Lütfen bekleyin..'Avrupa, ayakta kalmak istiyorsa reform yoluna gitmeli'

10 Kasım 2017, 13:41

Almanya Savunma Bakanlığı'na ait internette yayınlanan ve AB'nin 2040'a kadar dağılmış olabileceği ifadeleri yer aldığı raporunun ardından İngiltere'deki King's Koleji'nin Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Departmanından Russell Foster, Sputnik'in sorularını yanıtladı.

İnternette yayınlanan ve Almanya Savunma Bakanlığı'na ait bir raporda AB'nin 2040'a kadar çökmüş olabileceği tahmini yer aldı. İngiltere'deki King's Koleji'nin Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Departmanından Russell Foster da AB'nin gelecekte varlığını koruması için reform yapması gerektiğini söyledi.

Almanya Savunma Bakanlığı'na ait internette yayınlanan ve AB'nin 2040'a kadar dağılmış olabileceği ifadeleri yer aldığı raporunun ardından İngiltere'deki King's Koleji'nin Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Departmanından Russell Foster, Sputnik'in sorularını yanıtladı.

Alman Savunma Bakanlığı neden böyle senaryoları değerlendiriyor olabilir? AB'nin geleceği bu kadar belirsiz mi?

Avrupa'nın geleceği şimdilerde pek iyi görünmüyor. Raporda Alman ordusu, Alman hükümeti Avrupa'da gerçekleşebilecek ciddi olasılıkları değerlendiriyor. Rapordaki altı senaryodan üçü, nötr ve olumlu nitelikte. Ancak diğer üçü Avrupa'nın belirsizliğinden söz ediyor. Bunlardan birinde Birlik'in doğusundaki üyelerin Rusya bloğuna katılabileceği, belki de Avrasya Ekonomik Birliği'nin genişleyebileceği söyleniyor. Bir diğerinde Avrupa ülkelerinde iç aşırıcılığın baş gösterebileceği, bir diğerinde de Avrupa'nın bölünmesinden bahsediliyor.

Diğer Avrupa ülkelerinin de Almanya gibi ileri görüşlü bir bakış edineceklerini düşünmek doğru olur mu?

Diğer Avrupa ülkeleri, gerektiği gibi ileri görüşlü bir bakış edinmeyecek, zira Avrupa'da herhangi bir siyasi ve askeri bir birleşme çağrısı olmayacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha fazla birleşme çağrısı yapıyor, ancak bu, son iki yıldır fazla kuşkucu hale gelen Avrupa ülkelerinin görüşleriyle çelişiyor. Bu nedenle Macron ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in birleşik bir Avrupa ordusu düşüncesi gerçekleşmeyecek. Gelecekteki askeri senaryolarla üye ülkeler ya da NATO tarafından ayrı ayrı baş edilecek, ki ABD Başkanı Donald Trump'ın öngörülemez politika öncelikleri nedeniyle NATO gelecekteki herhangi bir krizde ABD'nin ne kadar destek vereceğini kestiremiyor.

Bazı Avrupa ülkelerinin AB'den çıkmak istemesindeki nedenler ne olabilir?

AB'ye inancın kaybedilmesine neden olan birçok faktör var. Bunlardan biri AB'de devam eden demokrasi eksikliği. Zira AB Komisyonu üyelerini seçmiyoruz. Bir diğer faktör de Akdeniz'deki ekonomik sorunlar ve Katalonya'nın tetikleyebileceği bir Avrupa krizi. En önemlisi de göçmen sorunu. Alman Savunma Bakanlığı'nın raporu bu endişeleri yansıtıyor.

'Doğu bloku' ve bazı ülkelerin yönlerini doğuya çevirebileceği ihtimali ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

2040'a kadar AB bölünmüş olursa, Avrupa'da çok ciddi bir toplumsal ve ekonomik istikrarsızlıkla karşılaşabiliriz. Bu arada Rusya da daha istikrarlı ve ekonomik açıdan güçlü bir ülke olarak görülecek. Bu nedenle bir zamanlar Varşova Paktı'na bağlı olan ülkelerin batı Avrupa'nın öngörülemez ekonomisi yerine yönlerini doğuya, daha güvenli olan Rusya'ya çevirmeleri mümkün.

Siz Avrupa'nın ne kadar yaşayabilir durumda olduğunu düşünüyorsunuz?

Avrupa Birliği ölüm döşeğinde, ancak AB ne zaman bir krizle karşılaşsa ve biz ne zaman parçalanacağını düşünsek toparlanmayı beceriyor. Ancak şimdi Avrupa halklarının AB'ye inancını kaybetmesine neden olan kritik düzeyde yoğun siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunlar var. AB, reformlara gitmeden 2030'lara kadar ayakta kalamayacak.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 hava savunma sistemi konusunda AB..
İran, nükleer anlaşmadan çekilip yeniden yaptırım uygulayan ABD’yi Uluslara..
ABD derin devletini ‘Neocon paralel yapı’ olarak özetleyen Güvenlik ve Stra..
ABD’li Senatör Jack Reed, ABD Başkanı Donald Trump’ın çeşitli ülkelere uygu..
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kurban Bayramı vesilesiyle hükümet ola..
Hindistan'ın Kerala eyaletinde muson yağmurlarının yol açtığı sel felak..
Berlin'deki Noel panayırına yaptığı kamyonlu saldırıda 11 kişiyi öldüre..
ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupalı şirketlere gümrük vergisi tehdidin..
Almanya’da Sol Parti ile Yeşiller, Rheinmetall şirketinden uzmanların Türki..
İtalya’da Conte liderliğinde kurulan popülist Beş Yıldız Hareketi ile aşırı..
ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile planlandığı gibi 12 Haziran’da..
Suriyeli binlerce kadının Esad'ın hapishanelerinde tutulduğu tahmin edi..
livehabercom üzerinde

RSS
©2005 - 2018 - Live Haber Tarafsız İlkeli Haber Bizi Google+'da bulu
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=