Çin'in uzay aracı Chang'e 5 dönüş yolculuğuna başladı

Çin'in yolladığı insansız hava aracı, aydan aldığı numunelerle beraber, üç günlük dönüş yolculuğuna pazar günü başladı. Getirilecek numuneler, 44 seneden sonra ilk olma özelliği taşıyor.

BİLİM 13.12.2020, 13:00
Çin'in uzay aracı Chang'e 5 dönüş yolculuğuna başladı

Çin Ulusal Uzay İdaresi, yaklaşık bir haftadır Ay'ın yörüngesinde dolaşan Chang’e 5 aracının, 22 dakika boyunca motorlarını çalıştırarak Ay'ın yörüngesinden çıktığını aktardı.

Geri dönüş kapsülünün, uzay aracından ayrıldıktan sonra Kuzey Çin'deki İç Moğolistan bölgesine paraşütle inmesi bekleniyor. Materyal, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 araştırmasından bu yana ilk getirilen malzeme olacak.

Geminin iniş aracı, bu ayın başlarında, antik volkanik faaliyet alanı olduğuna inanılan bir alan olan Mons Rumker adlı bir oluşumun yakınına indi ve yaklaşık 2 kilo numune topladı. Kayalar ve diğer numuneler, hem ayın kabuğuna delik açılarak hem de direk olarak yüzeyden elde edildi. Daha önce Amerika'nın ve Sovyetlerin elde etmiş olduğu numunelerden milyarlarca yıl daha genç oldukları tahmin edilen örneklerin ayın ve güneş sistemindeki diğer cisimlerin tarihine dair önemli bilgiler sağlaması umut ediliyor. 

Çin'in getireceği örneklerin bir bölümünü, önceden Amerika ve Sovyetler Birliği'nin de yapmış olduğu gibi diğer ülkelerle paylaşması bekleniyor.

Çin’in uzay programı, Mars’a gitmek, Ay'a tekrar insan göndermek ve Ay'da bir uzay üssü kurmak da dahil olmak üzere bir dizi iddialı hedefi var.

Çin ayrıca 2022 gibi erken bir tarih boyunca faaliyete geçecek bir uzay istasyonu inşa ediyor.

( CNSA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Kadın cinayetlerinin kaynağı nedir?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@