Moskova'nın Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Moskova'nın Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya olduğunu ve bu saldırının dünya kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi amaçladığını söyledi.

DÜNYA 03.03.2022, 20:36 03.03.2022, 21:27
Moskova'nın Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugünkü basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunarak Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı değerlendirdi.

Zaharova, "Benzeri görülmemiş bir bilgi saldırısı, bilgi terörü ile karşı karşıya kalıyoruz, bu saldırı sadece medya alanı ile ilgili değil, aynı zamanda siber alan ile de ilgili, Batı'dan geliyor ve elbette Ukraynalı kaynaklar ve imkanlar aracılığı ile uygulanıyor. Bu saldırı, dünya toplumunu yanlış bilgilendirmeyi, Rusya'nın eylemlerini itibarsızlaştırmayı amaçlıyor" diye konuştu.

Amerika ve NATO, Rusya'ya güvenlik garantileri vermeyi reddetti

Zaharova, “Ülkemize sadece garanti verilmemekle kalmadılar, ülkemize güvenlik garantileri vermeyi de reddettiler. Elimizde, NATO bloğunun ve ona liderlik eden Amerika'nın sadece bizim için kilit öneme sahip olan değil, aynı zamanda önemli, gerekli, hayati, varoluşsal olan konular hakkında herhangi bir konuşma yapmama niyetleri hakkında hiçbir şüpheye yer bırakmayan yazılı cevaplar var. Tüm bu konular ile ilgili ret cevabı aldık” ifadelerini kullandı.

Rusya, diğer ülke vatandaşlarının Ukrayna'dan güvenli bir şekilde ayrılmalarına yardım etmek için her şeyi yapıyor

Moskova’ya Ukrayna'daki diğer ülkelerin büyükelçiliklerinden, kendi vatandaşlarının, diplomatlarının ve uluslararası kuruluşların çalışanlarının ülkeden ayrılmasını sağlamaya yönelik yardım talepleri içeren başvurular ulaştığına dikkat çeken Zaharova, “Onlara gerekli yardımı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, her zaman iletişim halindeyiz.”

Ukraynalı askerler ve neo-Naziler sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

“Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve neo-Naziler, daha önce de söylediğim gibi sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanıyor ve yerleşim bölgelerine silah konuşlandırıyor. 

Bu bir gerçek. CNN'e, BBC'ye ve diğerlerine sesleniyorum, bunları istediğiniz kadar göstermeyebilirsiniz, fakat sonuçta yine de insanlar bunu öğrenecek ve insanlar sahte haberleri gerçeklerden ayırt edebilecek” diyen Zaharova, şöyle devam etti:

“Sadece sivil nüfusu tahliye etmemekle kalmıyorlar, aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok sivilin sözüm ona ‘sıcak noktalarda’ kalması için tüm önlemleri alıyorlar. 

Sokağa çıkma yasağı getiriyorlar, kent çıkışlarında mayın döşüyorlar, bu tür taktikler sıradan insanları rehin almaya alışık olan teröristler tarafından her zaman kullanılıyor.”

Kiev rejiminin eylemleri, dümende çetecilerin olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor

Rus diplomat, “Ukrayna rejiminin şimdiki eylemleri, Donbass'taki tüm arka planı, durumun tamamını bilmeseniz bile, fotoğraf görmemiş, görgü tanıklarıyla konuşmamış, uluslararası kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının belgelerini görmemiş olsanız bile, rejimin şu anki davranış şekli, dümende çetecilerin olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor. 

Bu çetecilere şimdi Batı silah tedarik ediyor, bu çeteciler sivil nüfusu siper olarak kullanıyor, yerleşim yerlerinde, dairelerde ve evlerde saklanıyor, belli bir resim oluşturmak ve onu gerçekmiş gibi göstermek için her şeyi yapıyor” diye konuştu.

Ukrayna ile müzakerelerin Donbass'ta barışın yeniden sağlanmasına yol açmasını umuyoruz

“Bilindiği üzere Belarus’ta doğrudan görüşmeler başladı. Bu görüşmeler Rusya ve Ukrayna temsilcileriyle yapılıyor. Bu görüşmelerin mevcut durumun bir an önce sonlanmasını, Donbass'ta barışın yeniden tesis edilmesini, Ukrayna'nın tüm halklarının barışçıl ve adil bir yaşama dönmesini sağlamasını umuyoruz” diyen Zaharova, şöyle devam etti:

“Fakat bir kez daha Kiev rejimi tarafından müzakere için gönderilenlerin taktiklerine bakın. Kaç saattir yoldalar? Görüşme yerine vardıklarında yorgun olduklarını söyleyip uykuya dalıyorlar. 

Nerede, hangi platformda, hangi belirli yerde müzakere edecekleri konusunda pazarlık yapıyorlar. Nedir bu, vatandaş kaygısı mı? Tabii ki hayır. Bu, ilgili ABD özel birimlerinden doğrudan bir talimattır.”

Rusya, Afrika ülkeleri vatandaşlarının Ukrayna'dan tahliyesi üzerinde çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika ülkeleri vatandaşlarının Donetsk, Lugansk ve Rusya arasındaki sınırı geçme başvurusunda bulunduğuna dair henüz bilgisi olmadığını söyleyen Zaharova, “Aynı zamanda bazı Afrika devletlerinin diplomatik temsilcilikleri, Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören vatandaşlarının, öğrencilerin tahliyesinin organize edilmesi talebi ile Rusya Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu” diyerek, bakanlığın Rusya Savunma Bakanlığı ile birlikte bu konunun üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesi benzeri görülmemiş siber saldırılara maruz kalıyor

Rusya'nın sekiz yıldır Donbass sakinlerine karşı yapılan insanlık dışı eziyetler de dahil olmak üzere, Kiev rejiminin suçlarıyla ilgili kanıt topladığına ve bu materyallerin Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandıklarına dikkat çeken Zaharova, şöyle dedi:

“Farklı kaynaklardan pek çok içerik var. Bakanlığın internet sitesinde birçok belge kamuya açık bir şekilde yayınlanıyor, fakat sitemiz ne yazık ki, söz konusu içeriklerin yayınlanmasının engellenmesi amacıyla hayal bile edemeyeceğiniz saldırılara maruz kalıyor.”

Rus diplomat, tüm bunlara rağmen Rusya tarafının bu içeriklere ‘tekrar ve tekrar’ dikkat çekmeye devam edeceğini vurguladı.

Moskova, daha fazla kan dökülmesini önlemek için Ukrayna ile müzakerelere hazır

Zaharova, “Bizler, daha fazla kan dökülmesini önlemek için Ukrayna tarafıyla müzakerelere devam etmeye hazırız” vurgusunu yaptı.

BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki saldırganlığa ilişkin kararı kabul etmesi, şu anki görevlere aykırıdır

BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki saldırganlığa ilişkin kararı kabul etmesinin şu anın görevlerine aykırı olduğunu vurgulayan Zaharova, “Aksine söz konusu belge sadece Kievli radikallere, aşırı milliyetçilere ilham verecek ve onları, sivil nüfusun rehin durumuna düştüğü suç eylemlerinin devamına itecek.”

“Ukrayna'ya karşı saldırganlık kararı kabul edildi, Amerika liderliğindeki Batılı ülkeler, bu belgenin geniş çapta onaylanmasını sağlamak için elbette inanılmaz çabalar sarf etti. 

Delegasyonları etkilemek için tüm yöntemler kullanıldı” diyen Zaharova, söz konusu yöntemleri ‘açıkça şantaj, ‘rüşvet girişimleri’ ve ‘yaptırım tehditleri’ olarak sıraladı.

Sözcü, “Uluslararası birlik böyle sağlandı. Sonra bunun Genel Kurul'un birleşik sesi olduğunu anlatmayın, gerek yok.”

Batı, Rus medyasına karşı kampanya ilan etti, bu kampanya henüz bitmedi

Batı’nın Rus medyasına yönelik yaptırımlarına dikkat çeken Zaharova, “Batı, Rus medyasına karşı kampanya ilan etti ve bu kampanya henüz sona ermedi. Hak olarak zarar gören ve engellenen medya kuruluşları listesi neredeyse saat başı güncelleniyor” ifadesini kullandı.

Batı’nın insani alanı etkileyen yaptırımları kabul edilemez

Batı’nın insani alanı etkileyen yaptırımlarına da değinen Zaharova, “Batı dünyasının uluslararası insani alanda yasadışı kısıtlamaları yayması, yalnızca uluslararası hukukun kapsamı dışına çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda demokrasi savunucularının tüm çok taraflı platformlarda aktif olarak savunduğu sıradan insanlara karşı doğrudan ayrımcılık yapmayı da amaçlıyor. 

Seyahat özgürlüğü, ifade özgürlüğü, kültürel kazanımlara erişim, bilgiye erişim haklarını etkileyen, ayrıca kültürel ve spor işbirliğinin ve insanlar arasındaki temasların gelişimini kısıtlayan yaptırımlar kesinlikle kabul edilemez” vurgusunu yaptı.

Pekin'in Ukrayna etrafındaki duruma dengeli yaklaşımını not ediyoruz

Çin’in birilerinin çatışmada hangi tarafı tutacağını söyleyebileceği türden bir ülke olmadığını ve Pekin’in kimseden ipucu almadığını dile getiren Zaharova, “Pekin'in Ukrayna sorununa dengeli yaklaşımını not ediyoruz. 

Çin, defalarca güvenliğin bölünmezliği ilkelerine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu, askeri blokların genişletilmesi yoluyla bölgesel güvenliğin sağlanmasının kabul edilemezliğine ve Rusya'nın bu konulardaki kaygılarının rasyonel olmasına vurgu yaptı.”

Çin’in Amerika'nin Ukrayna krizindeki rolü hakkında doğruyu söylemekten çekinmediğini, Çin'in belirli olayları değerlendirirken Batı'nın ‘hilelerine kanmadığını’, Moskova’nın Pekin'in tarafsızlığını takdir ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:22
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@