Fransız istihbarat şefi: Teknoloji delisi gençlere ihtiyacımız var

Koronavirüs pandemisinden sonra değişecek dünyada sanal iletişim kurulacağına dikkati çeken Fransız dış istihbarat servisinin teknoloji direktörü, Bond veya Rambo tarzı değil, teknoloji delisi gençleri işe almak istediklerini belirtti.

BİLİM 22.05.2020, 19:16
Fransız istihbarat şefi: Teknoloji delisi gençlere ihtiyacımız var

ABD'deki CIA, Britanya'daki MI6'in Fransa'daki muadili olan Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü'nün (DGSE) Teknoloji Direktörü Patrick Pailloux, koronavirüs sonrasının dünyasına uyarlanmaya çalışan istihbarat servislerinin müstakbel James Bond'ları değil, teknolojiyle kafayı bozmuş gençleri işe almaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. 

Nadiren medyaya konuşan Fransız teknolojik istihbarat şefi, AFP'ye vermiş olduğu demeçte, "Bizim yeni teknolojilerle çok içli dışlı insanlara, dolayısı ile genç insanlara ihtiyacımız var. Onları DGSE'ye getirmemiz hayati önem taşıyor" dedi. 

Teknolojiyle kafayı bozmuş gençlerin çoğunun kendilerini casusluk kalıplarına uygun görmemeleri gibi bir tehlike bulunduğunu dile getiren Pailloux, gençlerin kafasında James Bond ve özel kuvvetlerin imgesinin olduğunu, "Ben Rambo değilim, ben teknoloji delisiyim. DGSE'ye giremem" diye düşündüklerini anlattı.

"Ama süper kuvvetli olan yalnızca süper adamlar değildir. Bilimde süper kuvvetliyseniz de ülkenize hizmet edebilirsiniz" diye devam etmekte olan Pailloux, bunun koronavirüs pandemisinden sonra değişecek dünyada iletişim kişisel değil sanal boyutta ilerleyeceğinden çok daha önemli olacağını vurguladı.

"Siber güvenlik içinde yaşadığımız dünyada global güvenliğin alfa ve omegası" diye önemini vurgulayan Fransız teknolojik istihbarat şefi, "Eğer sistemlerimizi güvenli yapmayı beceremezsek, o zaman diğer tüm güvenlik türleri işe yaramazdır" dedi. 

Nitekim DGSE'nin desteği ile her sene Fransa'da 65 bin öğrencinin katılımı ile kod yazma ve şifre çözme yarışması düzenleniyor. Eğlence için kodlamadan gizli servisler için çalışmaya geçmek ise bir çok genç için hayallerin ötesinde.

Ancak yarışmanın organizatörlerinden de olan Ulusal Dijital Bilim Teknoloji Araştırma Enstitüsü'nden (INRIA) Matthieu Lequesne, matematik, mantık, bilgisayar bilimlerinin gerisinde siyasi bir meselenin sözkonusu olduğunu dile getirdi. 

Lequesne, "Yapay zekadan istifade etmek, büyük veriyi kullanmak istiyorsak, bireylere ait tonlarca veriyle uğraşmak zorundayız. Ve bu verileri işleyen platformların bizim hakkımızda hiçbir şey öğrenmemelerini garantiye almak mecburiyetindeyiz. Buna verilecek en iyi karşılık da şifre yazımdır" dedi. 

Daha önce DGSE'den 'Le Bureau des Legendes' isimli popüler TV dizisi sayesinde kendilerine ilgi ve rağbetin arttığına dair açıklama gelmişti. 

Dizi, dünya genelinde tehlikeli görevlere gönderilen sert ve külyutmaz casusları, DGSE'nin Paris'teki merkezinde görevli enformasyon teknolojisi (IT) uzmanları ile çok yakın çalışma içinde gösteriyordu.

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Günün Anketi Tümü
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
COVİD-19 aşısı üretilse, aşı olur musunuz?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@