ABD'de günlük 4 milyon doz aşı yapma rekoru kırıldı, toplamda 165 milyondan fazla doz aşı uygulandı

ABD'de ilk aşının yapılmasından 109 gün geçtikten sonra cumartesi günü 24 saatte 4 milyondan fazla doz aşı uygulanmasıyla bir rekor kırıldı. Bir haftada yapılan aşıların günlük ortalama dozu da 3 milyonu geçti. 4 Nisan itibarıyla toplam 165 milyondan fazla doz aşı yapıldı.

DÜNYA 05.04.2021, 21:46
ABD'de günlük 4 milyon doz aşı yapma rekoru kırıldı, toplamda 165 milyondan fazla doz aşı uygulandı

Beyaz Saray'ın Kovid-19 Veri Direktörü Dr. Cyrus Shahpar, cumartesi günü 4.08 milyondan fazla doz aşı yapılarak bir rekor kırıldığını Twitter'dan duyurdu. 

ABD'de ilk kez 4 milyon çıtasının aşıldığını belirten Dr. Shahpar, aynı zamanda ilk kez geçen hafta boyunca günde 3 milyondan fazla aşı yapma ortalamasının tutturulduğuna dikkat çekti.

Dr. Shahpar, "Pandemiyi kontrol etme yolunda ilerlememizi hızlandırmak için milyonlar bir araya geliyor" dedi.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), cumartesi günü bir gün içinde yapılan aşı sayısının ilk kez 4 milyonu geçtiği, pazar günü itibariyle toplam 208 milyon doz aşının dağıtıldığını ve toplam 165 milyondan fazla doz aşının uygulandığını açıkladı.

333 milyon nüfuslu ABD'de, CDC açıklamasına göre, pazar günü itibarıyla 106 milyon 214 bin 924 kişi en az bir doz aşı olmuştu, 61 milyon 416 bin 536 kişi ise iki dozla tam aşılanmış durumdaydı.

Dr Shahpar da ABD'li yetişkinlerin yüzde 40'ının en az bir doz aşı olduğuna, yüzde 25'inin tam aşılanmış olduğuna dikkat çekti.

CDC’nin açıkladığı rakamlar, iki doz halinde verilen BioNTech-Pfizer ve Moderna aşılarıyla tek doz olarak uygulanan Johnson & Johnson aşısını kapsıyor.

Başkan Joe Biden'ın baş tıp danışmanı Dr. Anthony Fauci de insanların maske takmaya, kalabalıklardan kaçınmaya devam edip aşı programının işlemesine izin vermesi halinde yaşamın çok daha hızlı şekilde normalleşeceğine dair çağrı yaptı.

ABD'nin bir numaralı halk sağlığı uzmanı ve Amerikalıların pandemiyle mücadele konusunda en güvendiği yetkili konumundaki Dr. Fauci, CNN'e şöyle konuştu:

"İnsanların, benim, sizin olmak istediği noktaya gelmekteyiz. Yeterince insan aşılarla korunduğunda dışarı çıkıp kiraz çiçeklerinin keyfini süreceğiz, havalar ısındıkça dışarı çıkıp eğleneceğiz. Bunlar gerçekleşecek. Bu, olacak."

Bulaşma oranları yeterince düştüğünde CDC'nin tam aşılıların güvenli şekilde yapabilecekleriyle ilgili yeni kılavuz açıklayacağını söyleyen Fauci, "Bu sonsuza dek evam etmeyecek, çünkü artık her gün 3-4 m,lyon kişi aşı oldukça kontrol etmeye gitgide daha çok yaklaşıyorsunuz. Biraz daha sabredin, bu ülkedeki aşılama virüsün yayılması karşısında galebe çalacak. Sonunda aşının kazanacağına şüphe yok" dedi.

Ancak ABD'de aşı dağıtımı şaşırtıcı hıza kavuşurken, Kovid-19 vaka oranı artmaya devam ediyor Son iki haftada günlük yeni vaka sayısının 7 günlük sürekli ortalaması, yaklaşık 53 binden 64 bine çıktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@