi.

Şişik, ekimde de modem ve kablosuz genişleticiler ilk sırada olmak üzere LTE cihazlarına yönelik talebin sürmesini beklediklerini belirtti.

Bir ders yayını 1 GB harcıyor: Kota talebi patladı

Türk Telekom, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) için her ay aylık yurt içerisinde 8 GB bedava dağıttığı internet hakkı sunuyor. Turkcell ise 6 GB hediye veriyor. Vodafone da 3 GB daha ekleyerek kullanıcılarına toplamda 6 GB'ı otomatik şekilde tanımladı.

Öğretmen ve veliler, sosyal medyadaki tepkilerinde, bir dersin 1 GB olduğunu, gün içerisindeki tüm derslerde internetlerin yetersiz kaldığını dile getiriyor.

EBA sisteminde yoğunluktan dolayı aksaklıklar yaşanınca öğretmenler dersleri, Zoom'da canlı olarak anlatmak mecburiyetinde kalıyor. Kota yükseltme, hızı arttırma taleplerinde ise patlama yaşanıyor.

Sosyal medyadaki tepkilere kulak veren operatörler talepleri karşılayabilmek için adım attı. Türk Telekom, kullanıcılarının upload (yükleme) hızlarını hiçbir ek bir ücret ödemeden iki katına çıkardı.

EBA kullanıcılarının kota sorununu da çözeceğini açıkladı. Turkcell ise EBA platformu kullanıcılarına kota artışı yaptı, hız limitlerini de kaldırıldı. Turkcell Tv+, Tivibu, Vodafone TV gibi platformlara da EBA kanalları eklendi.

Evden internete erişim imkânı % 90.7’ye ulaştı

TÜİK’İN 25 Ağustos'ta yayınlanan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'na göre internet kullanım oranı 2020 senesinde 16-74 yaş grubundaki bireylerde % 79 oldu. Bu oran, bir önceki yıl % 75.3'tü.

İnternet kullanım düzeyinin erkeklerde % 84.7, kadınlarda % 73.3 olduğu görüldü. Hanelerin % 90.7'sinin evden internete erişim olanağına sahibi olduğu gözlendi. Bu oran bir önceki senede % 88.3 idi.

Genişbant ile internete erişim sağlamayı başaran hanelerin oranı 2020 senesinde % 89.9 oldu. Buna göre hanelerin % 50.8'i sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu internet, fiber vb.) ile internete erişim sağlarken % 86.9'u mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağladı.

Genişbant İnternet erişim olanağına sahip hanelerin oranı bir önceki yıl % 87.9 olarak gözlendi.

'Pazar, 2018'de çok ciddi küçülmüştü'

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, uzaktan eğitimin notebook ve tablet gibi taşınabilir ürünlere olan olumlu etkisinin yıl sonuna kadar süreceğini söyledi.

Dünya Gazetesi’ne konuşan Karaca, pazarın 2018 senesinde ciddi küçüldüğünü vurgulayarak, "2019'da kişisel bilgisayar pazarında satış adedi yaklaşık 1,6 000 000 adet olmuştu. Bu senenin ilk 6 ayına baktığımızda toplam PC pazarının % 40'a yakın arttığını görüyoruz. İkinci yarıda da artışın devam edeceğini ve senenin toplamında kişisel bilgisayar pazarının 2 000 000 adedin üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Son senelerde dünyada senede yaklaşık 250-260 milyon adet kişisel bilgisayar satışı oluyor” dedi.

Tedarik sıkıntısı olmasaydı daha yüksek büyüme olabilirdi

Karaca, koronavirüs nedeniyle talebi karşılayacak ürün bulamamanın da önemli bir nokta olduğunun altını çizdi. Tedarik sorunu olmasa daha fazla ürün satılabileceğini ifade etti.

Karaca, Türkiye'deki bilişim teknolojileri distribütör pazarı verileri ve küresel marka satışları baz alındığında tablet satış cirolarının geçen senenin ilk 8 ayına kıyasla çok yüksek bir büyüme gösterdiğini belirtti.

Yılın ilk sekiz ayında perakendede satılan notebookların geçen yıla göre % 70'ten fazla olduğunu dile getiren Karaca, şunları söyledi:

Özellikle notebooklara yüksek talep var ancak masaüstü bilgisayar maalesef aynı performansı göstermiyor. Tablet pazarında durum notebook'a benzer bir seyir gösteriyor. Talep yüksek, arz ise hem dönemsel hem de üretim kısıtları sebebiyle yetersiz.

Toplamda özellikle tüketici pazarında adet bazlı % 50'nin üzerinde artış var. Yılın sonuna kadar artış devam edecek. Kişisel bilgisayar ortamında adet olarak % 30 ila % 40 arasında bir büyüme öngörüyoruz.

Tedarikte bir sorun yaşanmazsa senenin son çeyreğindeki büyüme daha yüksek olabilir. Özellikle notebook büyümesi % 70'in üstünde kapanabilir. Artık talepler daha yüksek özellikli ürünlere doğru yöneldi. Notebook için ikinci çeyrekte ilk çeyrekten daha yüksek bir büyüme oldu ve üçüncü çeyrekte de bu büyümenin devam ettiğini gözlemliyoruz. Tedarikte yaşanan sorunlar olmasaydı talep sebebiyle daha da yüksek bir büyüme görülebilirdi.

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Göztepe 6 7
7. Erzurumspor 4 7
8. Galatasaray 5 7
9. Sivasspor 4 7
10. Hatayspor 4 7
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. İstanbulspor 6 13
3. Ankara Keçiörengücü 6 13
4. Altınordu 6 12
5. Adana Demirspor 6 11
6. Samsunspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 6 4
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 5 12
3. Leeds United 6 10
4. Liverpool 5 10
5. Leicester City 5 9
6. Arsenal 5 9
7. Wolverhampton 5 9
8. Tottenham 5 8
9. Chelsea 5 8
10. West Ham 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Elche 5 10
6. Cádiz 6 10
7. Granada 5 10
8. Real Betis 6 9
9. Atletico Madrid 4 8
10. Barcelona 4 7
11. Sevilla 4 7
12. Osasuna 5 7
13. Valencia 7 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@