Lütfen bekleyin..İpek Yolu'dan giren Macron Çin'in kalbine uzanacak

08 Ocak 2018, 12:42

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Çin ziyaretine tarihi İpek Yolu'nun giriş kapısı Şian'dan başlayarak Devlet Başkanı Şi'nin 'Bir Kuşak Bir Yol' projesinde işbirliğine hazır olduğu mesajı verdi.

Yeni yüzyılın hızla yükselen gücü Çin'e kalabalık bir iş alemi heyetiyle çıkarma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in 'Yeni İpek Yolu' diye nitelenen, '21. yüzyılın en büyük kalkınma projesi' olarak ortaya çıkan 'Bir Kuşak Bir Yol' projesine selam durdu. Emmanuel-Brigitte Macron çifti, Çin ziyaretlerini tarihi ticaret yolunun giriş kapısı Şian'dan başlattı.

TOPRAK ASKERLER ORDUSU

6 bin yıllık tarihinde 11 hanedanlığın başkenti olmuş Şian, Çin tarihinin en önemli unsurlarından olan toprak askerlere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Arkeolojik bir kazıda Çin'in ilk imparatoru Kin Şihuang'ın mezarında bulunan 8 bin topraktan yapılma asker zamanla Çin'in en eski uygarlık olarak askeri ve sanatsal ustalığına dair iddialarının simgelerinden birine dönüştü.

PAGODA VE CAMİ ZİYARETİ

Macron çifti, Şian'da toprak askerlerin yanısıra meşhur Budist tapınağı Büyük Yaban Kazı Pagodası'nı ve Büyük Şian Camii'ni de ziyaret etti. 10 bini aşkın Hui Müslümanının yaşadığı Şian'daki 7 cami içinde en büyüğü, 742 yılında yapılmış ve 4 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Aynı zamanda Çin'in de en büyük camisi. 

'TEK YÖNLÜ YOL OLMAZ'

Çin'in yeni altyapı inşaatları eşliğinde karayolu, demiryolu ve denizyoluyla Asya, Avrupa ve Afrika'ya tümüyle erişimini sağlayacak 1 trilyon dolarlık 'Bir Kuşak Bir Yol' projesine bazı kesimler 'Çin yayılmacılığı' eleştirisini getirirken Macron destek açıkladı. Şian'da Çin-Fransa ilişkilerinin geleceği hakkında bir konuşma yapan Macron, ''Tarihi İpek Yolu hiçbir zaman sadece Çinlilerin olmamıştı. Adı üstünde, yollar ancak paylaşılabilir. Eğer sözkonusu olan bir yolsa tek yönlü olamaz'' dedi.

'ÖNCÜ ROL OYNAMAYA HAZIRIZ'

Fransa lideri, öncesinde China.org.cn sitesine verdiği demeçte şu vurguyu yaptı: ''Tıpkı tarihi ipek yolunun yaptığı gibi ülkeler ve uygarlıklar arasında alışveriş yoluyla köprüler kurmak için gerçek bir fırsat teşkil ediyor. Bu girişim konusunda Avrupa ile Çin'in işbirliğini artırması bence çok önemli. Fransa bunda öncü rol oynamaya hazır.'' Macron, Çin'in ticaret hacmi fazlası ve Fransa'nın Çin'le ticaretinde 30 milyar euro içerde olmasına atıfla projenin 'dengeli ortaklık çerçevesinde yürütülmesi' uyarısı da yaptı.

'ÇOK TARAFLILIK İÇİNDE KÜRESEL İŞBİRLİĞİ'

Bugüne dek Avrupa ve Afrika'ya odaklı dış politikasında ilk kez Asya'nın devine uzanan Macron, ABD Başkanı Donald Trump'ın trans Atlantik ittifakını sarstığı ve Paris İklim Anlaşması'ndan çekildiği dönemde Pekin'le terörle, iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda 'sratejik ortaklık' amaçlıyor. AB'den ayrılan İngiltere'nin Başbakanı Theresa May'in ocak sonuna ertelenen Çin ziyaretinden evvel davranan Macron, AB-Pekin ilişkilerinde son dönemdeki güçlenmeyi pekiştiriyor. Çin Dışişleri sözcülerinden Geng Şuang, ziyaretle ilgili şu hedefleri sıraladı: Çin-Fransa sratejik ortaklığını daha ileri taşıma, çok taraflılığı ve çok kutupluluğu geliştirme, açık dünya ekonomisi oluşturma, küresel yönetişimi düzeltme, küresel sorunlarla birlikte baş etme ve insanlık için ortak gelecek temelinde yeni tipte uluslararası toplum ve ilişkiler inşa etme.

PANDA DİPLOMASİSİNE AT DİPLOMASİSİYLE YANIT

Üç günlük ziyarette dün Şian'dan Pekin'e geçip Devlet Başkanı Şi Cinping ve eşi Peng Liyuan ile buluşan Macron, 2014'te Paris'te kendisini koruyan Fransız Ulusal Muhafızları'ndan 104 süvariye hayranlığını ifade etmiş Çin liderinin kalbini fethedecek bir hediye seçti. Şi'ye süvari birliğinden Vesuvius isimli 8 yaşında kahverengi bir beygiri hediye olarak layık görmesiyle Fransa tarihinde ilk kez elit süvari birliğinden bir at dışarıya hediye gönderildi. Brigitte Macron'un eşi de Çin'in Paris'te bir hayvanat bahçesine hediye ettiği pandanın 'vaftiz annesi' olmuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 hava savunma sistemi konusunda AB..
İran, nükleer anlaşmadan çekilip yeniden yaptırım uygulayan ABD’yi Uluslara..
ABD derin devletini ‘Neocon paralel yapı’ olarak özetleyen Güvenlik ve Stra..
ABD’li Senatör Jack Reed, ABD Başkanı Donald Trump’ın çeşitli ülkelere uygu..
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kurban Bayramı vesilesiyle hükümet ola..
Hindistan'ın Kerala eyaletinde muson yağmurlarının yol açtığı sel felak..
Berlin'deki Noel panayırına yaptığı kamyonlu saldırıda 11 kişiyi öldüre..
ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupalı şirketlere gümrük vergisi tehdidin..
Almanya’da Sol Parti ile Yeşiller, Rheinmetall şirketinden uzmanların Türki..
İtalya’da Conte liderliğinde kurulan popülist Beş Yıldız Hareketi ile aşırı..
ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile planlandığı gibi 12 Haziran’da..
Suriyeli binlerce kadının Esad'ın hapishanelerinde tutulduğu tahmin edi..
livehabercom üzerinde

RSS
©2005 - 2018 - Live Haber Tarafsız İlkeli Haber Bizi Google+'da bulu
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=