Özülker: 6 milyon Müslümanını Fransızlaştıramayan Paris’te hep ‘Türkiye AB’ye katılırsa ne yaparız’ hissiyatı oldu

Son dönemde Libya’dan Suriye’ye, Irak’tan Ege Denizi’ne kadar bir çok alanda karşı karşıya gelen Türkiye ile Fransa arasında patlak veren krizin arka planı, sonuçları ve Fransa’da yaşamakta olan Türk ve Müslümanlara muhtemel etkilerini, Paris’te de görev yapmış Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Sputnik’e anlattı.

DÜNYA 26.10.2020, 20:49
Özülker: 6 milyon Müslümanını Fransızlaştıramayan Paris’te hep ‘Türkiye AB’ye katılırsa ne yaparız’ hissiyatı oldu
© Michel Euler

Uzun bir süredir, Libya’dan Suriye’ye, Irak’tan Ege Denizi’ne kadar bir çok alanda Türkiye ile karşı cephelerde yer alan Fransa’yla tırmanan gerilim, krize dönüştü. Krizin tetikleyicisi Hz. Muhammed'i hedefleyen karikatür tartışması oldu. Olaylar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Paris'te başı kesilerek öldürülen öğretmenin cenazesindeki konuşmasında Hz. Muhammed'e yönelik karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini dile getirmesiyle başladı. 

Karikatür tartışmasından boykot çağrısına

Macron’un bu açıklamlarından sonra, Fransız Charlie Hebdo dergisi tarafından yayımlanan ve 2015’te derginin saldırganların hedefi olmasını tetikleyen Hz. Muhammed karikatürleri iki Fransız şehrindeki devlet kurumlarına ait yapılarda gösterildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Macron’a “Zihinsel tedaviye ihtiyacı var” tepkisi gelirken; Fransa, Ankara büyükelçisini geri çağırdı. Gerilimin son halkası da Erdoğan’ın “Fransız mallarını asla satın almayın" çağrısı oldu. 

Ankara-Paris hattında krize giden çok cepheli gerilim

İki ülke arasındaki bu siyasi ve diplomatik krizin nihai tetikleyicisi Hz. Muhammed’e yönelik karikatürler olsa da ikili ilişkiler uzun zamandır zaten krizin eşiğindeydi. Libya’da Türkiye’yle çıkar çatışması yaşamakta olan Fransa, NATO’nun ardından AB üzerinden Türkiye’yi hedefleyen yaptırım arayışına girmiş ancak 13 Temmuz’da Ankara’ya yeni yaptırımlar uygulanmasını talep eden Paris yönetiminin girişimleri sonuçsuz kalmıştı. 

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a; Suriye’de DSG’ye destek olan Fransa 

İki ülke arasında henüz sular durulmadan Fransa bu sefer de Ağustos ayında Doğu Akdeniz’e iki adet Rafale savaş jeti ve Lafayette tipi fırkateyni göndereceğini açıklamıştı. Aynı dönemde Fransız donanması ile Yunan güçleri Girit Adası’nda ortak tatbikat gerçekleştirmişti. Fransa’nın bu adımları, Oruç Reis araştırma gemisinin Meis’in güneyine hareketi ile başlayan süreçte Türkiye ile Yunanistan’ın sıcak çatışmanın eşiğinden dönmesini takip etmesi itibarıyla da dikkat çekiciydi. 

Aslında Ankara ile Paris’in kemikleşen çıkar çatışması, Libya’dan çok önce, Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’ye karşı mücadele vermiş olduğu döneme dayanıyor. Amerika ile beraber Fransa’nın 2018’de YPG’nin de içinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek açıklamaları, iki NATO üyesi ülkeyi karşı karşıya getirmişti. 

Fransa ile PKK’lılar arasında daima anlaşma oldu’

Ankara ile Paris’in son dönemdeki çatışma alanları ışığında, çıkan krizin arka planını, neticelerini, muhtemel gidişatını ve Fransa’da yaşamakta olan Türk ve Müslümanlara etkilerini, bir dönem Paris’te de görevi yapmış olan Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Sputnik’e anlattı. Fransız devletinin, Türkiye’ye karşı PKK’yı destekler tutumda olduğuna işaret eden Özülker “Fransa’nın hep politik yaklaşımı söz konusu oldu. Ülke en basitiyle, PKK ve YPG’ye topyekün destek vermiştir, bugün de bu desteğini devam ettirmektedir. Ben orada büyükelçi olarak görev yaparken ‘kırmızı bültenle aranan PKK’lılar şurada toplantı yapacak’ diye haber verirdim. Fransız devleti, gidip toplantı yapacaklara haber verir sonra da bizlere ‘istihbaratınız yanlışmış’ şekline dönüş yapardı. Yani, Fransa’nın orada PKK’lılarla aralarında anlaşma vardı” diye anlattı. 

Fransa, Müslümanlarını 1. Sınıf vatandaş olarak görmüyor, Cuma namazları rahatsızlık nedeni’

Fransa’nın ülkesinin Müslümanlarını 1. Sınıf vatandaş olarak görmediğini anlatan Özülker “Fransızlar, kendilerini demokrasi ve insan hakları konusunda en önde gelen ülkelerden birisi olarak tanımlasa da; Fransız gibi yaşamaya çaba gösteren ve kusursuz derecede Fransızca konuşan Müslümanlarını 1. Sınıf vatandaş olarak görmezler. Fransa’da çok ciddi manada sıkıntı daima olmuştur. Varoşlar ikide bir merkezi basıp yangın çıkarırlar, saldırırlar. Arabalar yakılır. Buna karşılık ırkçılar, Müslüman mezarlıklarına gamalı haçlar çizer, buraları hedef alır. Mesela Cuma namazı kılındığı zaman sokaklara taşılır, Fransızlar rahatsızdır ancak sadece ülke laik olduğu için müdahale etmezler” dedi. 

Fransa’da, Fransız tipi imam yetiştiriyorlar’ 

Fransız devletinin Müslümanlarla ilgili çeşitli konularda “laikliğe rağmen koruyuculuğu ön plana çıkaran bir tutum içerisine girdiğini” aktaran Büyükelçi Özülker, Paris yönetiminin uygulamalarını şöyle anlattı: 

“Bizim orada 182 tane imamımız var. 

Bundansonra dışarıdan imam gelmeyecek çünkü onlar burada bulunan Müslüman yurttaşları yanlış eğitiyorlar. Bundan sonra imamları da biz kendimiz eğiteceğiz’ dediler. Laik devlet nasıl imam eğitir? 1905 kanunu çıktığında Alsas-Loren Alman hakimiyetindeydi. Dolayısıyla Alsas-Loren, laik değil ve bu nedenle orada imam, müezzin yetiştiriyorlar. Amaç, Fransız tipi, Fransız ahlak ve değerlerine uygun hareket edecek Müslüman imam yetiştirmek. Bugün Macron’un ‘Müslümanlığı ben Fransa tipi olarak düşünüyorum, bugünkü aşırı uçlara kaçmış olan Müslümanlık benim için geçerli değildir’ sözü bununla ilgili.

6000 000 Müslümanını Fransızlaştıramayan ülkede ‘Türkiye AB’ye katılırsa ne yaparız’ hissiyatı vardı’

Bir gün ben büyükelçi iken onlara açık açık ‘Sıkıntınız nedir? diye sordum. Bana çok net bir biçimde meselenin Avrupa Birliği olduğunu söylediler ve ‘biz 6 000 000 Müslümanımızı topyekün yanımıza alıp Fransızlaştıramadık, 80 000 000 Türk gelince buraya Müslüman olarak, biz ne yapacağız’ dediler. Fransa’da bu hissiyat vardır. İslam terörü’ lafını da dünyada ilk defa Batı dünyası ortaya çıkardı. Neden? ABD gitti Afganistan’da Selefileri eğitti. Onlar El-Kaide oldu. Arkasından bunun adı IŞİD oldu. Bunlar üzerine ‘dinin bir terörü olamaz’ demek yerine ‘Müslümanlar tam bir terörist’ yaklaşımı geliştirdiler.

‘Türkiye’ye ekonomik açıdan yaklaşan Fransa, hiçbir zaman gerçek dost olmadı’

“Tarih boyunca Fransa ne zaman Türkiye’nin dostu oldu? diyen Özülker “Beni ‘ilişkileri düzelt’ diyerek büyükelçi yaptılar. Paris yönetimi ‘Fransa soykırımı tanır’ diye kanun çıkarmış. Yaptırımı olmayan herhangi bir metin kanun niteliği taşır mı’ diye sorduğumda ‘Siyaseten Ermeni tarafından o kadar baskı başladı ki, bundan kurtulmak için yaptık’ dediler ve sonunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Fransa’yı reddetme noktasına kadar gitti. Yani ne tarafından yaklaşırsanız Fransa merkantilist bir düşünceyle ekonomik açıdan yaklaşan ama bunun ötesinde de Türkiye’ye gerçekten dost olmayan bir konumdadır” dedi. 

Macron ‘kuvvetli Fransa’ imajı peşinde ama karşısında emir alan Türkiye yok’

Avrupa’da artan ırkçılığa ve Fransa’da desteği asgari seviyeye inen Macron’un durumuna işaret eden Büyükelçi Özülker “Fransız halkının % 82’si Macron’u sevmiyor ve hatta tehlikeli buluyor. Bu noktada Macron’un yapmış olduğu da gözlerini dış politikaya çevirerek gündem değiştirmek oluyor. Amacı ‘kuvvetli Fransa’ imajı yaratmak ve bunun için de ‘Ortadoğu’da varlığımı sürdüreceğim’ demeye çalışıyor. Amerika ve Rusya’ya bir şey yapamadığı için yeni bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye’yi hedef alıyor. Ancak Türk iktidarını sevseniz de sevmeseniz de ülkenin artık başkasından emir alan pozisyonda olmadığını görmek lazım. Kendi donanmasının gücüyle varlık gösteren bir Türkiye söz konusu. Türkiye, çevrelenerek kontrol altına alınmaya çalışılan bir ülke konumuna geldi. Ege, Doğu Akdeniz, Suriye ve Irak, şimdi de Azerbaycan-Ermenistan derken toplam 5 çatışma bölgesinin ortasında ülke” diye konuştu.

Fransa’yla siyasi kavgaya rağmen ekonomik ilişkiler sürecektir’

Özülker, taraflar arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli ölçüde etkilenmeyeceğinin de altını çizerek “Fransız ekonomisi genel anlamda Avrupa Birliği kapsamındadır. Fransa’nın, Avrupa’ya Türkiye aleyhine bir karar çıkartması fevkalade zordur. Fransa, Türkiye’deki yabancı sermaye yatırımları yönünden önde gelen ülkelerden birisidir. Merkantilist düşüncesi kuvvetli olan Macron bunu sonuna kadar devam ettirecektir. Bir taraftan iki ülke arasındaki bu siyasi kavga sürerken, ekonomik ilişkiler el altından sürdürülecektir” dedi. 

Batı dünyası, Türkiye Cumhurbaşkanını hedefleyen bir tutum içine girdi’

Fransa’nın Türkiye karşıtlığını, Batı’nın ülkenin iç işlerine müdahale etmeye ve cumhurbaşkanını bireysel olarak hedefleyen tutumunun bir parçası olarak gören Büyükelçi Özülker “Son zamanlarda Amerika de dahil Batı dünyasından başka türlü bir ses çıkmaya başladı. Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesinden sonra çok daha tehditkar ve uyuşmaz bir politika güttüğünü söylemeye başladılar ve bunun ismini de ‘Tayyip Erdoğan’ olarak koydular. Biden ‘muhalefete ciddi şekilde destek vereceğiz’ diyerek daha da ileri gitti. El insaf! Türkiye’yi siz mi yönetiyorsunuz ki böyle konuşabiliyorsunuz? Hatalar olmuşsa, seçmenin oyuyla düzelir. İlişkiler kişiselleşti. Muhatap olarak Erdoğan görülmeye başlandı. Karşılıklı üslup içerik kadar önemlidir. 

Batılı ülkelerle diyalog Türkiye-Rusya arasındaki gibi olmalı’

Fransa’da Macron muhalefetinin % 82’ye vardığı düşünüldüğünde, Macron gidecek gibi duruyor. Peki o gidince yerine daha iyisi mi gelecek? Belki olmayacak ama yine de tekrardan bir diyalog şansı ortaya çıkabilir. O kurulacak diyalog da Rusya-Türkiye arasındaki diyalog gibi olmalı. Rusya ile her konu da anlaşıyor muyuz? Libya’da, İdlib’de, Ermenistan’da? Hayır. Düşman mıyız? Ona da hayır. Oturup meseleleri konuşuyoruz ve kavga etmeden çözebiliyoruz. Bizim Batı’yla daha barışık olmayı, onların da bizlere saygı duymayı hatırlamaları şart” dedi.

Yazıda ifade edilen görüş ve düşünceler, Sputnik'in görüşlerini yansıtmayabilir.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:30
Güneş 08:01
Öğle 12:57
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@