Ursula von der Leyen, AB Komisyonunda göreve başladı

Alman siyasetçi Ursula von der Leyen yeni AB Komisyonu başkanlığına resmen göreve başladı. Avrupa Parlamentosu'da geçtiğimiz hafta yeni Avrupa Birliği (AB) Komisyonu üyelerini onaylaması ile Alman siyasetçi yeni Komisyonda resmi olarak bugün görevine başladı.

DÜNYA 02.12.2019, 01:54
Ursula von der Leyen, AB Komisyonunda göreve başladı

Avrupa Parlamentosu'nun geçen hafta yeni Avrupa Birliği AB Komisyonu üyelerini onaylaması ile Alman politikacı Ursula von der Leyen başkanlığındaki yeni Kurul fotoğrafı olarak bugün vazifesine başladı.
Beş sene süresince misyon yapması öngörülen yeni AB Komisyonu'nu bekleyen öncelikli mevzular ve yeni Kurul Başkanı Ursula von der Leyen'ın gayeleri şöyle:

İklim koruma

Avrupa’nın 2050 senesinde ilk sıfır karbon üretecek kıta olması öngörülüyor. AB Komitesi Başkanı on der Leyen, vazifesinin ilk 100 günü içinde bu amaca erişilmesi için yapılması gerekenleri kapsayan bir yasa tasarısı sunmayı hedefliyor. Von der Leyen, AB’nin sera gazı emisyonunu eksiltme güzergahındaki gayelerini ehemmiyetli miktarda geliştirmek istiyor. Buna göre, 2030'a kadar sera gazı emisyonunun yüzde 55 eksiltilmesi öngörülüyor. Daha evvel bu hedef yüzde 40 olarak tanımlanmıştı. Von der Leyen, karbondioksit aidatı tasarlamasa da emisyon ticaretini erişim ve binaları içerecek biçimde genişletmeyi öneriyor.

Göç

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, tıkanan AB sığınmacı reformu sürecini yine canlandırmak istiyor. Bu tasarı, mülteci kabul eden AB’ye abone ülkelerin üzerindeki "yükün” yapılacak reformla “yine dağıtılmasını” içeriyor. Von der Leyen, Akdeniz'de mültecilerin kurtarılması mevzusunda da kalıcı bir çözüm bulmayı amaçlıyor. Bunun yanı gizeme, AB’nin dış hudutlarında görevlendirilmesi tasarlanan memurların rakamının şimdiye kadar öngörülenden hızlı şekilde arttırılması düşünülüyor.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’ın niyetlerinden biri de gençler arasındaki işsizlikle çaba etmek. Bunun yanı gizeme “minimum fiyatın adaletli” olmasını ve Avrupa genelinde işsizlik sigortası uygulaması başlatmayı istiyor. Böylece, abone ülkelerin kriz yarıyıllarında finansal açıdan gevşetilmesi amaçlanıyor.

Dış ticaret

Ursula von der Leyen, AB'nin yapacağı hür ticaret uyuşmalarına abuhava koruma, çalışanların haklarının korunması ile çocuk emekçiliğine karşı çaba gibi "yüksek standartların” getirilmesini amaçlıyor.  Bu mevzuda aza ülkelerin bu standartları uygulayıp uygulamadığının sorgulanması da von der Leyen'in tasarıları arasında.

Brexit

Von der Leyen, Birleşik Krallık'ın AB’den ayrılmasını tertip eden Brexit uyuşmasını "tek ve en iyi uyuşma” olarak nitelendiriyor. Brexit'in şimdiye kadar üç kere ertelenmiş olması ise güvensizlik yaratan bir etmen. Özellikle, Ocak ayında AB'den bölme tasarılarını bahane gösteren İngiltere'nin kurul azalığı için hiçbir adı aday göstermemesinin yeni Kurul'un hukukiliğini riske atabileceği yorumları yapılıyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Ali Babacan başarılı olacak mı?
Sizce Ali Babacan başarılı olacak mı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:36
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@