81 İlde Uygulanacak! Bakan Yeni Tedbirleri Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, COVİD-19 hastalığın en çok etkileyebileceği kesimler arasında olan evsiz, mekânsız ve kimsesiz kişilerle alakalı yeni tedbirler aldıklarını açıkladı.

EKONOMİ 07.04.2020, 18:37
81 İlde Uygulanacak! Bakan Yeni Tedbirleri Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlükleri Evsizlere Konaklama Projesi”ne başlattıklarını söyleyen Bakan Selçuk, 81 İl Müdürlüğü’nün alacağı önlemleri şöyle sıraladı:

İllerde evsiz, mekânsız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri durumunda pansiyon, otel vb. yerlerde konaklamaları yada bir mekânın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak.

Konaklama öncesi ve konaklama esnasında periyodik aralıklarla sağlık kuruluşlarından destek alınarak bu kişilerin kontrollerin yapılması, hastalık, bulaşma yolları ve alınabilecek kişisel tedbirler konusunda bilgilendirmenin yapılması sağlanacak.

Konaklatılan kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçları giderilecek. Bu kapsamda oluşan giderler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkânları çerçevesinde karşılanacak.

Kaynak tahsisi yapılan ya da Vakıf kaynağı ile uygulanan projelerde, “Evsizlere Konaklama Projesi” kapsamında hizmet sunulan kişi ve konaklama bilgileri Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi veri tabanına işlenecek.

Sağlık Bakanlığı’nın salgınla alakalı duyuruları takip edilerek, uygulamaya dair talimatlara riayet edilecek. Şüpheli durumlar olması durumunda ivedilikle sağlık hizmet birimlerine bildirilecek.

Bakan Selçuk, 81 İl Müdürlükleriyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderilen bu tedbirlerin hemen uygulamaya başlanacağını söyledi.

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@